Blízký i vzdálenější Východ

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

No jo, ale není možno vystřílet několik milionů lidí. Mě jenom netěší, že se byť jen malá část toho co jsem zkompiloval potvrdila. A mám obavu že toho bude stále více.

Já jsem nedávno strávil jistý čas s pánem od ICEJ zde odkaz :

http://www.icej.cz/

a bylo to dost zajímavé. To mě vlastně přivedlo k této práci. Ale dodám i ten zbytek o Izraeli. Člověk by měl být důsledný a měl by na tom co uznává vidět i druhou stranu.
Naposledy upravil(a) Neferit Sr. dne 14.12.2007 15:25, celkem upraveno 1 x.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Tafif
Sigilan
Příspěvky: 1140
Registrován: 10.10.2005 22:41
Bydliště: Za devatero horami...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tafif »

Nuže.

Co se týče třetího dílu.

Íránského satelitu bych se moc nebál a myslím, že ani Izraelci se ho moc bát nemusí. Jeho rozlišovací schopnost zřejmě nebude moc velká. Izraelci mají po 20 letech vlastního programu 70 cm. To je lepší, než společná Britsko-Francouzská družice. Írán bude mít zřejmě ještě horší, použitelnou maximálně na úrovni budova-vozidlo.

Pak jsem tam narazil na nějakou chybu ohledně náboženství. Nejeví se být podstatná.

Také by se hodilo trošku rozlišovat Araby, Peršany a Syřany. Spojuje je jen náboženství a to ne vždy.

Dál už asi nic.

A teď k vám:

1) Vallune, sic islám je poměrně komplexní, přesto nelze zaměňovat náboženství a politicko-ekonomicko-správní situaci. Nábožensky radikální země už nábožensky radikálnější asi nebude. Když jsi na této straně, východiskem při krizi je cesta k té druhé straně. Radikální pozice bývají většinou dvě. Čili v Íránu může dojít maximálně k náboženskému uvolnění. Jenže tady se nejdená o náboženskou krizi. Ekonomickou krizi nevyřeší náboženství. Jedinou možností je spolupráce se Západem. Takže buď dojde ke zmírnění proti západní politiky cestou ekonomické spolupráce, která vztahy zlepší, nebo dojde k naprostému kolapsu, kdy Írán přestane jako hrozba existovat.

2) Tady nevycházím z doměnek jako vy, ale z faktů. Je to asi rok, co byl íránský prezident přednášet na teheránské obdobě naší vysoké školy o svých názorech a politice. A studenti se mu vysmáli! Slušně ho v podstatě poslali do pérdele. Proč? Vede zemi do nejhlubší krize v jaké kdy byla. Na zdroj vás bohužel nemůžu odkázat. Proběhlo to v médiích.

Na závěr něco k politice EU. Seniore, každý si vždy hrabe na svém písečku a nejdůležitější pro něj jsou jeho zájmy a jeho prospěch. Pro EU a potažmo celou Evropu je výhodnější "obětovat" Izrael. Proč? Protože Evropa je závislá na dovozu surovin. Bylo to tak a bude i dál. Dodavatelé toho nejdůležitějšího, tedy ropy, jsou dva - Rusko a Blízkovýchodní státy (+ severní Afrika). Je jasné, že stát se závislým pouze na jednom, kvůli roztržkám s tím druhým, by byl ohromný průšvih. Navíc, řekněme si to na rovinu, islámské země představují vojenskou hrozbu pro Izrael, ale pro Evropu ne. A ještě dlouho představovat nebudou, pokud vůbec někdy. Evropě tedy zajistí takous jakous bezpečnost a nezávislost zachování dobrých vztahů s dodavateli ropy.
Hole mágů to nejsou přeludy,
bývají na konci zdobeny žaludy.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Syřané, Peršané a Arabové jsou dnes už jen synonyma pro termín Arab. Já termín Peršan snad ani nepožil a termín Syřan jen jako pojmenování občana státu Sýrie.

Mimo náboženství je spojuje i myšlenka panarabské sounáležitosti, různé bilterální a mnohonásobné smlouvy. A hlavně je spojuje společný nepřítel na dvou úrovních: místní - Izrael a vzdálený - euroatlantické spúolečenství. To vidím jako dost silné vazby.

