Za tatíčka Masaryka (ČSR, 1918-1938)

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Tak celkem bomba, čtu hraničářskou kalvárii a celkem mě dostalo že s vydáním pohraničí Hodžova vláda souhlasila ale hned na to padla a nastoupila uřednická vláda včele s generálem Syrovým, která se rozhodla bránit pohraničí ale už pozdě. Jo a ať nikdo netvrdí že jsme pohraničí vydali bez jediného výstřelu, ve Šluknovském výběžku se docela tvrdě bojovalo (místní a říšský henlainovci, firekorps, SS, SA proti FS, SOS a ČS pěchotě)
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

http://vojenstvi.cz/armada/predvalecna/cisla/2.htm

Na 20let starou republiku s 10M obyvateli dost dobrý
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Jab - Idaho sem hodil zajímavý dokument. Mě se melíbí a tak jsem chtěl poprosit. Tvůj otec dělal práci o prvorepublikové armádě. Máš možnost se podívat jak je to s čísly co sem dodal Idaho? Tedy pokud najdeš čas a prostor.

<del>MCZ a Vallun - poměrně zajímavé téma jste zasypali troskami. Nechcete toho nechat?</del> d127Edit: Trosky odklizeny.

Idaho pokračuj - něco by z toho mohlo být.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Neferit Sr.: díky

Včera večer jsem našel zajímavou informaci ale bohužel nevím kde (mám mozzilu s automatickým vymazávaní cookis, historie atd..) která tvrdila že jsme sice měli (máme) kolem hranici linie lehkého opevnění ale že tyto linie byly ještě před mnichovem doplněny o těžké oobjekty a že opevnění bylo upravováno tak aby dokázalo efektivně čelit nacistické armádě, pokud vás zajímá čs opevnění:

http://www.kocicak.mysteria.cz/opevneni/opevneni.htm
a souhrně http://www.kocicak.mysteria.cz/opevneni/uvod/o_uvod.htm
a zde http://www.bunkry.cz/opevneni.asp

Jinak jak už zde bylo řečeno německá armáda nedisponovala kvalitnímy lehkými tanky a v plánu bránění republiky nebylo pohé statické bránění ale také zničení mostů a přístupových cest. Jinak munice pro bránění bunkrových linii bylo dosttek viz. http://vojenstvi.cz/armada/predvalecna/studie/6.htm
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Nezaujalo vás někdy kolik je všude prvorepublikových budov? Mě jo, tak jsem zavolal známe na Opavské fakultě památkové péče, potom co jste tady psali jsem si myslel že je jich tolik porto že ty starý prostě spadli ale ne-e
Kamarádka mi v dosti obsáhlém výkladu pověděla že v období první republiky především kolem roku 1930 (teď jsi nejsem jistý), rostla ekonomika a zvyšovala se životní uroveň, což vedlo k tomu že si více lidí a společností mohlo dovolit postavit nějakou tu budovu a také k neustálému růstu populace...
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Idaho - a ostatní taky. Je ke koupení kniha od Radana Láška s názvem JEDNOTKA URČENÍ SOS. Zatím jen první díl. Je to právě o boji družstev a jednotek SOS, četnictva a finanční stráže s se sudetoněmeckými povstalci a německými záškodníky. Stojí 235,- bobulí a vydalo ji nakladatelství CODY PRINT.

Plně doporučuji.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

ok, thx, kouknu se po ní, zatím čtu tu kalvarii a z toho co sem zatím vyčetl si myslim že by hitler unás dostal pořádnou tafku
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Velmi mě těší že jsi takový nadšenec a optimista. Ale to je nekonečný spor a já si nemyslí že existuje jednoznačná odpověď. Já osobně si myslím že by naše země po 10 dnech musela kapitulovat. V tom zlém roku nebyla ubránitelná.

