Dragon Age: Origins

Kobky, města i pláně potřebují svého hrdinu (či padoucha). Aneb jeden človíček ve velkých příbězích.

Moderátor: sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dragon Age: Origins

Příspěvek od CrowX »

Eles opísal DA:O veľmi výstižne. V podstate súhlasím so všetkými jeho tvrdeniami. Osobne by som dal hodnotenie na 6,5/10. Je to ďalšie generické RPG od Bioware, ale nechutne vyhypované. S duchom BG nemá príliš veľa spoločného, možno až na rozhovory so spoločníkmi. A aj tam je jasne lepšie BG2, v DA:O mne osobne hlasy niektorých spoločníkov fakt prekážali a tým pádom som sa do hry nemohol dostať. Rovnako je tam strašne veľa nedotiahnutých vecí, nevyužitého potenciálu na skutočne perfektnú hru. A taktiež sa treba pripraviť na to, že DA:O je z nejakého mne neznámeho dôvodu nakazené WoW-kom. Drtivá väčšina "questov" je tam iba v štýle nájdi - zabi - dones, v podstate slúžia iba na dosiahnutie vyššieho lvl. Skutočných questov v štýle PS:T alebo dajme tomu aj v BG štýle, z ktorých plnenia by mal človek ak nejaký zážitok, je tam veľmi málo - asi tak do 20? Je to proste hra urobená pre masy.

K obtiažnosti - záleží na akých hrách si odchovaný a ako dokážeš premýšľať. Taktiež samozrejme záleží od výberu družiny. Pre mňa osobne je táto hra na normal jednoduchá až k zaplakaniu. :wall: Skutočne ma vynervoval iba JEDEN!! boj. A aj to nie preto, že by bol nejako ťažký, protivník mal proste viacej mágov v daný moment ako ja. (vstup do Fort Drakon v závere hry) Mágovia sú tu skutočne nechutne silní (ani nie kvôli veľkému dmg ale kvôli obrovskému množstvu omračovacích kúziel). Ja som nakoniec hral s rozložením 1 tank a 3 dps (mage, dual-rogue, long-range-rogue) A pri spätnom hodnotení, som si uvedomil, že som bol tak zblbnutý z tej celkovej jednoduchosti, že ma niektoré postupy na ľahké vyriešenie daného boja ani nenapadli. Nakoniec som to iba prevalcoval silou. :mrgreen: Nechcem ťa strašiť Carlos, ale podľa môjho názoru Fallout 3 a DA:O si môžu spokojne podať ruky. Samozrejme dokým neskúsiš tak to nebudeš vedieť naisto. :wink:


edit: na vysvetlenie prečo ma vlastne daný boj tak vynervoval, pretože som hral v štýle ktokoľvek z družiny spadne na 0 hps = load. Vždy mi tam proste jeden padol. Toť všjo.
There is a limit to stupidity.
182
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Dragon Age: Origins

Příspěvek od MCZ »

Eles, CrowX: zajímavé, i když nemilé. Nechcete někdo z vás napsat recenzi? ;-)

HiHi789: nech prosím těch hloupostí; pokud má někdo kritický (nebo spíše střízlivý) ohlas, není to automaticky nějaký pozér ("antihyper"), jak se tu snažíš naznačit.
Uživatelský avatar
HiHi789
Sigilan
Příspěvky: 129
Registrován: 13.3.2009 23:27
Bydliště: Nepovím a nepovím.

Re: Dragon Age: Origins

Příspěvek od HiHi789 »

MCZ píše:Eles, CrowX: zajímavé, i když nemilé. Nechcete někdo z vás napsat recenzi? ;-)

HiHi789: nech prosím těch hloupostí; pokud má někdo kritický (nebo spíše střízlivý) ohlas, není to automaticky nějaký pozér ("antihyper"), jak se tu snažíš naznačit.
To nejsou hlouposti! Mám už plné zuby rádoby neovlivněných borců, co dávají výborným hrám 5/10 protože hype a domluveno. Jestli si to neuvědomuješ, tak jsou na stejně ovlivnění jako ti "NEJLEPŠÍ HRA VŠECH DOB!!! - 12/10!!!". Není prostě možné hru hodnotit podle toho, jakou má reklamu. Nemám problém s kritikou, když je nezaujatá a nepapouškuje cizí názory.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Dragon Age: Origins

Příspěvek od MCZ »

HiHi789 píše:Nemám problém s kritikou, když je nezaujatá a nepapouškuje cizí názory.
Možná máš, protože přinejmenším Elesova kritika se mi taková jeví - je věcná a konečně jsem se o DA dozvěděl něco víc, než "je to super", "je to na hovno" nebo "je to v duchu BG".

