Operační systémy

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět

Váš OS?

Windows 95/98/ME
0
Žádná hlasování
Windows NT/2000
0
Žádná hlasování
Windows XP
6
50%
Windows Vista
1
8%
Windows 7
4
33%
Linux (Ubuntu etc.)
1
8%
Mac OS
0
Žádná hlasování
jiný...
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 12

Uživatelský avatar
Morty
Sigilan
Příspěvky: 1147
Registrován: 25.3.2007 15:36
Bydliště: Cassovia, City of Ravens
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od Morty »

Stale XP pro sp2... Zacinaju mi padat programy, po skoro troch rokoch funkcnosti :-?
Este dodam, ze pocas tych takmer troch rokov som nemal ziaden problem s tymto OS :-)
Fama nihil est celerius.
Peace is a lie, there is only passion. Through passion, I gain strength. Through strength, I gain power. Through power, I gain victory. Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me.
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od Alnag »

Mám na NB Vista (Home Premium) a je to fakt noční můra. Ten systém se strašně brání jakýmkoliv zásahům... a je daleko nestabilnější než moje bývalé vytuněné XP SP2.
Obrázek
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od drake127 »

Alnag píše:Mám na NB Vista (Home Premium) a je to fakt noční můra. Ten systém se strašně brání jakýmkoliv zásahům... a je daleko nestabilnější než moje bývalé vytuněné XP SP2.
No povídej, přeháněj - kolik máš RAMky? Není to spíš dobře, že se systém brání zásahům?
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od MCZ »

XP, zatím docela spokojenost. Občas mě napadá, jaký by byk život s Vistou, ale když různě na netu čtu názory Alnagova typu, tak mě tyhle úvahy přejdou. Nemám vůbec nic proti Vistě, ale pochybuji, že by mým nárokům (rychlost na daném HW, kombatibilita se starším softem) dokázala vyhovět lépe. Spíše než přechod na Vistu to vydím na přechod na Windows 7 někde daleko v budoucnosti ;-).

Taky jsem uvažoval o Linuxu/ReactOS nebo jiném free systému coby alternativě, ale OS, který pořádně nezvládne NTFS, pro mě nemá cenu.
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od drake127 »

Jj, osobně bych neběhal Visty na ničem, co nemá dva procesory a 2 GB RAM. A naopak, na takovém PC provozovat XP je házení perel sviním.
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Operační systémy

Příspěvek od Vallun »

drake127 píše:...., co nemá dva procesory .....
myslíš dual core procesor nebo ještě něco jiného?
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od Alnag »

drake127 píše:No povídej, přeháněj - kolik máš RAMky? Není to spíš dobře, že se systém brání zásahům?
Mám NB s 2GB, Core 2 Duo procesor T7500 a ATI Mobility Radeon HD2600, systém běží velmi svižně a startuje velmi rychle. Rozhodně rychleji než XP na mém přechozím notebooku. V tom není problém. Problém je právě v tom, že se systém brání zásahům, které jsou zcela běžné pro pokročilého uživatele a měly by být IMO normální. Například vypnutí startu některých programů aniž by se vynořil neskutečně vlezlý Windows Defender, aby vás informoval o tom, že jste vypnuli program... (zlikvidovat Windows Defender by byla taky kapitola sama pro sebe).

Taky to UAC je místy fakt bolestný. Vypnout UAC se mi nechce, takže to znamená si tykat s jeho potvrzováním. Samozřejmě není to problém vždycky jen na straně OS, ale i lidí co navrhují jednotlivé programy, ale upřímně řečeno jakožto zákazník bych chtěl produkt, který prostě "funguje".

Typický příklad je statistický software SPPS, který prostě nejde spustit bez oprávnění správce (což znamená, že jste prostě v pytli, pokud máte jen uživatelská práva) a také to znamená vždycky odkliknout UAC nemluvě o tom, že to vypne rozhraní Aero... :wall:

Že některé bezpečnostní softwary taky musí mít správcovská práva (dívám se na tebe Spybote) zatímco jiné to zvládnou i bez opruzu s UAC... :wall:

Že když některým programům nenastavíte práva zapisovat do jejich složky i v uživatelském režimu, tak si nepamatují změny... (a než přijdete na to, že si systém někam odkládá kopii ale po restartu už si to jaksi nepamatuje a tak ztratíte data) :wall:

Ze začátku je to fakt bolestné, časem si zvyknete...
Obrázek
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od MCZ »

drake127: proč tak drsné přirovnání? Sám jsi mi kdysi jako jeden z hlavních důvodů přechodu na Visty jmenoval schopnost využít mnohem více RAM. To je jasné, nový hardware obecně bude mít lepší podporu ve Vistách, ale to neplatí teď, ale tak za rok, snad i později. Uživatelé stále chtějí XP, následkem čehož byl byl prodloužen i prodej (tuším někdy do června), vyjde SP3. Mimochodem, první testy XP SP3 vs. Vista SP1 ukázaly, že XP jsou mnohem rychlejší, jsem zvědav, jaké budou final verze (a hlavně, co MS udělal pro to, aby Visty zrychlil - tj. jestli skutečně zapracoval na V-SP1, aby předehnal XP nebo naopak uměle zpomalil SP3).

Navíc Visty nemají nový souborový systém (ten byl v dobách jejich vývoje považován za jednu z nejklíčovějších součástí), sám pak říkáš, že 64bitových aplikací stále moc není, takže proč 64 bitů s 2 GB Ram? Umím si představit, že pro tebe a několik jiných lidí x64 smysl mají, já ovšem u svých nároků žádné plus nevidím. Ne každý má možnost získat zdarma licence na všechny možné verze Windows pak je paralelně používat (popř. nainstalovat na virtuální PC), musí si vybrat jeden systém. Mimochodem, bylo by opravdu pěkné, kdyby MS vydal třeba W98 zdarma pro virtuální stroje, jak to udělal s XP/Vistama pro testování IE6/7/8.

