Militaristický koutek Mk II

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Hm... spekuluje se o tom, že Izrael nedávno vymbombardoval nějaké v Sýrii nějakou jadernou zásilku ze Severní Koree či co, ale všichni kolem toho dost mlží. Že by důvod namíření těch Íránských raket a proč jsou namířené právě na Izrael ne?

Zdroj (sorry, je to anglicky :cry: )
http://english.aljazeera.net/NR/exeres/ ... CEAF3B.htm
http://www.nytimes.com/2007/09/21/washi ... prexy.html
http://query.nytimes.com/gst/fullpage.h ... A9619C8B63

EDIT: Á našel jsem to i česky
http://aktualne.centrum.cz/~~cook~sekce ... ?id=507080
Obrázek
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Je to zajímavý článek. Posoudit míru pravdivosti nelze. Nemáme dost nformací. Pokud je to pravda, tak MOSSAD je stále ve formě. Důvod k namíření raket by to byl. Na druhou stranu by tím Irán přiznal, že o doposud neznámém syrském jaderném programu zcela jistě ví. A to by neriskoval.

Jinak z celé tento konstrukce se dá vydedukovat něco mimořádně špatného. Pokud Sýrie ve spojenectví či pod krytím ze strany Íránu chce vyrobit nukleární zbraň, máme vážný problém. Protože stačí aby Írán prodal do Sýrie jeden svůj dalekonosný nosič a Sýrie dostřelí až do západního Německa.

Tím je zde další kandidát na jaderné střelování Evropy. Je skutečně potřeba ten u nás radar a rachejtle v Polsku zamítnout. Nebudou potřeba.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr. píše:Vallun - já jsem také rád, že se v západní historiografii přestalo zapomínat na chování SSSR před II. SV. Jen by si měli západní historiografové vzpomenout na chování západních demokracií ve stejné době a stejně tak pěčlivě jak se snaží popsat chovaní SSSR by měli popsat io chování vlastních zemí.
Mírně to překrucuješ, nejde o chování před 2ww, ale po jejím začátku. Ano, ani západní spojenci nemají úplně čisté svědomí, ale on je tak trochu rozdíl mezi oficiální politikou vlády a protizákonnými aktivitami soukromých subjektů. Neheldě k tomu, že i když sečteš dodávky Standart Oilu a těch pár dalších, tak to dělá malý zlomek oproti tomu, co jim dodal SSSR. Ten úsměv, který německým důstojníku zmrzl před Moskvou pocházel z toho, jak se řehtali, když jejich útočné kolony míjely vlaky až po okraj naloženés trategickými surovinami mířícími do Říše.
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

To máš plnopu pravdu. V naprosto imbecilní snaze nevnímat realitu a neprovokovat se Stalin a spol. chovali neuvěřitelně hloupě. Ale přesvědčený marxusta by Ti v té době řek že -bylo to plnění spojenecké smlouvy do posledního momentu.

A bohužel já si myslím že chování například VB bylo po jejím napadení příkladné. Ale dokud nepadl první britský voják, bojovala VB za své spojence tak, že jim jednomu po druhém podrážela nohy. Ale to je náš starý spor.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr. - provokuješ:)

Z jiného soudku - zemřel Ján Řezňák.
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
klaymen
Sigilan
Příspěvky: 61
Registrován: 26.8.2007 13:06
Bydliště: Shadowspire (Piešťany)

Příspěvek od klaymen »

Neferit Sr. píše: A bohužel já si myslím že chování například VB bylo po jejím napadení příkladné. Ale dokud nepadl první britský voják, bojovala VB za své spojence tak, že jim jednomu po druhém podrážela nohy. Ale to je náš starý spor.
to neni stary spor, ale fakt.
kebyze to mam zobrat prenesene: pes ked vyciti, ze sa ho bojis, tak nikdy nad nim neziskas autoritu
takisto Hitler zacitil ze VB a Francuzi z neho maju hnede trenky, tak to nasledne zacal vyuzivat
"Koho delostrelecká príprava morálne nezlomí, toho roztrhá."
staré delostrelecké príslovie
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

klaymen, Neferit Sr. - to je starý spor. Faktem je, že se Británie jistě nezachovala ideálně, ale těžko o ní můžeme prohlásit, že vědomě dlouhodobě podporovala agresivní a útočící německo...

