Za tatíčka Masaryka (ČSR, 1918-1938)

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

No, přiznám se, že tanková vojska nejsou mou specialitou, ale o té jedné divizi jsem slyšel od více lidí, než jen od Neferita Sr. Navíc lehkých tanků máš v divizi víc, a nějaké nechávali v pomocných silách,t akže +- 1 divize by z těch tří set kusů odpovídala, co si vyrobyli pak navíc sloužilo spíš v druhosledových jendotkách... a samozřejmě jako nosiče jiného vybavení. Tím vošem nechci sniožovat vkalitu enbo význam anšeho průmyslu, to vůbec ne:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geralt »

Koukám, že fronta.cz čte stejné knížky (Pejčocha), jaké mám doma, takže si dovolím doplnit trochou nezáživné faktografie, snad to zájemcům o lehký tank přijde vhod (ačkoliv tohle už je opravdu zralé na Militaristický koutek :-) ).

V polském tažení bylo nasazeno 57 PzKpfw. 38 (t) u 3. lehké divize. Na jaře 1940 měli Němci těchto tanků 238. Do ofenzívy proti Francii bylo nasazena 7. tanková divize se 99 stroji PzKpfw.38 (t) a 8. tanková, která disponovala 131 tanky.
Utrpěné ztráty byly nízké (v řádu pár desítek), takže se je dařilo nahrazovat a až do invaze do SSSR se tak počet PzKpfw.38 (t) rozrostl na 754 strojů. Počátkem ofenzívy bylo nasazeno 660 těchto tanků, do září jich bylo zničeno 185 a dalších 185 bylo odesláno na opravu. V zimě 1941 zůstalo na východní frontě pouze 84 bojeschopných tanků PzKpfw.38 (t), zničeno jich bylo celkem 796.
Následujícího roku byly poslány do boje poslední rezervy a německé jarní ofenzívy se účastnilo 296 strojů PzKpfw.38 (t), operaci však přežilo pouze 107 z nich. Od konce roku 1942 byly zbývající kusy definitivně nasazeny pro týlové působení.
(zdroj: Ivo Pejčoch: Obrněná technika, sv, VI., str. 111-112)

Německá tanková divize vz. 1940, počítám-li dobře, disponovala cca 350 tanky.
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Geralt píše:Německá tanková divize vz. 1940, počítám-li dobře, disponovala cca 350 tanky.
No, už je to dýl i u mě, co jsem se tímhle nějak zabýval. Takže nemám problém přistoupit na to, že v rámci tankové divize se nachází těch tanků třebas 350. Hlavně že jsme se shodli, že T-38 nebyly jen v rámci divize jedné.
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geralt »

Jab píše:No, už je to dýl i u mě, co jsem se tímhle nějak zabýval. Takže nemám problém přistoupit na to, že v rámci tankové divize se nachází těch tanků třebas 350. Hlavně že jsme se shodli, že T-38 nebyly jen v rámci divize jedné.
Ano, už se mi nechtělo vypisovat u které divize bylo kolik PzKpfw.38 (t), takže jsem to pak sčítal dohromady. Při začátku operace Barbarossa je mělo celkem 5 divizí (7., 8., 12., 19., 20.).
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Jo, vlády se za první republiky střídaly jak ponožky.
Tak to jsem vůbec netušil, na základce jsme si tak akorát řekli o TGM a na střední sem měl dějepis jen jeden rok - pak to takhle dopadá
Jestli mi můžete někdo doporučit nějakou dobrou knížku o československu budu rád

Jinak ohledně té výzbroje, většina děl a kulometů z našich těžkých bunkrů byla použita k opevnění pobřeží severní francie