Je taky důležité si uvědomit, že deset lidí bude mít na hru deset názorů a co je výborné podle tebe není automaticky výborné pro všechny ("objektivně").
Uživatelský avatar
HiHi789
Sigilan
Příspěvky: 129
Registrován: 13.3.2009 23:27
Bydliště: Nepovím a nepovím.

Re: Dragon Age: Origins

Příspěvek od HiHi789 »

CrowX píše:Eles opísal DA:O veľmi výstižne. V podstate súhlasím so všetkými jeho tvrdeniami. Osobne by som dal hodnotenie na 6,5/10. Je to ďalšie generické RPG od Bioware, ale nechutne vyhypované. S duchom BG nemá príliš veľa spoločného, možno až na rozhovory so spoločníkmi. A aj tam je jasne lepšie BG2, v DA:O mne osobne hlasy niektorých spoločníkov fakt prekážali a tým pádom som sa do hry nemohol dostať. Rovnako je tam strašne veľa nedotiahnutých vecí, nevyužitého potenciálu na skutočne perfektnú hru. A taktiež sa treba pripraviť na to, že DA:O je z nejakého mne neznámeho dôvodu nakazené WoW-kom. Drtivá väčšina "questov" je tam iba v štýle nájdi - zabi - dones, v podstate slúžia iba na dosiahnutie vyššieho lvl. Skutočných questov v štýle PS:T alebo dajme tomu aj v BG štýle, z ktorých plnenia by mal človek ak nejaký zážitok, je tam veľmi málo - asi tak do 20? Je to proste hra urobená pre masy. ...
Tak zaprvé: BG2 a PST jsou ubohé zastaralé blbosti a zejména to druhé není ani pořádně dotáhnuté. Obě jsou každopádně lehké jak facka a nikde jsem u nich neměl, snad až na jediný souboj, problém. O hnusné grafice ani nemluvě.
Za druhé: WOW. WOW. !!!WOW!!! Vidiš to? No vidiš to?! WOW. No co se děje lidi? Tohle mmo vám zatemnilo mozek, že s tím porovnáváte kde co? Systém v DAO nevychází z WOW, ale předchozích Bioware her, které vyšly jaksi před WOW. Nikdy to samozřejmě nebude tak dokonalé jako AD&D, ale licenci má Atari a nevypadá, že se jí bude chtít v nejbližších letech vzdát.
Za třetí: Hra je skutečně trochu nevyrovnaná, co se síly jednotlivých povolání týče. Chceš-li trochu tuhých soubojů, doporučuju bojovníka či zloděje a v podobném duch zbytek party - bez mágů. Samozřejmě na obtížnost Nightmare a bez patche, který hru zlehčuje. Pokud chceš hrát přesto za mága, stačí si vyhrabat na netu "harcore mod".
Za čtvrté: "Vyrostl" jsem na moderních rpg jako Fallout či BG. Kromě nových MaM a W8 nemám žádný dungeon na kontě, takže hc mazák rozhodně nebudu, pokud jsi myslel tohle. Nicméně mě (doufám) neminulo žádné podstatné kecací rpg od Fallouta nahoru.
Naposledy upravil(a) HiHi789 dne 19.12.2009 0:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
HiHi789
Sigilan
Příspěvky: 129
Registrován: 13.3.2009 23:27
Bydliště: Nepovím a nepovím.

