Militaristický koutek Mk II

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr. píše:Zajímavá myšlenka - mohl bys ji rozvinout? Nechápu přesně jak to myslíš.
Je víc možností, jak to myslet. Nicméně mne napadají nejméně dva "modely", kdy se tato skutečnost může obrátit proti samotnému Rusku.
1. Vůbec jim to nepomůže při boji s "vnitřním" nepřítelem, a že jich v Rusku není zrovna málo...
2. Co když se nějaký nepřítel připravý na tento prvek lépe, než Rusové?
3. Samotná ruská generalita se může sama od sebe až mco spoléhat na tyto geografické rysy a podcenit skutečnou bojovou přípravu.
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Vallun:

K bodu jedna máš pravdu. Aymetrické války a to jak celé pojednání skládám já je postaveno na válce proti vnějšímu nepříteli. Jistě spousta východisek je aplikovatelná i na podminky boje gerilových skupin proti oficiálnímu režimu a také na rozsáhlývnitřní konflikt zvaný občanská válka.

K bodu dvě- neumím si to představit. Věnuj se tomuto bodu více, třeba se nám podaří na něco příjít.

K bodu tři - zde je možné všechno. Na druhou stranu se tento prvek zdá být trochu potlačem tím, že SSSR neexistuje a Rusko je na západní části ohraničeno věncem států, které vlastně vytvořili nárazníkové pásmo. Rizikovější je pro Rusko jižní směr kde naopak vznikolo pásmo států sociálně a nábožensky vyloženě rizikových.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

ad bod 3 - je otázka, jestli Ruská generalita vůbec konec SSSR zaznamenala, některé jejich nedávné výroky tomu zcela nenasvědčují:) Nicméně aktuálně máš pravdu, nehledě na to, že nevím, kdo by ze západního směru měl vůbedc touhu zaútočit do Ruska.

ad bod 2 - to je složitá otázka a ač mám pár myšlenek, tak momentálně nemám čas na jejich podrobnější rozmyšlení, proto je nadnesu jen v rychlých črtách.
Jelikož stejnou vzdálenost musí překonávat i armáda obránců, považuji tento "asymetrický" rys za dvojsečnou zbraň, i když historie nám dává, alespoň v nedávné době, spíš jednostrané příklady výhod na straně obránců.
1) Vzhledem ke vzdálenostem musí mít obránci vlastní sklady zásob, přestože budou jistě dobře bráněny, mohou se stát kořistí připraveného protivníka.
2) Obranná vojska budou mít dlouhé zásobovací linie, i když vedené ve vlastním území, mohou být napadnutelné záškodnickými či leteckými jednotkami, jejich efektivní obrana odčerpá značnou sílu z první linie.
3) Vzdálenost od "domácích" prostorů umožní použití taktických jaderných zbraní bez obav o vlastníá obyvatelstvo, byť v konkrétním případě je to samozřejmě passé, neboť ruský arzenál je dostatečně deterentní.
4) velké vzdálenosti znamenají jistou "prodlevu" akce a reakce, což může připravený útočník využít, i když dneska je to díky rozvedným supersonickým systémům menší výhoda než dříve.
5) Velké rozlohy svádějí/vynucují si nasazení početnějších jednotek, což představuje výhodu pro protivníka s pokročilejší tehcnologií, neb má dostatek cílů pro její plné využití.
6) "Hluboký" prostor ofenzivních operací umožňuje použití taktiky klamných ústupů a pod. prostě roztáhnout bojiště do většího aktivního prostoru.
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

No Rusko, později SSSR a nyní znovu Rusko vždy trpěli a budou trpět imperiálním komplexem. Ae to je problém všech velkých, že by rádi byli ještě větší.


1. Kdo se brání na vlastním území nebo jen zpětně manévruje je vždy ve výhodě. Je na něm jak si připraví infrastrukturu a co ponechá v rukou nepřítele. Na druhou stranu čím hlouběji nepříteledo hloubky území pustí, tím dál ho bude muset vytlačovat.

2. Obránce může na obranu svého týlu využít teritoriální vojsko, záložníky a policejní složky. Prvosledové jednotky si spíše ponechá na frontě.