Moc rád bych věděl komu a jak Británie podrazila nohy...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
klaymen
Sigilan
Příspěvky: 61
Registrován: 26.8.2007 13:06
Bydliště: Shadowspire (Piešťany)

Příspěvek od klaymen »

Ceskoslovensku:
Wikipedia píše:Dňa 10. septembra 1938 Veľká Británia a Francúzsko (formálne ešte stále spojenec Česko-Slovenska v pakte Malej Dohody) predostreli Česko-slovenskej vláde požiadavky vo forme ultimáta (buď im Česko-Slovensko vyhovie a bude pod ochranou západných mocností, alebo západné mocnosti nechajú Česko-Slovensko napospas Nemecku). Vláda Česko-Slovenska požiadavky prijala s tým, že odstúpi územie Sudet, v ktorých žije viac ako 50 % Nemcov. Medzitým boli v Česko-Slovensku protesty a vláda bola nútená podať demisiu. Bola vymenovaná nová vláda na čele s gen. Ján Syrovým, ktorá nariadila mobilizáciu a chcela brániť Česko-Slovensko. Očakávala pomoc od Veľkej Británie a Francúzska.
Polsku - VB a Francuzsko boli tiez spojencami Polska, ale ked si ho Nemecko a ZSSR obsadzovali, tak boli ticho, ako keby nic

Anschluß -
Wikipedia píše:V roku 1938 bol tiež Anschluß, pripojenie Rakúska k Nemecku - hoci to Versaillská zmluva zakazovala.
Vallun píše:...ale těžko o ní můžeme prohlásit, že vědomě dlouhodobě podporovala agresivní a útočící německo...
- Nemecko malo zakazane zbrojenie - nesmeli mat armadu vacsiu ako 100 000 muzov, pechotne zbrane nesmeli mat hlaven dlhsiu ako 8 palcov, nesmeli mat tanky a myslim ze aj dela a letectvo mali obmedzene
- obsadenie Porynia - Versailleska zmluva z Porynia spravila demilitarizovane pasmo, Nemecko si ho obsadila bez jedineho slova "spojencov"
-dalsie 3 body mas napisane v hornej casti tohto postu
"Koho delostrelecká príprava morálne nezlomí, toho roztrhá."
staré delostrelecké príslovie
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

ad 1 - Smluvní stranou tzv. Malé Dohody byla Francie, nikoliv Spojené království.
ad 2 - 44 hodin po napadení Polska německem vyhlásila Británie válku Německu. Polsko přes veškerous vous tatečnost padlo dříve, než mohla Británie jakožto ostrovní mocnost adekvátně reagovat.
ad 3, 4 a 5 - ano, Vítězné mocnosti Versailleské poněkud zaspaly, nicméěn těžko to můžeme vidět jakožto úmyslné jednání, když vyplývalo z chybného odhadu.
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Vallun -plně souhlasím. Vitězné mocnosti skutečně špatně odhadly situaci. Myslely si, že když obětují svého spojence, tedy ČSR budou mít od Německa klid. To co se stalo v Mnichovně mi skutečně připadá jako podražené nohy.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
klaymen
Sigilan
Příspěvky: 61
Registrován: 26.8.2007 13:06
Bydliště: Shadowspire (Piešťany)

