S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

Akce, strategie, adventury, plošinovky, závodní, sportovní a logické hry ... prostě žádné RPG.

Moderátor: sevencreature

Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Četl jsem pouze 2 recenze (LEVEL a BonusWeb) a Stalker z nich na mě působí velmi nedobře. Tak nějak jsem si myslel, že by mohl být podobný filmu Stalker (Piknik u cesty jsem nečetl), což je, dá se říct, filosofické dílo s důrazem na příběh. Ale když si recenzent pochvaluje, jak je hra filmu podobná, protože má podobnou grafiku, bylo mi jasné, že je něco špatně. :-D Navíc když i známý nadhodnocovač Prouza označuje příběh za "nedomyšlený" a NPC za "naprosto plochá".
Na každém kroku omílaná slova "svoboda", "nelinearita" a "boj", k tomu "hrdina s amnézií" a "zmutované příšery"... tedy slova, která ve spojení se současnými PC hrami působí spíše jako nadávky. I "živý svět" ve hrách si představuju naprosto jinak, než ho popisují obě recenze, ale to bude asi tím, že má vize živoucího světa by se stěží mohla realizovat v tradiční FPS...
Vůbec se mi z toho Stalker jeví jako další "Oblivion_já_taky_hra", tedy hra, které je nejlépe se co největším obloukem vyhnout.
Naposledy upravil(a) Ajantis dne 26.4.2007 22:55, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
DerAdler
Sigilan
Příspěvky: 409
Registrován: 16.6.2006 2:21
Bydliště: Auschwitz-Birkenau

Příspěvek od DerAdler »

Odporúčam si prečítať rubriku Jáma pekel Dana Vávry v poslednom Leveli...

2 Ajantis: myslím, že hra, ktorá obdrží "osmičkové" hodnotenie je viac než dobrá. Takže nechápem, ako recenzia v Leveli mohla vyznieť nie príliš lichotivo. :roll:
"Das einzige Mittel gegen den Verstand zusiegen ist Stärke und Angst." Adolf Hitler, Mein Kampf
Obrázek
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

DerAdler píše:Odporúčam si prečítať rubriku Jáma pekel Dana Vávry v poslednom Leveli...
Jj, ta mé pesimistické nahlížení na Stalkera také vydatně podpořila.
DerAdler píše:2 Ajantis: myslím, že hra, ktorá obdrží "osmičkové" hodnotenie je viac než dobrá. Takže nechápem, ako recenzia v Leveli mohla vyznieť nie príliš lichotivo. :roll:
Jednoduše - protože autor považuje za klad hry něco, co já považuji za její zápor. :lol:
Uživatelský avatar
yenn
Sigil Team
Příspěvky: 3192
Registrován: 24.9.2005 23:13
Bydliště: pod tisíciletým dubem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yenn »

Ajantis: Mrkni ještě na videorecenzi. Ačkoli nepředpokládám, že bys po jejím zhlédnutí zásadně změnil na S.T.A.L.K.E.R.a názor - ostatně Grygar a Dobrovský tam také praví, že jde o jednoznačnou FPS.

Btw: Se zmutovanými potvorami se ve hře afaik střetneš jen zřídka.
Horoskop stojí drachmu a je o drachmu předražený. [Quintus Ennius]
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

yenn píše:Btw: Se zmutovanými potvorami se ve hře afaik střetneš jen zřídka.
Všichni mutanti které jsem zatím potkal jsou jen jinak vypadající zvířata potulující se krajinou (fungují podobně jako v Gothicu 2, ale nestojí jen tupě na místě - pohybujují se po svém teritoriu, útočí na vetřelce a občas se taky nahání mezi sebou).

Ajantis: Nelinearita je čistě dobrovolná, na vedlejší questíky se klidně můžeš vykašlat a jít jen po hlavní linii. Ostatně za ně nedostáváš expy a ani o moc lepší vybavení při nich nenajdeš, takže je to jen o tom jestli tě baví prozkoumávat zónu 8-)
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

AlieN píše:Ajantis: Nelinearita je čistě dobrovolná, na vedlejší questíky se klidně můžeš vykašlat a jít jen po hlavní linii. Ostatně za ně nedostáváš expy a ani o moc lepší vybavení při nich nenajdeš, takže je to jen o tom jestli tě baví prozkoumávat zónu 8-)
Právě tohle je ta laciná nelinearita a_la The Elder Scrolls.
Místo programování alternativních řešení úkolů a následně jejich různého promítání do dění ve hře se udělá obrovský herní svět a naseká se do něj spousta nepovinných questů.
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Ajantis: Někde jsem tuším četl že těch konců opravdu je několik.
Ale i kdyby, jak už říkal yenn nahoře - tohle je fps, ne rpg (i když se mu v něčem dost blíží).
Při plnění úkolů je nelinearita spíš taková Flashpointovská, tzn máš úkol a ve volné krajině si sám vybereš jak ho splníš
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