3. To s se zbraněmi hromadného ničení je natolik pravdivé a hlavně opomíjené že mě to až překvapilo.

4.Velké vzdálenosti zatěžují obě strany stejně a vystavují je stejným rizikům vzdušného a jiného napadení. To platí i pro nasazená množtví vlastních sil. Je to zase oboustranné.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr. - jistě - ale o to mi právě jde - poukázat na to, že širá matička Rus je dvousečná zbraň a jde o to, kdo se na tu situaci lépe připraví, i když uznávám, že taková příprava je snažší pro obránce:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Vallun píše:ad bod 3 - je otázka, jestli Ruská generalita vůbec konec SSSR zaznamenala, některé jejich nedávné výroky tomu zcela nenasvědčují:)
No, každý někdy potřebuje dovolenou - i armáda :mrgreen: Trochu se obrazit, přilákat nové talenty, zbavit se starých zásob munice a tak. Očividně už se zase mají čile k světu. Clancy by mohl napsat nějakou novou knihu - třeba "Tuleň a Los" :mrgreen:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

7c - :)
Clancy - jj, to by mohl, určitě to bude lepší než ten babyRyan co píše teď:) Ale myslím,že vhodnější název by byl buď Pink Storm Rising (nevím, jak se anglicky řekne vybledlá:) nebo Mědvěd a kavkazský orel;)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

V případě Ruska je obránce ve výhodě vždy. Jejich technika, materiál, výcvik i myšlení jsou kompatibilní s prostředím ve kterém by měli bojovat. Jestliže protivník nemá cvičiště kde se stovky tisíc kilometrů čtverečních povrchu zemského po 12 hodinovém dešti změní na stejně velkou plochu bažiny, tak se na to prostě adekvátně připravit nemohou. A takových specifik se najde povícero. Na druhou stranu v celém světě se nenade místo, které by v Rusku nemělo obdobu. Oni se mohou pokud budou chtít připravit na úplně všechno.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr. - více méně máš pravdu, ale pořádně ještě v tom vidím jeden drobný detail - mohou se připravit/připraví se...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Neferit Sr.: Afghánistán? :wink:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Po brutální lekci kterou dostali od wehrmachtu věřím tomu že pokud začnou mít pocit ohrožení a ten u nich vyvolá i jen malý podnět, tak se zatraceně dobře připraví.

sevencreature - nerozumím, co bys chtěl naznačit nebo vědět. Klepni do mě.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr. - Osobně si myslím,že je otázkou, jak dlouho která lekce vydrží. Napoleonovo tažení taky nebylo zrovna milé a přesto se zas tolik nepoučili (ani obrnci a útočníci už vůbec ne:).

Domnívám se, že 7c reaguje na to, že se Sověti nepřipravili na Afghánistán:) Za pdostatné pvoažuji Neferitovo slůvko "mohou";) V Afghánistánu chyběla politická vůle, navíc celá věc byla myšlenka z hlediska klimatogeografické přípravy, nikoliv z hlediska "taktické" připravenosti:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Tafif
Sigilan
Příspěvky: 1140
Registrován: 10.10.2005 22:41
Bydliště: Za devatero horami...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tafif »

7c: Myslíš jako, že na tohle nebyli připravení? Nebyli připravení jen na nové zbraně, které mudžáhedýnům dodali Američané. Konkrétně stingery. Dokud měli sověti naprostou kontrolu nad vzdušným prostorem, mohli neomezeně používat tzv. aeromobilní jednotky - pěchotu přepravovanou vrtulníky přesně na místo, kde jí bylo třeba. Když začala být Mička zranitelná, přišli sověti o možnost přesných a rychlých zásahů proti nepříteli. Do té doby dostávali Afghánci tvrdě nafrak.
Hole mágů to nejsou přeludy,
bývají na konci zdobeny žaludy.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

sevencreature - já vím že nejsi militarista tělem i duší ale nedá mi to. Podívej se na jeden můj starší příspěvek v MK. Je to na straně 15 a napsal jsem ho 16.04.2007. Je věnovaný válce v Aganistanu. Nezapadá přímo sem-do asymetrických válek ale je v něm dost podrobností.

SSSR se na válku v Afganistanu nepřipravil. Netušil totiž, že z toho válka bude. Z jeho pohledu šlo o policejí operaci podobného typu jako v Madarsku 1956, NDR 1953 a nebo u nás v 68. Z války byl překvapený a začal dělat chyby ve všech oblastech. Tafif má ve své podstatě pravdu - v jednom z předchozích dílu asymetrického válčení jsem to uvedl podobně.
Naposledy upravil(a) Neferit Sr. dne 7.9.2007 10:34, celkem upraveno 1 x.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr., Tafif - V zásadě má Tafif pravdu, ale to vyjádření je silně nadnesené a dosti zjednodušené. Nešlo jenom o Stingery, ale clekově o pomoc od USA a od arabské ligy a taky nemalé slovo měla vnitřní politická situace. Myslím si,že postavení Rusů by se psotupem času zhoršilo i bez prostředků PVO, neboť zhruba ve stejné době se Sověti připravili o podporu ěnkterých msítních frakcí a na druhé straně se objevili první studenti - talibové...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“