Re: Dragon Age: Origins

Příspěvek od HiHi789 »

MCZ píše:
HiHi789 píše:Nemám problém s kritikou, když je nezaujatá a nepapouškuje cizí názory.
Možná máš, protože přinejmenším Elesova kritika se mi taková jeví - je věcná a konečně jsem se o DA dozvěděl něco víc, než "je to super", "je to na hovno" nebo "je to v duchu BG".

Je taky důležité si uvědomit, že deset lidí bude mít na hru deset názorů a co je výborné podle tebe není automaticky výborné pro všechny ("objektivně").
Ne to nemám. O DAO ses od něho nedozvěděl prakticky nic. To co předvedl jsou účelové kopance, ne názor. Klidně ti tu udělám BG hru na 4/10.
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dragon Age: Origins

Příspěvek od CrowX »

Hodnotenie = subjektívny pohľad danej osoby na hodnotený objekt. Obaja sme opísali veci, ktoré nám subjektívne vadili na DA:O. Nikomu sme však zároveň nevnucovali náš pohľad. Ja sám som v závere Carlosovi napísal, že bude múdrejší až keď si to sám vyskúša. To, že tebe sa DA:O páčilo veľmi, je zjavné. Ale spôsob akým sa tu snažíš vnucovať, resp. vsugerovať svoj postoj je smutný. Hraničí to s takým mierne fanatickým postojom. Ak skutočne chceš nejako prispieť, urob proste iba to, čo sme urobili my. Napíš klady a zápory. Momenty, pre ktoré je DA:O podľa teba dobré hrať a pod. Nikto tu nepotrebuje čítať tvoje nič nehovoriace iracionálne monológy, ktorými bojuješ proti svojim úhlavným pomyseľným nepriateľom, tohto času je to Eles a moja maličkosť. My totiž žiadny boj s tebou nevedieme. Iba sme urobili to, na čo sú takéto fóra vytvorené. Prezentovať subjektívny názor a dať ostatným užívateľom možnosť pozrieť sa na vec našimi očami.

A prečo si DA:O spájam s hypom? Extrémne masívna reklama, ktorá na mňa vyskakovala na všetkých možných stránkach, xy video-previews a ďalšie možné spôsoby masírovania. Všetko s prísľubom, že sa bude fakt jednať o revolučnú hru v oblasti RPG, super, mega a iné podobné predpony. Vzhľadom k môjmu hodnoteniu je akosi jasné, že nedošlo podľa mňa k naplneniu väčšiny sľubov, ktorými sa tvorcovia oháňali => hype.
There is a limit to stupidity.
182
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

HiHi: Mnohé záleží na tom, zda jsi jen konzument. Jo, psal jsem třeba o Falloutu 3, že první dvě hodiny jsem byl u vytržení - byla to fantasie! Spousta míst k objevování. Podstatné je, že po delším čase se ukázalo, jak je hra nechutně plochá a ideyprostá ždímačka peněz. DA:O si netroufám hodnotit, protože jsem se k němu ještě nedostal, ale můžu ti říct na férovku, že z hypu se mi dělá vyloženě zle, proto jsem jej přestal vnímat. Btw P:T má jedno z nejhezčích grafických ztvárnění, které jsem kdy u RPG viděl (celý Oblivion se IMO může vysrat, převrátit naruby a ždímat mlíko a stejně nebude mít takové kouzlo), BG také, ale to je o trochu horší, dle mého názoru. Nicméně to není, co jsem chtěl říci - jde o to, jakou má hra hloubku a jak je domyšlená - ber to jako urážku, stav se třeba na hlavu, ale když řekneš o P:T, že je to hra nedomyšlená, pak jsi ji nehrál nebo jsi u toho měl zavřené oči. To jest vše, co jsem chtěl říci a dále v diskusi nebudu pokračovat, protože máš ošklivé sklony rozčilovat se ;-)

Jen tak mimochodem - proč zmiňuješ World of Warcraft? Zrovna tady není přehršle fandů a taky na něj nikdo neodkazoval. Nehledě na to, že pokud DA:O odkazuje na předešlé hry Bioware (navíc samo studio Bioware ji chtějí srovnávat s BG coby jeho nástupce), potom musíš být silně nespokojen, protože:
BG2 a PST jsou ubohé zastaralé blbosti a zejména to druhé není ani pořádně dotáhnuté. Obě jsou každopádně lehké jak facka a nikde jsem u nich neměl, snad až na jediný souboj, problém. O hnusné grafice ani nemluvě.
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Dragon Age: Origins

Příspěvek od MCZ »

HiHi789 píše:O DAO ses od něho nedozvěděl prakticky nic.
Neříkej mi prosím, co jsem se měl nebo neměl dozvědět - to posoudím nejlépe já sám. A abych to trochu shrnul...