Nevím jestli se to někdy neřešilo v MK. Já to nezažil, tak dlouho na sigilu nejsem. Vzpomene si nějaký pamětník?
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Já osobně si myslím že by naše země po 10 dnech musela kapitulovat
Tak to by jsi nás hodně podcenil...
Já jsem četl zprávy o zásobách, výzbroji a morálce (viz. http://vojenstvi.cz/armada/predvalecna/studie/6.htm) a IMHO bychom vydrželi nejméně 5 měsíců, hodně by záleželo jestli bychom zaujali výhradně obraný postoj nebo utočný, výpadový

Opravdu nikdo nemáte nějaké scany plakátů nebo tak?
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Idaho píše:Tak to by jsi nás hodně podcenil...
Já jsem četl zprávy o zásobách, výzbroji a morálce (viz. http://vojenstvi.cz/armada/predvalecna/studie/6.htm) a IMHO bychom vydrželi nejméně 5 měsíců, hodně by záleželo jestli bychom zaujali výhradně obraný postoj nebo utočný, výpadový
S miliony věrných Němců v pohraničí i v Praze, s moderním letectvem dvojplošníků, jež vystraší každého pilota luftwafe, s plně dobudovaným opevněním (zvláště na Jižní Moravě), s dalšími přátelskými sousedními státy, jež zuby nehty brání naší územní celistvost (zvláště Maďarsko a Polsko), se slovenským národem, kterým byl v této době celý hrr do myšlenky čechoslovakismu, s perfektně fungujícími spojeneckými svazky s dalšími evropskými mocnostmi, které se narozdíl od Německa a Itálie nebojí války a plně si uvědomují, že mír za každou cenu jest zradou.
Historie 20. století nás naučila, že mezi západními státy se mohou udržet jen ty, které mají podporu spojenců jakož i okolních států. A my jsme jí neměly. Nejen Mnichov, ale i 15. březen byl de facto schválen dalšími mocnostmi západu. Stačí si jen vzpomenout, kolik zemí uznalo Slovenský Štát.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Idaho - znovu říkám jsem nadšen Tvým nadšením. Zatím se omezím na to, že :applause: Jabovi. Dám si práci a něco sem hodím-brzy. Nebo do MK.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Jab: všechno to zní moc hezky ale pokus se zjistit co se přesně dělo po Mnichovu + Tisícové demonstrace proti mnichovu, vraždění fašistů ve vládě občany i samotnou vládou (tenkráte utajováno, fašisti jásaly nad mnichovem a jakmile se dostal ke slovu gen. Syrový...), slováci možná nebyly spokojení ale přesto byli připraveni bránit republiku, henlainovci v pohraničí sice dělaly bordel ale to se stejně počítalo pouze jako předpolí pro bunkrové linie, samotné linie nebyly dostavěny ale i tak byly schopny odolávat utokům (najdu ti mapu opevnění, někde byly díry ale takové které by ucpala armáda, navíc bunkry byly stavěny tak aby kryli široký prostor), nezapomínej na Čechoslováky v německu a rakousku -v případě války by se určitě někteří projevily proti (2.sv.v - mrkni se odkud pocházeli ČS legie) měli jsme schpné velitele (Bendl, Syrový a další), bojovaly bychom na domácím uzemí (zvýšená morálka, znalost okolí), německá armáda neměla dost mobilních prostředku aby prostě prokličkovala mezi bunkry (viz výše - lehké tanky a spol.) neměla dostatek leteckého paliva (viz. Vallun), Luftwafe v této době vyrovnaný soupeř (málo paliva, zkušených pilotů, moderní letadla teprve ve výrobě) neměla dostatek divizí aby kompletně oblehla linie a ještě provedla obchvat přes Polsko (hrozilo že francie, blízký přítel ČSR, přesto že podpořila Mnichov, by musela nejspíš na nátlak obyvatelstva zakročit => nutnost ponechat na FR-NE hranicích dostatek divizí) , Polsko by se do války proti nám nezapojilo (už jen kůli své vlastní nejisté pozici), MAdarsko si netroufalo, Rumunsko nebylo dostatečně vyzbrojeno a schopno, Itálie byla daleko a ještě nebyla součástí osy jako vojenské aliance, v přpadě války proti ČS by bylo německo dosti vyčerpané, nehledě na to že by nemohlo využít ČS zařízení a technologie