Příspěvek od klaymen »

ad1: mas pravdu, toto som si predtym nevsimol
ad2:
1939: Dva dni po nacistickej invázii do Poľska vyhlasujú Francúzsko, Veľká Británia, Nový Zéland a Austrália Nemecku vojnu. Tieto krajiny spolu so zámorskými kolóniami a Poľskom formujú protihitlerovskú koalíciu. Nijaké vojenské akcie zo strany novej koalície však nenasledovali. Preto sa tejto vojne ironicky hovorilo "sitzkrieg" - sedavá vojna.

ad 3, 4 a 5: toto (aj Mnichovska zrada) je priklad politiky Appeasementu - teda ustupok agresorovi za cenu zachranit si krk. Reagovat mohli a keby reagovali, netrufam si odhadnut, aky by to malo vysledok
"Koho delostrelecká príprava morálne nezlomí, toho roztrhá."
staré delostrelecké príslovie
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

ad 2 - Je otázka, jaké kroky mohla podniknout právě Británie proti Německu útočícímu na Polsko. Vyhlásila a inhed realizovala námořní blokádu. Je to sice málo, ale těžko šlo dělat hned více. A samozřejmě, propagačně bombardovala německá města letáky...

ad 3-5 - Je to důsledek krátkozrakosti a znechucení první světovou válkou. Appeacement jako myšlenkový pochod přichází až o něco později... Tím nechci vyviňovat země velké dohody z odpvoědnsoti za nedbalost... Na druhous tranu ručitě stojí za vzpomenutí některé ymšlenky Viktora Suvorova ohledně tehdejší situace z hlediska stalinistické kliky...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
klaymen
Sigilan
Příspěvky: 61
Registrován: 26.8.2007 13:06
Bydliště: Shadowspire (Piešťany)

Příspěvek od klaymen »

ad2: tak si to zoberme na priklade

Obaja byvame v jednom velkom meste, kazdy na inom konci. Nejaky tvoj kamarat byva tam, kde ja. Kazdy den ho zacnem mlatit jak zito, proste nebude mat proti mne nijaku sancu. Aka by asi bola tvoja reakcia?

- povies ze ked ma stretnes, tak mi das do drzky (to co spravila VB - teda len slova, pripadne nejake neurcite ciny)
- prides za mnou a vyrazis mi vsetky zuby s tym, ze ked ho nenecham na pokoji, tak dostanem este vacsiu nakladacku (toto IMO MALA spravit VB - davno mohla Nemecku bombardovat mesta, takisto utok lodami na pristavne mesta, pripadne s ich spojencami Francuzmi zahajit pozemny utok)
"Koho delostrelecká príprava morálne nezlomí, toho roztrhá."
staré delostrelecké príslovie
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

klaymen - víš, to co píšeš je hezké a těžko mohu říct, že se mýlíš, ale je tu ještě jedna, imho docela dpostatná otázka - "co spravit v ten čas Británia mohla?"
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

klaymen - víš já jsem co jsem na tomto fóru člověk co je trvale ve sporu s Vallunem. Jde nám o to že naše pohledy na úlohu jednotlivých zemí ve válce proti Německu se hodně liší.

Zde ale je potřeba říct, že západní spojence ČSR a Polska lze opravněně kritizovat za jejich chování před válkou. Ale po napadení Polska toho Francie mohla dělat málo - její armáda neměla ofenzivní výcvik a Britové v té době neměli na kontinentě žádné síly, co by mohly něco ovlivnit. A hlavně byly daleko od Německých hranic. Polsko mělo smůlu. Z jedné strany ho ničilo Německo a z druhé ho napadl SSSR, tehdy německý spojenec. Bombardování je iluzorní-nic by nevyřešilo.

Uvědom si, že v Britech i Francouzích byl zákodován odpor k válce. Jatka ofenziv z I.SV je zbavily na nějakou dobu schopnosti efektivně bojovat.

A chování Britů přímo ve válce a koneckonců i Svobodných francouzů snese ta nejpřísnější měřítka. Jedna nesmyslná ofenziva kterou by kolem září 1939 možná zbubnovali by nic nevyřešila.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“