Mám v plánu si DAO časem zahrát (koneckonců jsem si jej koupil v předprodeji) a stavím se k němu bez přehnaných očekávání. Dále vím, že hodně lidí si hru pochvaluje, nicméně podstatné množství lidí znalých BW/IE her říká, že s BG to opravdu moc společného nemá a hra je v některých ohledech dost zjednodušená, což se někomu zamlouvá více nebo méně. Zajímavé je hlavně, že někteří tvrdí, že je přehnaně obtížná, jiní opak :-).

Carlos: Hihi jen provokoval (předpokládám, že šlo o nějakou "odplatu" anebo snahu nám ukázat, jaké svině CrowX a Eles jsou).
Uživatelský avatar
Mort
Sigilan
Příspěvky: 50
Registrován: 29.4.2006 21:17

Re: Dragon Age: Origins

Příspěvek od Mort »

Každý si to može skúsiť

Kód: Vybrat vše

http://www.dragonagejourneys.com/
Uživatelský avatar
HiHi789
Sigilan
Příspěvky: 129
Registrován: 13.3.2009 23:27
Bydliště: Nepovím a nepovím.

Re:

Příspěvek od HiHi789 »

Carlos píše:HiHi: Mnohé záleží na tom, zda jsi jen konzument. Jo, psal jsem třeba o Falloutu 3, že první dvě hodiny jsem byl u vytržení - byla to fantasie! Spousta míst k objevování. Podstatné je, že po delším čase se ukázalo, jak je hra nechutně plochá a ideyprostá ždímačka peněz. DA:O si netroufám hodnotit, protože jsem se k němu ještě nedostal, ale můžu ti říct na férovku, že z hypu se mi dělá vyloženě zle, proto jsem jej přestal vnímat.
Otázka je, co je pro tebe ten "konzument" u rpg, protože já se stavím ke každému žánru jinak a mám na ně jiné nároky. F3 jsem se bál po zkušenostech s Oblivionem vůbec koupit, takže nemůžu posoudit, ale jestli jsou dialogy a svět vůbec dělán stejným stylem jako ve výše zmíněném Obli, tak mi nemá co říct.
Jen tak mimochodem - proč zmiňuješ World of Warcraft? Zrovna tady není přehršle fandů a taky na něj nikdo neodkazoval. Nehledě na to, že pokud DA:O odkazuje na předešlé hry Bioware (navíc samo studio Bioware ji chtějí srovnávat s BG coby jeho nástupce), potom musíš být silně nespokojen, protože:
BG2 a PST jsou ubohé zastaralé blbosti a zejména to druhé není ani pořádně dotáhnuté. Obě jsou každopádně lehké jak facka a nikde jsem u nich neměl, snad až na jediný souboj, problém. O hnusné grafice ani nemluvě.
Když slyším, že někde něco připomíná wow a nemá to s ním nic společného, tak nevidím, neslyším. :mrgreen:
DAO je to, co bylo BIOWARE vždycky - příběh, dialogy, parťáci, morální dilemata. Je to ve všech hrách, které dělali, tak jako u jiných firem. Já jsem proti hypu víceméně resistentní, protože po špatných zkušenostech si dělám na vše vlastní názor nebo ho často úplně minu.
Btw P:T má jedno z nejhezčích grafických ztvárnění, které jsem kdy u RPG viděl (celý Oblivion se IMO může vysrat, převrátit naruby a ždímat mlíko a stejně nebude mít takové kouzlo), BG také, ale to je o trochu horší, dle mého názoru. Nicméně to není, co jsem chtěl říci - jde o to, jakou má hra hloubku a jak je domyšlená - ber to jako urážku, stav se třeba na hlavu, ale když řekneš o P:T, že je to hra nedomyšlená, pak jsi ji nehrál nebo jsi u toho měl zavřené oči. To jest vše, co jsem chtěl říci a dále v diskusi nebudu pokračovat, protože máš ošklivé sklony rozčilovat se
Vidím, že jsi to částečně pochopil. Přesně tohle jsem měl na mysli, když jsem se rozčiloval na těma dvěma.
Uživatelský avatar
HiHi789
Sigilan
Příspěvky: 129
Registrován: 13.3.2009 23:27
Bydliště: Nepovím a nepovím.

