Máte rádi paladiny?

Netušíte, co je to THAC0, AC, 1k6, tah, iniciativa, rychlost zbraně nebo sesílání kouzla, ...? Tady určitě naleznete odpověď.
Odpovědět
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od Tarreb »

Já vím, on ten můj předchozí příspěvek byl něco jako spam.
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od PostTrauma »

Mám pocit, že pointa je někde kolem toho, že paladin by měl být schopen zvolit i jiné přesvědčení než LG. Myslíte si, že měl či neměl? Proč?

Že je Lawful neflexibilní, budiž, ale neznamená to, že je špatný. Důležité je, jaký je řád. A pokud mají paladini dobrý řád, pak je jim jejich L jedině k dobru, protože se od něj neodchýlí. (Jak vypadá dobrý řád a co je dobro jako takové jsou předměty úplně jiných diskusí, do kterých se neradno pouštět.)
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od Field Mouse »

Nejde říct, že nějaké přesvědčení je špatné, jde ale říct, že se mi osobně kvůli menší flexibilitě vůbec nevyhovuje.
To, jestli by měl paladin dostat i jiná přesvědčení - jsem proti, jelikož pak by bylo hrozně výhodné za ně hrát, třeba v BG mají oproti válečníkům nebo hraničářům totální výhody a platí za to právě tím přesvědčením. Pokud by mohli paladinové mít víc přesvědčení, pak by stálo za to hrát hraničáře a zejména válečníka jen proto, aby byl později dualnut, protože třeba jakýkoli kit paladina je silnější než jakýkoli kit válečníka (kensai je celkem drsný, ale paladinské výhody jsou super uber).
Skvělé by ale bylo povolání nějakého pořádného anti paladina, to bych si zahrál hned :twisted: (v nějakém modu, možná tacticsech anti paladin dokonce byl, ale byl ještě víc over power než normální paladin, takže skoro vůbec nešel hrát)
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od AlieN »

PostTrauma píše:Myslíte si, že měl či neměl? Proč?
Ne-lawfull Paladin je imo nesmysl, neb jeho zákonné přesvědčení je základem na kterém jeho paladinství stojí, jeho nedílnou součástí. Je to stejné jako chtít po kouzelníkovi aby nekouzlil.
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od PostTrauma »

Field Mouse: No, nemyslel jsem to ve vztahu ke hře.

Alien: Otázka byla na LG konkrétně, ne jenom na L.

Podle mě paladin může být i LN a LE úplně bez problémů. Záleží na kodexu, který sleduje (viz výše můj příspěvek s Helmem). Horší by bylo ospravedlnit N nebo C paladina : )
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od Field Mouse »

tak to záleží, jak definuješ paladina, jestli jako zásadového elitního bojovníka bojující za dobro, nebo jen za někoho, kdo se striktně drží jakéhokoli řádu. pokud by ale existoval nějaký řád fanatických posluhovačů neutrality či zla, pak asi není důvod, proč by se jeho členové nemohli paladinům podobat, dobro jistě nemá na tyhle věci monopol.

ale "paladin" bych třeba člena řádu, který organizovaně bojuje proti dobru a za znásilňování veverek nenazval, spíš třeba antipaladin, superúchyl, temný rytíř nebo něco takového, "paladin" je (mám) prostě spojený bezvýhradně s dobrem. válečníka typu paladin, aby mohl být jakéhokoli zákonného vyznání, bych nazval spíš obecně rytířem než paladinem.

mimochodem povolání, které je jakékoli lawful je mnich, který může být LE, LN i LG a je to právě tím, že "mnich" je obecnější označení než "paladin", na podobné úrovni právě jako "rytíř" (o čemž se samozřejmě mohou vést spory, ale tak to cítim)
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od PostTrauma »

Taky mám paladina spojeného výhradně s dobrem, ale nebráním se toto spojení zpřetrhat : ) Minimálně pravidla D&D podle mě podporují toho LN paladina Helma.

Z historického hlediska ale paladin neznamená dobro, takže bych řekl, že paladin = rytíř.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od Field Mouse »

ono taky teď už bereme mnohdy to, co dříve lidi považovali za dobro za zlo, takže je to s historií ošemetný :)
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od PostTrauma »

Já tím taky nemyslel, že historičtí paladinové byli zlo, ale nedali se zkrátka považovat za dobro obecně. Jistě panovník, který je měl a jeho poddaní je za dobro považovat mohli, ale ostatní panovníci, kteří je neměli, je zase mohli považovat za zlo (závist?). A nějaký objektivnější pohled by závisel na tom, k čemu je jejich panovník využíval (nebo i jak vládnul). Tudíž by zas přesvědčení paladinů záviselo na přesvědčení jejich krále.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od Field Mouse »

no právě, třeba taková spořádaná orčí rodinka, kterou v rámci nějakého tažení paladinové vyvraždí jenom proto, že orkové se přemnožili a musí si hledat nová území, by se na věc dívala jinak. a pomohli už někdy paladinové třeba orkům proti lidem, když se lidi rozhodli brutálně zničit jejich království a obsadit si je pro sebe? :)

přesvědčení paladinů je o tom, jestli oni sami jsou přesvědčeni, že dělají dobro, i kdyby měli zlé rozkazy, tak dokud to nepoznají a myslí si, že je to v nejlepším zájmu, tak jsou při jejich vykonávání stále v pohodě LG.
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od PostTrauma »

Trochu extrémní a až nereálný příklad : )

Existovala-li by spořádaná orčí rodinka, neměla by žít mezi nespořádanými orčími rodinkami. A pokud to není paladin ve stylu Anomena, nejde do boje, aniž by věděl, jaký je nepřítel.

