Stránka 1 z 1

D&D: 2e,3e nebo 4e?

Napsal: 7.4.2009 18:58
od Zero
Zajímalo by mě, která edice je (alespoň tady na sigilu) nejoblíbenější.

Mě osobně nejvíce baví 3.edice, taky moje první hra podle D&D pravidel byla IWD2,která je podle třetí edice.
Druhá edice mi připadá horší kvůli menšímu vlivu vlastností, méně rasám a povoláním, a hlavně kvůli dovednostem a odbornostem, které tam chybí.
Ze čtvrté edice jsem četl jenom pár věcí, ale moc mě to nezaujalo, takže pořád vede třetí.

Re: D&D: 2e,3e nebo 4e?

Napsal: 7.4.2009 21:17
od Schleitr
3..Že by to bylo tím,že jsem jinou (pc hry nepočítaje) nehrál?Pravidla 2. mě přijdou překombinovaná a u 4.mě odpuzuje design příruček.

Re: D&D: 2e,3e nebo 4e?

Napsal: 8.4.2009 21:21
od Fixer040
Druhá edice mě zaujala jen v BG 2 kde byla trochu nakombinovaná s 3. edicí, jinak ale asi celkově vede 3. edice(moje první hra byla též IWD 2 ;-) ). Mno o 4. edici jsem četl několik ne moc hezkých věcí týkajících se Hlubiny a Letohradu, a ještě jsem žádnou hru z 4.edice nehrál, takže ji nemůžu hodnotit.

Re: D&D: 2e,3e nebo 4e?

Napsal: 14.7.2009 14:00
od Thanes
Fixer040 píše:Druhá edice mě zaujala jen v BG 2 kde byla trochu nakombinovaná s 3. edicí, jinak ale asi celkově vede 3. edice(moje první hra byla též IWD 2 ;-) ). Mno o 4. edici jsem četl několik ne moc hezkých věcí týkajících se Hlubiny a Letohradu, a ještě jsem žádnou hru z 4.edice nehrál, takže ji nemůžu hodnotit.
Mám dojem, že žádná hra ze 4. edice ani na PC nevyšla...

Re: D&D: 2e,3e nebo 4e?

Napsal: 19.8.2009 22:50
od PostTrauma
O 4. edici tu čtu prvně, ale s 3. jsem byl nadmíru spokojen, a tak má můj hlas.

Mám pocit, že v nějaké hře (snad NWN?) jsou uplatněny pravidla 3,5 edice.

Re: D&D: 2e,3e nebo 4e?

Napsal: 25.4.2010 17:38
od AlieN
PostTrauma píše:O 4. edici tu čtu prvně, ale s 3. jsem byl nadmíru spokojen, a tak má můj hlas.

Mám pocit, že v nějaké hře (snad NWN?) jsou uplatněny pravidla 3,5 edice.
NWN 2 je podle 3,5 edice

V CRPG mi nejvíc vyhovovala 2,5 z BG2:ToB... ale z papírového hraní s jinou než základní 2e zkušenosti nemám.

Re: D&D: 2e,3e nebo 4e?

Napsal: 30.4.2010 10:02
od Carlos
Vyhovovala mi pravidla z BG1 (což je tuším 2. edice) a z P:T (což je podle všeho nějaký mix 2. a 3.), takže asi tak. IWD2 je sice super, ale ta překombinovat a nečitelnost např. u brnění mi vadila. Neverwinter Nights ale naopak němely špatný vývoj postav (a mělo by jít o tutéž edici co u IWD2), dokonce se domnívám, že vyjma multiplayeru je vývoj postav u NWN jediným opravdu kladným kladem (a zejména v KOTORu, kde byl jeden z nejlepších RPG systémů, co jsem u modernějších RPG her viděl).

Re: D&D: 2e,3e nebo 4e?

Napsal: 30.4.2010 14:39
od Tarreb
Hlasuji pro edici druhou, neboť tu jedinou jsem hrál papírově. Ta třetí mi už tak dobrá nepřišla, nevím proč. Se 4tou zkušenosti nemám, první je dosti ubohá - tak na úrovni té ubohosti s názvem DrD.

Re: D&D: 2e,3e nebo 4e?

Napsal: 30.4.2010 22:28
od Geralt
Tarreb píše:Hlasuji pro edici druhou, neboť tu jedinou jsem hrál papírově. Ta třetí mi už tak dobrá nepřišla, nevím proč. Se 4tou zkušenosti nemám, první je dosti ubohá - tak na úrovni té ubohosti s názvem DrD.
To není náhodná domněnka. DrD se totiž nemalou měrou "inspirovalo" (ehm) v původních edicích Dungeons&Dragons.


Za sebe jsem hlasoval pro 4e: pro začínající hráče je asi nejvíc user-friendly. Nesmírně intuitivní, velmi zjednodušená a logická. Ohromné plus je, že 4e se snaží hráče spojit v tým. Postava hrající sólo to moc daleko nedotáhne, protože sama na všechno nebude stačit. Hráči tak musí spolupracovat, aby mohli zvítězit. Všechna povolání jsou nyní vyváženější (zmizely propastné rozdíly např. mezi bojovníkem a kouzelníkem na 1. úrovni), ale každé vyniká jen v určitém ohledu. Některá povolání jsou houževnatější, jiná zase lépe podporují své druhy, další pro změnu dokáží ovlivňovat nepřátele... teprve tehdy, když všichni začnou spolupracovat, mají šanci v boji přežít. A to je skvělá věc, protože podporuje komunikaci mezi hráči u stolu, neboť se vzájemně radí a boj prožívají společně, zatímco z dřívějších edic jsem měl alespoň já takový dojem, že každý jel více méně na svojí pěst. Celkově se z hraní 4e stala víc kolektivní záležitost, což je jednoznačné plus, protože právě o tom by hry na hrdiny měly být...

Trojku mám v jádru možná ještě radši, co se propracovanosti herního systému týče, protože jsem starý hračička a 3e je taková jedna velká stavebnice vybudovaná kolem geniálně přímočarého jádra s názvem "hoď d20 a přičti číslo". Výhodou je, že pravidla se snadno upravují a lze k nim dodělávat vlastní doplňky. Na druhou stranu, pro začínajícího hráče je těch pravidel ještě trochu hodně a chvíli trvá, než se zorientuje a pochopí vnitřní zákonnitosti, jak 3e pracuje.

AD&D jako herní systém žádná sláva, ale o to asi nikdy ani nešlo. Co se počítá, je záplava skvělých herních příruček se spoustou inspirujícího materiálu pro hraní (a je jedno jaké edice D&D!). A na AD&D "vyrostla" řada nádherně propracovaných a atmosferických světů: ať už je to Dragonlance, Planescape, Forgotteny nebo Ravenloft a další. Troufnu si říct, že právě v dobách 2. edice zažívaly zmíněné světy svůj zlatý věk.