-Itálie zas tak daleko nebyla a pokud by se přidala k ose, měli bychom problém s jejich bombardéry, nedostatek lidských zdrojů v čs, nedostatek průmyslové kapacity (munice a pěších zásob dostatek), možné nepokoje, nedostatek surovin, stály nátlak jak vojenský tak diplomatický, nedostatek proti a leteckých zbraní, nedostatek tanků, bunkry by se dlouhým bojem nejspíše zneschopnily nehledě na vyčerpanou posádku, hrozba že německo použije chemické nebo jiné zbraně, možnost aktivního zapojení rumunska do války (měli jsme s nimy pakt o neutočení)

Pokud sem na něco zapomněl nebo se spletl, budu rád pokud mě doplníte/opravíte

Můj odhad je 5 měsíců, pokud by se nestalo něco mimořádného (francie pomáhá, hitler používá chemické zbraně atd...)
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

To jsou nějaké lekce alternativní historie? :shock:
Idaho píše:Jab: všechno to zní moc hezky ale pokus se zjistit co se přesně dělo po Mnichovu + Tisícové demonstrace proti mnichovu, vraždění fašistů ve vládě občany i samotnou vládou (tenkráte utajováno, fašisti jásaly nad mnichovem a jakmile se dostal ke slovu gen. Syrový...),
Jací fašisté ve vládě byli zavražděni? :-?
Idaho píše:slováci možná nebyly spokojení ale přesto byli připraveni bránit republiku,
Pokud byli všichni ochotní padnout za "vlast", tak proč jsme se vzdávali? :shock: A btw nebyl pak Slovenský štát spojencem Hitlera?
Idaho píše:henlainovci v pohraničí sice dělaly bordel ale to se stejně počítalo pouze jako předpolí pro bunkrové linie
Eh, co? Já měl ten pocit, že ona bunkrová přerušovaná linie tak trochu byla v pohraničí. Nadto v případě sudet s většinou něm. obyvatelstva.
Idaho píše:samotné linie nebyly dostavěny ale i tak byly schopny odolávat utokům (najdu ti mapu opevnění, někde byly díry ale takové které by ucpala armáda, navíc bunkry byly stavěny tak aby kryli široký prostor)
A co by to pomohlo? Kryjí široký prostor = spacifikuješ jeden a v pohodě projdeš. 2. sv. válka se nevedla z bunkrů a zákopů. :roll:
Idaho píše:nezapomínej na Čechoslováky v německu a rakousku -v případě války by se určitě někteří projevily proti (2.sv.v - mrkni se odkud pocházeli ČS legie)
Osobně jsem nezachytil nějaké masové demonstrace Čechoslováků ve Vídni a Berlíně proti 3. Říši. Rovněž zlí jazykové tvrdí, že odboj trochu v Německu a Rakousku narážel na neochotu domácího obyvatelstva.
Idaho píše: měli jsme schpné velitele (Bendl, Syrový a další),
Na základě čeho jsi schopen tvrdit, že jsou tak schopní: Druhá světová válka se vedla novými způsoby a s novými zbraněmi. Mnozí schopní velitelé první války si v ní zrovna moc neškrtli.
Idaho píše:bojovaly bychom na domácím uzemí (zvýšená morálka, znalost okolí),
Takovej dobře motivovanej vesničan s vidlema by určitě dostal minimálně dva messany. ;-)