Jinak k bodu jedna-je to možné ale já tomu neveřím, tak jak jsi to posal to platí pro státy našeho typu. Ne pro státy postavené na islámu jako náboženství, právním řádu, ideologii a způsobu života. Možná stratí pozici hrozbyglobálně ale teritoriálně si ji ponechá. A u globálního aspektu bych byl velmi opatrný.
Afganistan nebyl také globální hrozbou dokud nespadla dvojčata, lidé nekrváceli na Bali, nevybuchovaly budovy v Keni a nehořeli vlaky v Londýně a Madridu.

Tu věc v médiích pamatuji. Jde o to do jaké míry je to masová záležitost a jak se změní myšlení těchto studentů za 10 let až budou mít teplá místa ve státní spravě, naboženských strukturách a podobně.

Vzah EU k Izraeli popsal tak jak je a mě to štve. Ne že máš pravdu, ale samotný fakt, že to tak je.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Tafif
Sigilan
Příspěvky: 1140
Registrován: 10.10.2005 22:41
Bydliště: Za devatero horami...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tafif »

No právě. Je to jako říct, že Rus je synonymum pro Čecha. Což zrovna nehraje, že? Peršané, Syřané, Židé, Arabové - všechno to jsou Semité. Rozdíly tu jsou.

Ano, ještě nepřítel, na toho bych zapoměl.

Aby někdo mohl představovat globální hrozbu, musí na to mít finance. Jestliže bude mít Írán potíže s vlastní existencí, nebude financovat terorismus, určitě ne mezinárodní.

Jo, to jsem taky zvědaví, co to s nimi udělá. Ta možnost liberalismu tu pořád je. Je to jen možnost. Nic víc, nic míň.

Mě to štve taky. Ale opět to řeknu naplno. Radši obětuju Izraelce, než sebe. Je to pud sebezáchovy ve velkém měřítku.
Hole mágů to nejsou přeludy,
bývají na konci zdobeny žaludy.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Jde ale o to, že to může být cesta do pekel. Obětovat Izael? No dobře proč ne. Pud sebezáchovy na vyšší úrovni zapracuje. Ale co důsledek?

Porážka této mikrovelmoci, která okolním zemím několikrát ukázala jak se bojuje o vlast a dala jim kruté lekce by nejspíš přesvědčila muslimské země, že mají i na víc. Díky silným komunitám v zemích EU by měla k dispozici velmi agilní pátou kolonu. Vzpomeň na ten rachot ve Francii poté co dva delikventi uhořeli na útěku před policií v elektrorozvodně.

Islámské země nikdy neopustily ideu domu války-šíření islámu silou všude kde není.

Morálně zvedlé islámské země, kvalitně vyzbrojené a z bojovými zkušenostmi z vyhrané války, by pro degenerovanou EU jejímž jediným cílem je nemít problémy a za to udělá cokoliv příliš tvrdým politickým soupeřem.

A hlavně jak bude postupovat čas, budou klesat zásoby ropy.A význam ropy jako zbraně poroste. Z toho mám já osobně obavu.
Naposledy upravil(a) Neferit Sr. dne 14.12.2007 20:21, celkem upraveno 1 x.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Neferit Sr. píše:Syřané, Peršané a Arabové jsou dnes už jen synonyma pro termín Arab.
Eh? :eh: To je jako Germán je synonymum pro Slovana, řekl bych. Nebo Eskymák synonymum pro Křováka :-)
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

To není moje vina. Sami občané Sýrie se označují za Araby. A obyvatelé Iránu se také nepovažují za Peršany.

Zatímco Slované a Germáni jsou přesně určení a nidy jsem neslyšel o jakékoliv germanoslovanské vzájemnosti pro arabské a byvatele všude kde jsou je to normální způsob myšlení.

