Zajímavé zprávy

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Vallun »

Jab - To,že se nedoletí tvrdíš Ty...Shahab 3 ještě asi ne, ale do konce roku má být testován Shahab 4, který sem doletí bezpečně a údajně se již pracuje na Shahab 5, jenže dosáhne po celé Evropě... To,že třeba přímá hrozba neexistuje dnes, neznamná,že to hrozba není a že pozítří sem nemůže nějaká hlavice dopadnout...

Jaké výhrady proti radaru považuješ za oprávněné? A spíš, než strach bych to viděl na hloupost a neznalost jako hlavní příčinu odporu - prostě je to emerické a pak Paroubek řekl,že je to špatné, tak to tady nechci...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Vallun: Proč hned považovat lidi za idioty? Osobně jsem také proti radaru a je mi jedno co dělá nebo ne. Jednoduše nesouhlasím se současnou americkou zahraniční politikou a tak prostě nechci abychom byli její přímou součástí. Taky se mi nelíbí přítomnost cizích vojsk na našem území. No a ve finále mi smrdí přístup vlády, která si, i přes silný odpor občanů, dělá co chce. Za naprostý vrchol neschopnosti navíc považuju naše vyjednavače - Polsko si toho hodně vydupalo, my, i když ve vztahu k USA nejsme tak vřelí jako Poláci (vojenská výpomoc v Afghánistánu a Iráku atd.), z toho máme ono pověstné hovno a příjemný pocit, že jsme nasrali Rusáky (s jejichž reakcí taky nesouhlasím).
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Jab »

Vallun píše:Jab - To,že se nedoletí tvrdíš Ty...Shahab 3 ještě asi ne, ale do konce roku má být testován Shahab 4, který sem doletí bezpečně a údajně se již pracuje na Shahab 5, jenže dosáhne po celé Evropě... To,že třeba přímá hrozba neexistuje dnes, neznamná,že to hrozba není a že pozítří sem nemůže nějaká hlavice dopadnout...
Pozítří sem žádná hlavice nedopadne. Klidně se s tebou o to vsadím. :-D

Shahab 3 má tuším maximální dolet nějakých 2000 - 2100 km. Osobně si myslím, že Írán už nebude uvádět do provozu rakety s delším doletem. Jde jen o vyjednávácí taktiku. To, že v budoucnu budou moci zasáhnout většinu západní Evropy jim je houby platné. Už také proto, že v jejich zájmu rozhodně není evropské státy štvát.

Relevantní argumenty proti radaru jsou především podivně vypracované statistiky o jeho dopadu na životní prostředí (byť ty nebudou tak či tak velké) a nesouhlas veřejnosti (/plebsu). Utajování stavu vyjednávání před veřejností (což ovšem také má svou logiku).
Naopak za vysloveně podivný názor považuji odpor proti radaru z důvodů americké zahraniční politiky. Jde o čistě obrannou stavbu na kterou má každý stát právo. Za daleko větší odraz podpory americké imperialistické politiky bych považoval to, o co se snaží Poláci. Tedy vyjednat si tuny útočných zbraní, aby mohli být lepšími "spojenci". Zatím vyjednané česko-americké podmínky ohledně radaru mi přijdou čistě a jen korektní.

Úplně šumák mi pak je názor Ruska, které taktéž nemá co kecat do defenzivních opatření ostatních evropských států. Čí více pseudo-CCCP protestuje, tím spíše budu pro radar. Ač se přiznám, že zatím mi stále na jeho umístění příliš nezáleží.
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Geralt »

Poláci se sice rádi chlubí, že se jim podaří vydupat si víc, ale zároveň je jejich postoj dost nekorektní, až handlířský. To rozhodně neposiluje jejich dojem jako důvěryhodného partnera. Á propos - Poláci nemají prozatím nic a kdo ví, jestli mít budou.
Ani si nemyslím, že protiraketový systém je lepší výhra než technologická spolupráce. Naopak pro českou vědu to může být dobrá příležitost. Zjednodušeně řečeno: my máme talenty a dobré školy, Američané zase bezkonkurenční zdroje, technologie a zázemí. při dobré vůli je to výhodné oboustranně.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Vallun »

JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Vallun: Úsměvné, ale zbytečně jednostranné. Ona není chyba jen na jedné straně. Nicméně musím pochválit psaní toho člověka - takhle jsem se u psaného textu dlouho nepobavil :-D . Kdyby napsal knížku, rád bych se začetl.
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Jab »

Carlos píše:Vallun: Úsměvné, ale zbytečně jednostranné. Ona není chyba jen na jedné straně. Nicméně musím pochválit psaní toho člověka - takhle jsem se u psaného textu dlouho nepobavil :-D . Kdyby napsal knížku, rád bych se začetl.
Bohouš Doležal to je. Politolog, ehm...
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Jab: A má nějakou knížku v podobném duchu?
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Jab »

Carlos píše:Jab: A má nějakou knížku v podobném duchu?
O knihách nevím, ale píše spoustu článků. - http://bohumildolezal.lidovky.cz/

Na mě osobně je dost vulgární a často i paranoidní. Nicméně táta ho třebas měl rád (ač možná spíše z osobní zkušenosti než názorové shody).

P.S. Je hodně spojen s Emanuelem Mandlerem a takovým věčným protivníkem mu je Jiří Pehe. Btw tyhle ména by si asi opravdu měl znát, když jdeš na tu politologii. ;-)
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Geralt »

Vyšla mu tuším nějaká sbírka fejetonů, ačkoliv se asi nedá sehnat (lze se progooglit přes Zboží na Seznamu) - resp. tu námahu bych vrazil spíš do obstarání Deníčků Honzy Rejžka.
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Jab: Jiřího Pehe znám. No, doufám, že mi takové věci vtlučou do hlavy tam. Je ale pravda, že o Češích a knížkách od Čechů vím velmi málo (knížek od českých autorů jsem přečetl tak 15, včetně beletrie samozřejmě).
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Vallun »

Carlos - no, vysoká škola předpokládá,že nějaké základy sám máš:) A Bohumil Doležal mezi ně asi patří:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Vallun: Jestli je to takový pravičák, jak se zdá, tak by byl v podstatě zázrak, kdybych na něj někde narazil. Ale politologii jsem stejně zvolil spíš jako vhodný doplněk ke společenským vědám - zajímá mě hlavně sociologie. A hlavně, jak už jsem psal předtím, je to Čech a Čechy jsem ve svém studiu v podstatě ignoroval s tím, že to nejpodstatnější se o nich dozvím na vysoké škole. I když je pravda, že bych si měl nějaké tuzemce nastudovat ještě před nástupem :think:
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Jab »

Carlos: Těžko ho takhle jednoduše zařadit. Někde jsem četl jeho článek a prý naposled volil ODS. Ovšem sám sebe považuje za většího liberála. Koneckonců na začátku 90. let zakládal liberální stranu, která ovšem skončila fiaskem. Jinak tuším úplně ze začátku kandidoval za OF. Chvíli dělal i poradce Klausovi (tuším taky v 1. pol. 90. let), s tím se ale později rozešel.

Jinak přednáší (či možná přednášel) na politologii FSV UK. Právě s Mandlerem i dost fušuje do práce historikům. Především ohledně česko-německých vztahů (kriticky se vyjadřují k odsunu/vyhnání atp.). Kdysá na tohle téma rozběhl i celkem zajímavou diskuzi (v časopise Soudobé dějiny). Tedy ne že by s ním šlo souhlasit, ale rozhodně na tuhle problematiku nabízel i nové perspektivy či alespoň důvody k zamyšlení. Bohužel na tohle téma se buduje oficiální pohled (Česko-německá komise hysteriků), takže diskuze se rychle zvrhávají v obyčejný flame (gratulace zvláště pánům Pešek, Pánek, Křen).
Uživatelský avatar
Saruman
Dabus
Příspěvky: 397
Registrován: 28.9.2005 17:19
Bydliště: Orthank

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Saruman »

Jab: Odsun je vděčné téma pro každou historickou sešlost. Pár mých kolegů z oboru mi kvůli němu už asi nikdy nepřijde na jméno...
Křen Jan? Na něho mám jen ty nejhorší vzpomínky: http://www.argo.cz/knihy/121823/dve-sto ... ni-evropy/

Carlos: Nenech se zastrašít. Tvůj přístup je naprosto správný. :-D
If king at noon says it's night,
Exclaim: Behold! the moon, the stars!

Persian saying
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“