Idaho píše:německá armáda neměla dost mobilních prostředku aby prostě prokličkovala mezi bunkry (viz výše - lehké tanky a spol.)
A nohy němečtí vojáci taky neměli? Btw někde jsem slyšel, že dobyli většinu západní Evropy. Bezpochyby na vypůjčených koloběžkách... :think:
Idaho píše:neměla dostatek leteckého paliva (viz. Vallun)
No páni, když to tvrdí Vallun, tak to je hotová věc.
Idaho píše:Ty letadla s, Luftwafe v této době vyrovnaný soupeř (málo paliva, zkušených pilotů, moderní letadla teprve ve výrobě)
Proč vůbec srovnáváš paliva? Kde si myslíš, že jsme brali pohonné hmoty my? Němci měli dost paliva třebas na několik týdnů a my jsme na tom byli stejně. Naše moderní letadla ani ve výrobě nebyla. Existovalo pár prototypů. Několik vcelku solidních bombardérů od Sovětů a toť vše... Btw do začátku války s Polskem snad objevili ropné vrty v něm. alpách? :roll:
Palivo se dalo ve slušní míře vyčutat v Rumunsku, jenže s tím jsme měli jen opravdu úzký pás hranice daleko na východě. Nadto Hitlera se báli všichni. Včetně Rumunů...
Idaho píše:neměla dostatek divizí aby kompletně oblehla linie a ještě provedla obchvat přes Polsko (hrozilo že francie, blízký přítel ČSR, přesto že podpořila Mnichov, by musela nejspíš na nátlak obyvatelstva zakročit => nutnost ponechat na FR-NE hranicích dostatek divizí)
Ve Francii všichni po Mnichově jásali. Francie nehla ani prstem, když Němci obsadili zbytek ČSR. Teda pokud nepočítáš "rozhořčené" dopisy. Btw říká ti něco termín "podivná válka"? Tehdá stály něm. divize na hranicích s Francií. A Polsko přesto padlo v rekrodním čase.
Idaho píše:Polsko by se do války proti nám nezapojilo (už jen kůli své vlastní nejisté pozici),
JJ, strašně nejistá pozice. Hlavně když si vynutili obsazení Těšínska. Ó jé, ti se báli. :-)
Idaho píše:MAdarsko si netroufalo
Vídeňská arbtitráž.
Idaho píše:Rumunsko nebylo dostatečně vyzbrojeno a schopno
To my nemusíš ani říkat. Jako naši spojenci vskutku stáli za starou bačkoru. :-)
Idaho píše:Itálie byla daleko a ještě nebyla součástí osy jako vojenské aliance
Já se ale nebavím o válce s Itálií. Ti byli Němcům vždy na obtíž a sami bez pomoci dostali na držku i v Řecku.
Idaho píše: v přpadě války proti ČS by bylo německo dosti vyčerpané, nehledě na to že by nemohlo využít ČS zařízení a technologie
By, by a kdyby. Němci s využitím čes. technologií problémy neměli. Nadto proč tohle období řešit stylem - "Měli jsme se bránit?" Tahle otázka je na houby. Lepší by bylo se ptát, zda se budeme bránit příště. :roll:
Idaho píše:rumunska do války (měli jsme s nimy pakt o neutočení)
Kdysá to byli kámoši z Malé dohody. Ale v téhle době nám nepomohli. Uzavírat pakt o neútočení se spojencem mi přijde trochu vtipné. Pročež bych spíše řekl, že uzavřen nebyl. ;-)
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geralt »