A Křováky a Eskymáky jsi použil proč?
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Mno, protože jejich společný prvek je odlehlost od civilizace.
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Super - to je naprosto geniální. :applause:
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Tafif - nesouhlasím s Tebou v žádném bodě krom zmínky o evropské závislosti na zdrojích ropy. V jiných bodech jsi nebetyčný optimista, naposledy jsem srovnatelně naivní názory slyšel v předvečer druhé světové...

Panarabský terorismus je vojenskou hrozbou pro Evropu do konce druhé světové stále, jen jej ostatní hrozby tu více tu méně překrývají. Myslíš snad, že v Kosovu nepůsobili muslimští radikálové řízení či podporovaní především Syrskou tajnou službou? Myslíš ,že se z arabských petrodolarů jinde na Balkáně nefinancují ozbrojené milice, které si vynucují vojenskou přítomnost v oblasti? A vázat ozbrojené síly protivníka je jednoznačně vojenská hrozba. Myslíš, že neexistují islámské teroristické buňky na území Ruské federace?

Co se týče vnitřní situace Iránu, tak ta je hodně nečitelné, ale rozhodně si nemyslím,že bych vycházel z domněnek více, než Ty. Ba naopak... Ty, jak správně podotýká Neferit Sr., vidíš tu situaci příliš evropskýma očima. I za komunismu, u nás, v samém srdci vyspělé Evropy, se hospodářské neúspěchy do značné míry úspěšně sváděly na imperialistické záškodníky. Írán k tomu má mnohem blíž a co hůř, 85% lidí tomu upřímně věří. Pokud se bude ekonomická situace Teheránu zhoršovat, pak se budou o to více projevovat důsledky vně. Naštěstí je to příliš velká a starobylá země, aby skončila jako KLDR, ale věř, že peníze na zbrojení dojdou až jako poslední...

Víš, já bych si hodně přál, abych se mýlil, ale obávám se, že toho vím moc na to, aby se tato má naděje vyplnila.
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Blízký i vzdálenější Východ

Příspěvek od Geralt »

Dovolil bych si upozornit na jednu zajímavou příručku, která se váže nejen k Blízkému či vzdálenějšímu východu, hodí se i pro jiné "doutnající" oblasti naší planety. Sice se nejedná o žádné hluboké analýzy, ale i takovýto základní přehled a seznamovací úvod má dle mého svojí cenu. Takže jsem si napsal Ježíškovi (za ty peníze). :-) Kdyby z vás chtěl někdo také:

Ohniska napětí ve světě
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Re: Blízký i vzdálenější Východ

Příspěvek od Neferit Sr. »

Děkuji za info Geralte, podívám se na to a pokud to k něčemu bude, koupím a uvidíme co se stím dá dělat.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Re: Blízký i vzdálenější Východ

Příspěvek od Neferit Sr. »

K tomuto vláknu se objevila zajímavá informace

http://www.novinky.cz/clanek/130097-ira ... luzba.html

Je to zajímavé amožná že je to potvrzení jistých obav které jsem prezentoval v předchozích příspěvcích. Izraelský MOSSAD se málokdy plete. Po selhání před válkou na JOM KIPUR je MOSSAD velmi opatrný.

No uvidíme.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Blízký i vzdálenější Východ

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr. - jak už jsem uvedl dříve. Tyto Tvé obavy sídlím a sdílím rovněž i důvěru v Mossad. I když nepochybuji ani o tom, že tato služba má i perfektní politické analitiky a ví, kdy, co a komu říct;)

co mne ale v článku upoutalo je závěrečný odstavec: Bush zahájí svou cestu po Blízkém východě v úterý. Kromě Izraele, kde na jeho bezpečnost dohlédne deset tisíc příslušníků bezpečnostních sil, navštíví i palestinský Ramalláh a pět arabských zemí. Írán jeho cestu označil za vměšování do vztahů mezi státy v regionu.
A Írán se tímto do záležitostí jiných států nevměšuje??:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Re: Blízký i vzdálenější Východ

Příspěvek od Neferit Sr. »

Nepřítel je jasný. Írán ví že BUSH tam nejede jen tak. Ví že bude jednat, přesvědčovat anabízet cokoliv. A to je pro Írán hrozba - jakékoliv posílení pozic USA nebo Izraele v oblasti je jeho oslabení.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“