AlieN píše:Ajantis: Někde jsem tuším četl že těch konců opravdu je několik.
Jen jestli ty konce nejsou udělány tak, že si na konci prostě jeden z nich vybereš (jako v Deus Ex). Pokud je to podobné jako třeba v Silent Hill 2, kde se konec určí podle Tvého chování v průběhu celé hry, tak potom v tomhle bodě smekám... Ale pochybuji o tom.
AlieN píše:Ale i kdyby, jak už říkal yenn nahoře - tohle je fps, ne rpg (i když se mu v něčem dost blíží).
Při plnění úkolů je nelinearita spíš taková Flashpointovská, tzn máš úkol a ve volné krajině si sám vybereš jak ho splníš.
Když já čekal, že to bude trochu víc než jen klasické FPS. :-?
Klasické FPS už mě vážně neberou. O tomhle onehdá napsal skvělou Jámu pekel Dan Vávra v Levelu.
Ale dobrá, chyba je v mých mylných očekáváních, to beru. Proto se Stalkerovi také vyhnu.
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

No já bych to označil jako HODNĚ neklasickou FPS ;-)
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

AlieN píše:No já bych to označil jako HODNĚ neklasickou FPS ;-)
Mně dle těch recenzí přijde, že "neklasická" je pouze v tom přibližování se Oblivionu. A to rozhodně za posun k lepšímu nepovažuji.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

DerAdler píše:2 Ajantis: myslím, že hra, ktorá obdrží "osmičkové" hodnotenie je viac než dobrá. Takže nechápem, ako recenzia v Leveli mohla vyznieť nie príliš lichotivo. :roll:
Heh, jen si přečti Ajantisovy mini-recenze (či dojmy) s hodnocením chceš-li a moje reakce na ně. Ukázkový příklad toho, že obsah a bodové hodnocení a pohled další osoby na ně se může dost výrazně lišit ;-)
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
DerAdler
Sigilan
Příspěvky: 409
Registrován: 16.6.2006 2:21
Bydliště: Auschwitz-Birkenau

Příspěvek od DerAdler »

No, tak som som to dnes u kamoša hral nejaké 2 hodinky... hovorte si čo chcete, ale tá atmosféra ma dostala. Určite ma bavila viac než HL2, ktorý považujem za nudný a dohral som ho len zo zotrvačnosti.

A máte pravdu... s hrami je to podobne ako napr. s hudbou, ženami atď. Čo sa páči jednému, nemusí obľubovať druhý. Osobne ma napr. z Oblivionu žiadne šialenstvo nechýtá a dohrať sa ho určite nechystám.
"Das einzige Mittel gegen den Verstand zusiegen ist Stärke und Angst." Adolf Hitler, Mein Kampf
Obrázek
Uživatelský avatar
SneZhulak
Sigilan
Příspěvky: 344
Registrován: 8.10.2005 8:13
Bydliště: vlastní hlava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SneZhulak »

Taky sem to zkoušel asi hoďku u kámoše a moc mě to nechytlo, viděli ste ale původní ruský film STALKER? To je úplně o něčem jiném, s touhle parodií se to nedá srovnat
težko pochopit, že chápu vše, protože mi nezbýva nic jiného než nechápát nic
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

SneZhulak píše:Taky sem to zkoušel asi hoďku u kámoše a moc mě to nechytlo, viděli ste ale původní ruský film STALKER? To je úplně o něčem jiném, s touhle parodií se to nedá srovnat
Původní film STALKER si může užít jen opravdový masochista. Atmosféra tomu sice rozhodně nechybí, ale jinak jsou to hodiny koncetrované nudy.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

SneZhulak píše:viděli ste ale původní ruský film STALKER? To je úplně o něčem jiném
Ne, fakt? :shock: Ty jo, jak to mohli ti tvůrci takhle pokazit :snooty: A já se tak těšil, že si "zahraju" toho "pravého" Stalkera...

P.S. Jak je uvedeno už u hry, inspirovala se visuální stránkou filmu, nikoliv "dějem" (ó, jak překvapivé :wink:).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Odpovědět

Zpět na „Jiné hry“