Od pohádek k céčkům...

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Vampiria píše:Hmm..viděl tu někdo film Poslední jednorožec? To se mi moc líbilo.
Řekl bych, že většina lidí - dávali ho v TV celkem často AFAIK. Pokud si vzpomínám, tak se mi moc líbil - obzvláš't démonický býk :anxious: :shock:

Flash Gordon: Film je parádní béčko s klasickým klišé padouchem zlým jak to jen jde, záporáckou sexy princeznou, která neodolá mužnému půvabu hlavní postavy (lol), a končí opravdu stylově (lol). Kultovní film, který není radno si nechat ujít :mrgreen: A taky asi nejlepší videoklip od Queen :-P (hned po OP TV seriálu Highlander :wink:).
Naposledy upravil(a) sevencreature dne 27.12.2006 20:12, celkem upraveno 1 x.
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

Vampiria píše:KEBULE: Adaptace comics si často nechám ujít, hlavně těch superhrdinských, což dle toho co jsem projela na wikipedii, FG je...takže i nadále to asi neuvidím.
Nenech se zmást. Flash Gordon není typická adaptace superhrdinskýho komiksu. FG je "béčko z přesvědčení", právem kult a úžasná prdel.
"Ne, tatínku, prosím tě, zavrtávací červy ne..."
Mueheh. :twisted:
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

KEBULE píše:A ještě špetka historie konkrétně k Flash Gordon byť je to mino téma.

Flash Gordon je film starší než dost lidí zde. V době jeho vzniku (hlavně pro Cesare) neexistovalo dělení na Áčka a Béčka a Céčka. Tehdy to byl špičkový vysokorozpočtový film podpořený skvělým sountrackem výborné kapely Queen.
Omyl. Flash Gordon byl natočen tak jak byl natočen schválně. Nejde tu o "nechtěný" vtip, ale o úmysl autorů :wink:

P.S. To by mě zajímalo, na kdy datuješ "dělení filmů na Áčka a Béčka a Céčka"? :think: :lol: ;-)
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Jak a podle čeho přesně se filmy do těch kategorií "A", "B" a "C" vlastně dělí? :eh:
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

Ajantis píše:Jak a podle čeho přesně se filmy do těch kategorií "A", "B" a "C" vlastně dělí? :eh:
Já sama za sebe bych to radši nechala při tom, že jde o umístění filmu na pomyslné linii art-brak, případně kvalitní řemeslo-fušeřina, s tím že jednoho trash je jiného treasure, a že se o tom dá v konkrétních případech třeba i diskutovat...
Už jsem viděla a zažila příliš mnoho kolektivních pokusů o definici béčka...:-)
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

AlieN píše: Pročpak, to už se pohádky netočí? ;-)
A co takhle napsat která česká pohádka je podle vás nikoli nejlepší, ale naopak nejhorší? :twisted:
Pohádky se točí, ale nejhorší pohádky bych vytvořil jiné téma s novým hlasováním.

Jinak co se týče A, B, C mi řekněte vy, já se tomuhle dělení snažím vyhýbat, protože je to dle mě celé blbost. Nevzpomínám si, že bych ho zde použil. Používají ho zde jiní... :snooty:

A samozřejmě nepochybuju o tom, že Flash Gordon byl natočen tak jak byl natočen úmyslně, přece jenom je to komiks. Nicméně bych ho určitě neoznačil za béčko z přesvědčení... :think:
Cesare píše:Já sama za sebe bych to radši nechala při tom, že jde o umístění filmu...
.... a že se o tom dá v konkrétních případech třeba i diskutovat...
Už jsem viděla a zažila příliš mnoho kolektivních pokusů o definici béčka...
A vůbec kdo to dělení na ABC vymyslel?
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Já měla za to, že "A" jsou filmy vyráběné jako vysokorozpočtové v Hollywoodu (nebo tak aspoň vypadají). Tradiční velkofilmy.

"B" jsou filmy s rozpočtem menším, tedy nižší trikovou i hereckou kvalitou atp. Náměty mají ovšem podobné jako ony "áčkové" velkofilmy. Často končí dříve ve videopůjčovnách, nebo jdou dokonce na video rovnou.

O ničem kategorie "C" až "Z" jsem nikdy neslyšela.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

V podstatě je to tak, jak napsala Vampiria...
Problém je, že tady došlo k určitým změnám ve vnímání pojmu "béčko".
"Béčko", to už neznamená jenom nízkorozpočtový film druhé kategorie. Můžeme se bavit o tom, co ten pojem původně znamenal, kdy se objevil nebo jaká je jeho oficiální definice, ale spektrum významů nabalených na pojem "béčko" je v dnešní době podstatně širší a označení "béčko" se dá IMHO celkem s klidem uplatnit i retrospektivně...
To, že "béčko" už dneska neznamená výlučně "nízkorozpočtový studiový film" se dá doložit právě i četným výskytem takových výrazů, jako "žetko", či formulací typu "áčkový rozpočet z tohohle béčka áčko neudělá".
Když dneska někdo o filmu prohlásí, že to bylo "béčko", může tím odkazovat k nižšímu rozpočtu, k pitomému scénáři, k nulové originalitě či naopak ke značné obskurnosti...nebo dokonce i ke stylovýmu vyznění filmu... Do značný míry to je subjektivně pocitová záležitost a řeknou-li dva "béčko", nemusej mít na mysli totéž, dokonce ani řekne-li jeden "béčko" dvakrát, nemusí pokaždé myslet totéž...

...proč to vlastně píšu...? :-? :twisted:
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Cesare: Hezky řečeno.
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

:-)

Příspěvek od KEBULE »

Takže vzhledem k subjektivitě je označení A či B naprosto nic neříkající pojem protože, pokud to dobře chápu tak si pod tím představuje každej co chce. Dyť pořád říkám, že je to kravina...
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

Zas absolutně subjektivní to není.
Těžko někdo označí za béčko dejme tomu nějaký nezávislý artový film, bez ohledu na rozpočet či kvalitu.
Kategorizace typu "áčko/béčko" se víceméně vztahuje jen na tu komerční/studiovou filmařskou oblast. A to ještě hlavně na tu americkou.
K "béčku" se navíc váže určitý relativně omezený spektrum konotací, který se vesměs odvíjí od toho, jak vypadaly ty "nízkorozpočtový studiový filmy", od nichž pojem "béčko" vzešel.
Takže i přes jistou subjektivitu a nejednoznačnost označení "béčko" se dá říct, že většina lidí celkem pochopí, co tím dotyčný myslel, když prohlásil, že např. "Hadi v letadle jsou příšerný béčko" nebo "Klauni zabijáci jsou úžasný béčko"... Případně "FG je béčko z přesvědčení"... :twisted:
V zásadě je tu docela podobnej významovej rozptyl jako u slova "brak"...

Samozřejmě, k určitým nedorozuměním může dojít, ale to je riziko, které podstupuješ prakticky kdykoli, když otevřeš hubu...;-)))

...to ne já, to ta zkouška ze sociolingvistiky... :oops:
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“