Na naše bunkry v pohraničí bychom taky neměli zapomínat a hlavně bychom neměli zapomínat na odhodlaní našich lidí (těch loajalních)

dozorce Václav Plaček - OFS Krásná Lípa
Rozkaz k bojové pohotovosti jsme obdrželi 21.května 1938 hodinu po půlnoci. Stáhnutí běžných střážních služeb FS z hranic, svolání, vystrojení a vyzbrojení vojenských posil z řad záložníků kteří bydleli až 3km od sebe, a zaujetí 10km vzdáleného bojového postavení u hřbitova v Jiřetíně jsme dosáhli do půl páté ráno! Celý uzávěr Šluknovského výběžku před linii lehkého opevnění v Lužických horách při absenci mobilních prostředků včetně podminování mostů a hrází byl definitivně ukončen o deváté hodině raní...
J. Marek - Hraničářská kalvárie

Nemůžu tu najít kolik měli k dispozici lidí ale myslím že kolem 127, celkově se na hranicích zmobilizovalo 27 710 mužů SOS z toho 6037 Finanční stráže, a to za jednu noc a ještě stihly podminovat všechny důležité mosty, zablokovat cesty a vytvořit obrané postavení, kromě toho byli odhodlaní zemřít za republiku a to tro byli, se vší uctou, druhořadé jednotky složené z celníků (FS), četníků a dobrovolníků SOS (Stráž Obrany Státu) kteří tvořily zdržovací linii před liniemi opevnění
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Idaho: K té politické situaci za 1. republiky je asi nejlepší "Boj o hrad" od Klimka. Má to dva díly.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Co se týče postupu mobilizace v roce 1938, tak byla vyláhšenou snad třetí nejlépe provedenou lgocistickou eoprací ve dvacátém století. Je pravda, že je to jedna z věcí, na kterou můžeme, alespoň po odborné stránce, být hrdí:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

a na bunkry
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Že se tanky a letadla druhé světové války nezastaví na nějakém ledabylém opevnění snad bylo prokázáno. Opravdu nevím, k čemu ti je pár bunkrů rozmístěných v určité vzdálenosti od sebe. Druhou světovou válku vyhrály zbraně, jenž se dokázaly rychle přemisťovat. A ne nedobudovaná fortifikace. Němci to mohli obejít přes Moravu. Stačilo by jim i prolomit obranu vyřazením dvou tří opevnění a pak by to celé šlo do háje. Jejich armáda by pak v pohodě prošla. Ovšem "stáhnout" opevnění by asi zabralo času trochu více. :roll:
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Jabe - teoretická diskuse o efektivnosti opevnění sem fakt nepatří, nicméně si myslím, že nemáš pravdu...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Měl jsem především na mysli uroveň a vybavenost bunkrů, kromě toho jak dokázali nacistické testy zbraní tak i téměř nezničitelnost...

Podle mě by bunkry vydržely ale nevim jak vojáci kteří by pozorovali německé bombarderý letící na naše velká města
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

myslíš německé bombardéry sedící na letištích bez leteckého benzínu?:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Nu hoši. Hodně štěstí při vaší příští válce. ;-) :-D
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Se moc nesměj a zkusto taky ...
Doporučuji Hearst of Iron: Doomsday a na hoi.jajjun.com si stahni update, cz, a CSR mod

hraju za čsr dost dlouho, není to tak jako ve skutečnosti ale je to dost dobrý

Vallun: neboj že by ho někde nevyštrachali
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Uniklo nám to hlavní-tedy první republika. Proto jsem se záměrně vyhnul tomu co z našich arzenálů dále němci vyráběli pro svoji potřebu.

Existuje kniha od Karla Pacnera "Osudové okamžiky Československa". Možná není přesná - ani být nemůže ale Mnichov je v ní slušně rozebrán.

Za komunistů byl rozběhnut unikátní projekt "Vojenské dějiny Československa". Třetí díl se věnuje pouze a jen naší armádě v období které Idaho touží poznat. Stojí za to si ji sehnat i přes hodně komunistických závěrů a výkladů. Co se týká armády, lepší dokument jsem neviděl. Mám k dispozici ale nepůjčím, je příliš cenná. V depozitářích knihoven je k nalezení jako komunistický blábol. Blázni kdo ji tam vyhodili.

Dlouhou dobu jsou vydávány publikace o našich opevnění od pana Kupky. je to asi 60 knih. Mimořádný zdroj informací.

Jab - neutíkej, třeba se to vrátí k první republice.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“