A myslím, že na hypotetičnost celého hodného orčího království už ani nemusím poukazovat : )

Každopádně teď akorát vkládáme akce do paladinových rukou, aniž bychom mohli prokázat, že by si je sám zvolil.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od Geralt »

Helm je sice zákonně neutrální bůh, nicméně jeho paladinové musí být stále LG přesvědčení, stejně jako paladinové kteréhokoliv jiného božstva. Ve světě Forgotten Realms je to ošetřeno tak, že paladin musí být zákonně dobrý a musí sloužit zákonně dobrému božstvu. Z poslední podmínky existují tři výjimky: paladinové mohou uctívat Sune (CG bohyně), Chaunteau (NG bohyně) nebo Helma (LN bůh).

D&D core příručky definují paladina pouze jakožto LG povolání. Alnag zde jednou zmiňoval, že v doplňkové Unearthed Arcaně jsou pak nastíněny i koncepty paladina jakožto „rohového přesvědčení“, tedy také LE, CE nebo CG. Člověk se samozřejmě může vykašlat na jakékoliv pravidlo, které se mu ve hře nelíbí, a místo zavést vlastní úpravy. Od toho jsou pak různé rozšiřující příručky jako třeba ta Unearthed Arcana. Jen bych ovšem podotkl, že existuje sakra dobrý důvod, proč v dřívějších edicích měli paladinové povoleno pouze LG přesvědčení a vztahovala se na ně v pravdě drakonická omezení.

V počítačové hře á la Baldur's Gate to není poznat, ale hrát za opravdového paladina je pořádná fuška. Zaznělo tu, že v BG je paladin velice silná postava, která má proti bojovníkům nesmírné výhody: imunita proti nemocem a nákazám, záchranné hody, léčení, srovnatelné bojové dovednosti, odvracení; kity pak disponují dalšími drsnými bonusy, o kterých se bojovníkům ani nesní. A to vše je v pořádku, protože paladin má být drsně elitní povolání, jeden z tisíců. Obyčejným bojovníkem se může stát každý trochu urostlejší vesnický hromotluk, zato paladin je typickým šampionem sil Dobra. Jenže vše má dvě strany; za své schopnosti paladin platí velikou cenu, která v počítačovém hraní není prakticky vidět. V reálné hře musí paladinův hráč dodržovat řadu příšerných omezení, zákazů a nařízení, které vyplývají ze základů paladinovy víry.

V opravdu přísném pojetí jsou božstvem (vypravěčem) sledovány i drobné přestupky jako například arogantní chování, nedostatečně projevovaná úcta, používání "nevinných" lží a polopravd. I takové, relativně velmi malá provinění by měla být napravena paladinovým pokáním: splnit drobný úkol, pár dní o samotě meditovat nebo pracovat pro místní kostel. Větší kříž je pak s úmyslnými přestupky proti kodexu. To zahrnuje lež, krádež, zbabělost, rouhání, podvádění, lakomství (či jiné chování, které se dá vyložit jako odchylka od LG). V těchto situacích je paladin okamžitě zbaven svých výjimečných schopností, neboť se od něj božstvo odvrátí. V praxi to znamená, že je z něj obyčejný bojovník beze všech výhod. Chce-li se paladin napravit, musí získat rozhřešení, což je zpravidla spojeno s nějakým velmi riskantním úkolem.

Krutá daň, nicméně spravedlivé. Kdo chce být paladin, musí se tak taky chovat. A být zákonně dobrý je pořádná fuška, protože hráč je na každém kroku neustále svazován různými skrupulemi, zásadami a povinnostmi, zatímco ostatní nepaladinové si vesměs mohou dělat to, co se jim v danou chvíli právě hodí.
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od PostTrauma »

Možnosti paladinů pro zajímavost.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od Geralt »

PostTrauma píše:Možnosti paladinů pro zajímavost.
Uff, pořádná zvrácenost. Podle toho by mohla být paladinem snad úplně každá postava. True Neutral? Neutral Evil? To už je fakt extrém. Nic proti tomu hrát takové postavy, ale skutečně bych si netroufal šermovat ve spojitosti s nimi se slovem "paladin".
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Máte rádi paladiny?

Příspěvek od Tarreb »

PostTrauma: Zrovna od Tebe bych to nečekal. Říct o tom, že je zvrácenost je jako tvrdit, že Ramsteini neumí zpívat - jsi blízko, avšak pro popsání pravého stavu věcí slova nestačí.

Paladin Anarchie? To už je hodně silné kafe. Paladin Anarchie? Nebyli to ti pánové co nedávno byli k vidění ve zprávách?

Hele, já mám také nějaký ideál a aktivně jej prosazuji, mohu si započítat paladinský bonus k záchraným hodům? Xmíchu.
Odpovědět

Zpět na „Dungeons & Dragons a pravidla“