Re: Dragon Age: Origins

Příspěvek od HiHi789 »

MCZ píše:
HiHi789 píše:O DAO ses od něho nedozvěděl prakticky nic.
Neříkej mi prosím, co jsem se měl nebo neměl dozvědět - to posoudím nejlépe já sám. A abych to trochu shrnul...

Mám v plánu si DAO časem zahrát (koneckonců jsem si jej koupil v předprodeji) a stavím se k němu bez přehnaných očekávání. Dále vím, že hodně lidí si hru pochvaluje, nicméně podstatné množství lidí znalých BW/IE her říká, že s BG to opravdu moc společného nemá a hra je v některých ohledech dost zjednodušená, což se někomu zamlouvá více nebo méně. Zajímavé je hlavně, že někteří tvrdí, že je přehnaně obtížná, jiní opak :-).

Carlos: Hihi jen provokoval (předpokládám, že šlo o nějakou "odplatu" anebo snahu nám ukázat, jaké svině CrowX a Eles jsou).
Není jednoduchá jako jednoduchá. "Jednoduché" je antonymum jak k obtížné, tak ke složité. :mrgreen: DAO skutečně nemá propracované pravidla a nemusíš kvůli němu studovat tlustou příručku. Souboje zejména na začátku na Noční můru jsou na rozkousání klávesnice. Vím to, protože jsem se to sám pokoušel absolvovat. BG, IWD či PST mi na "pravidla" přišla zhruba stejně obtížná jako DAO na normal.
Pokud se k tomu stavíš !bez! očekávání, tak jako já :mrgreen: , děláš jen dobře. Není nic horšího než dát na cizí názor.
Uživatelský avatar
HiHi789
Sigilan
Příspěvky: 129
Registrován: 13.3.2009 23:27
Bydliště: Nepovím a nepovím.

Re: Dragon Age: Origins

Příspěvek od HiHi789 »

CrowX píše:A prečo si DA:O spájam s hypom? Extrémne masívna reklama, ktorá na mňa vyskakovala na všetkých možných stránkach, xy video-previews a ďalšie možné spôsoby masírovania. Všetko s prísľubom, že sa bude fakt jednať o revolučnú hru v oblasti RPG, super, mega a iné podobné predpony. Vzhľadom k môjmu hodnoteniu je akosi jasné, že nedošlo podľa mňa k naplneniu väčšiny sľubov, ktorými sa tvorcovia oháňali => hype.
Ano, já jsem také od PST či Falloutu dostal něco jiné, než jsem očekával, ale kvůli tomu to nejsou špatné či průměrné hry, že? Nemůžu přece hry hodnotit podle toho, jestli dostála mým vlhkým snům, ale jen to co mi skutečně nabízí a jak je to kvalitní.
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dragon Age: Origins

Příspěvek od CrowX »

Kvalita je pri hrách vskutku subjektívny pojem. :wall:
There is a limit to stupidity.
182
Uživatelský avatar
HiHi789
Sigilan
Příspěvky: 129
Registrován: 13.3.2009 23:27
Bydliště: Nepovím a nepovím.

Re: Dragon Age: Origins

Příspěvek od HiHi789 »

CrowX píše:Kvalita je pri hrách vskutku subjektívny pojem. :wall:
Ano, to je. Účelové kritizování nemá se subjektivním hodnocením co dělat. Měl bych o něco vědět, když to sám občas používám, ne? :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „Další RPG hry“