Vallun: řekl bych, že procesory se dvěma a více jádry obecně, tedy Intel Dual Core, Core Duo, C2 Duo/Quadro, AMD X2 a výš.
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od drake127 »

Vallun: Je to tak, dvoujádrové procesory stačí. Jsou to v podstatě procesory dva (sdílení L2 cache nepovažuji za nijak významný rozdíl), jen fyzicky umístěné na jednom čipu.

Alnag: Jo jo, práce s UAC a právy bolí, ale je to jediný efektivní způsob, jak programátory aplikací donutit tyto opravit (schválně neříkám upravit, protože UAC vyžadují pouze špatně navržené aplikace). Já řeším tak, že u programů u nichž je nereálné nějaký update (starší hry), nastavuji práva na zápis do jejich složky i obyčejným uživatelům. Spravíš tím docela hodně aplikací, které bys jinak musel spouštět jako administrátor. Bezpečnostní softwary musí běžet jako admini, jen ti šikovnější se instalují jako služba a běží nezávisle na uživateli (a v taskbaru spouští user-only frontend), ovšem to je opět věc návrhu aplikace.
Hlášení Defenderu považuji za užitečná - je pravda, že jsou to asi tři kliknutí navíc, ale mám alespoň přehled, jaké služby se kam snaží vecpat. A při běžné práci bych neřekl, že je úprava Startup složky až tak běžná.

MCZ: Teď nevím, kde si protiřečím? Vždyť jsem napsal, že na systém s 2+ GB RAM bych nasadil Visty (jakákoliv platforma), protože je dobře využijí a na pomalejší XP, protože ta práce bude dostatečně svižná a člověk o tolik nepřijde.
64-bitové Visty mám především kvůli vývojovým účelům (je hezké, že si software můžu zkompilovat pro platformu x64, ale chtělo by i mít monžost zjistit, jestli funguje). Pro běžné uživatele je dovolím si tvrdit v současné době 64-bitový systém nevyužitelný, ovšem byl bych pro, aby se rozdával v OEM verzích. Ano, lidi by trochu prskali, protože ty problémy by byly, ale tím, že by je mělo tolik lidí, urychleně by se opravily. Někdy je zkrátka nutné kvůli pokroku otrávit uživatele, aby si stěžovali na špatně napsané aplikace jinách. Ale ono to přijde - stejně jako UAC, tak 64-bitová platforma je nevyhnutelná. Ale je možné, že Visty už ten hromadný přechod na 64-bit nezažijí (i když je to škoda - nasazení 64-bitů i do ložnice už brání jen lenost vývojářů).
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Operační systémy

Příspěvek od Vallun »

Díky za odpověďi ohledně dvoujader:)

A co bych si tedy měl koupit za OS, pokud plánuji pořízení nového stolního PC?(předpokládám procesor cca AMD Athlon A64 6000+; 2/4 GB RAM)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od drake127 »

V případě 4 GB RAM je to jasné, jediné Windows, o kterých má smysl uvažovat jsou Windows Vista x64 (Windows XP x64 byla spíš parodie na operační systém a ukázka jak by to asi mohlo fungovat a 32-bitové systémy nedokáží 4 GB RAM adresovat).
V případě 2-3 GB RAM bych, pokud se se systémem nechceš crcat, instaloval Windows Vista x32. Je možné, že XP SP3 bude taky pěkný systém, ale Visty ti na takovém stroji IMO přinesou víc výhod než nevýhod oproti XP.
Jediná věc, která by mohla bránit nasazení Visty je požadavek na používání nějaké nekompatibilní aplikace (a tím myslím většinou aplikace nutné a neudržované (častý to nešvar v podnikové sféře)).
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Operační systémy

Příspěvek od Vallun »

drake127 - bude to domácí počítač, takže nejstarší apliakce, které ybch rád rozběhal jsou Might and Magic 6; 7; 8; 9;)

x64 není v OEM verzi? to by byl problém:/
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od drake127 »

No jestli tyto běží na XP, potom poběží (s nastavenými právy) i na Vistách.

64-bitové Visty jsou určitě OEM a mě osobně Microsoft aktivoval (po telefonu) 64-bitové Visty na 32-bitové číslo. Pokud se nepletu, tak licence platí na edici, ne platformu (ovšem instalační CD si musíš sehnat po vlastní ose).
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Operační systémy

Příspěvek od Vallun »

jj, s patchem běží pod XP...

koukal jsem,že Computershop nabízí i x64 Vista;)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od drake127 »

Vallun píše:koukal jsem,že Computershop nabízí i x64 Vista;)
Jo, tam jde o média, která dostaneš. Standardně se 32-bitová i 64-bitová instalační média dodávají jen s Vista Ultimate.

Jinak problémy, se kterými jsem se na 64-bitových Windows zatím setkal:
- Acer poskytuje utilitu na flashování BIOSU pouze pro Windows 5.0+ x32 (vyřešil jsem desetiminutovou instalací 32-bitových Vist (ne, aktivovat jsem se je neobtěžoval).
- indexace PDF souborů (ne)funguje, protože Adobe nevydal 64-bitovou daného filtru. Stáhl jsem si lepší od Foxit.
- Je třeba mít v systému 32 i 64-bitové kodeky (tj. nainstaloval jsem ffdshow dvakrát, nastavení sdílí).
Žralok, který štěká, nekouše.
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“