Idaho píše: [Wehrmacht - pozn. Geralt] neměla dostatek divizí aby kompletně oblehla linie a ještě provedla obchvat přes Polsko (hrozilo že francie, blízký přítel ČSR, přesto že podpořila Mnichov, by musela nejspíš na nátlak obyvatelstva zakročit => nutnost ponechat na FR-NE hranicích dostatek divizí)
Primo Wehrmacht nemusela provádět obchvat přes Polsko. Předně bylo Polsko stále suverením státem, takže těžko čekat, že by se tvářilo radostně na průchod německých divizí a tanků. Vztahy obou zemí nebyly příliš ukázkové. Obchvat Polskem, o kterém hovoříš, je imho zbytečný, maximálně stačí k nějaké obdobě toho, co bylo provedeno Fall Weiss, část 4. armády, konkr. Guderianovy svazky pronikly op. skupinou Narew hluboko do polského týlu k Brest-litevsku přes Východní Prusko. A to nestojí za to, aby Německo zatahovalo do války další stát, se kterým má společné hranice...

Němcům by bohatě stačilo přesunout útočný hrot operací do Rakouska a z něj přetít Československo "vejpůl". Česká kotlina je izolovaná a plán na stažení se do slovenských hor by byl...nepoužitelný.

Nerad ti beru iluze, ale Francie nebyla blízký přítel - ta jen koukala jak vytvořit "pásmo ostnatého drátu" v Evropě - izolovat bolševické Rusko a nenáviděné Německo. Jako přítel vystupovala, dokud se jim ČSR svojí strategickou polohou do toho plánu hodila.

Při útoku na Polsko zůstalo na západních hranicích s Francií celkem 11 divizí a 35 divizí tzv. 2. a 4. vlny, které bylo třeba teprve mobilizovat a byly schopné pouze nezbytně nutného boje. Oproti této "síle" měli Francouzi již na začátku 90 divizí, shromáždili dalších 18 + 4 britské z expedičního sboru. Nicméně ani takováto převaha se nezdála Francouzům dostatečná, aby překročili opevněné linie...už vidím, jak se nám hrnou na pomoc. ;-)
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Jací fašisté ve vládě byli zavražděni?
Např. Šluknovský hejtman
Pokud byli všichni ochotní padnout za "vlast", tak proč jsme se vzdávali? Shocked A btw nebyl pak Slovenský štát spojencem Hitlera?
Ono je hodně jednoduchý rozhodnout se jestli obětovat národní hrdost a svobodu za šanci na světový mír, nebo miliony životů za nejistou a rozhodně ne dobrou budouctnost
Eh, co? Já měl ten pocit, že ona bunkrová přerušovaná linie tak trochu byla v pohraničí. Nadto v případě sudet s většinou něm. obyvatelstva.
Jo to vížejo, stavěli bunkry konrádovy na zahrádce, co? Je rozdíl mezi pohraničím a sudety...
A co by to pomohlo? Kryjí široký prostor = spacifikuješ jeden a v pohodě projdeš. 2. sv. válka se nevedla z bunkrů a zákopů.
Období o kterém mluvíme není 2.světová válka! Do blitzkriegu je ještě hodně dlouho...
Osobně jsem nezachytil nějaké masové demonstrace Čechoslováků ve Vídni a Berlíně proti 3. Říši. Rovněž zlí jazykové tvrdí, že odboj trochu v Německu a Rakousku narážel na neochotu domácího obyvatelstva.
Nebude to třeba tím že německo nebyla demokracie? Kromě toho se němcům líbilo být pány světa. Většina čslováků emigrovala nebo když byli povoláni do wermachtu, při první příležitosti dezertovali po desítkách
Na základě čeho jsi schopen tvrdit, že jsou tak schopní: Druhá světová válka se vedla novými způsoby a s novými zbraněmi. Mnozí schopní velitelé první války si v ní zrovna moc neškrtli.
Ještě není 2.svv, nemci doktrínu mobilyty nepoužívají a nás se spíše hodí zákopová a obraná doktrína
Takovej dobře motivovanej vesničan s vidlema by určitě dostal minimálně dva messany
"Spíme vstoje, kleče. Hlídkování máme tolik, že na spánek zbývají jen dvě hodiny denně. Poplach střídá poplach, to napětí a nejistota je strašné, snad se z toho někteří nezblázníme... Strach nemám ani já, ani mí kamarádi, a staneli se něco, bud'te na měhrdí, že jsem padl pro naši drahou vlast"
napsal své matce, jediný syn Vítězslav Hofírek, dozorce (podporučík) Finanční Stráže (hlídka předpolí bunkrové linie)
A nohy němečtí vojáci taky neměli? Btw někde jsem slyšel, že dobyli většinu západní Evropy. Bezpochyby na vypůjčených koloběžkách...
Nevim jak ty ale většina lidí by neproběhla palbou těžkých kulometů, děl a pak ještě skupinou tanků a rotou pěchoty...
No páni, když to tvrdí Vallun, tak to je hotová věc.
Tohle je DISKUZE, myslim že Vallun je dost svědomitej na to aby sem nepsal nic co nemá ověřeného, jak si na tom ty?
roč vůbec srovnáváš paliva? Kde si myslíš, že jsme brali pohonné hmoty my? Němci měli dost paliva třebas na několik týdnů a my jsme na tom byli stejně. Naše moderní letadla ani ve výrobě nebyla. Existovalo pár prototypů. Několik vcelku solidních bombardérů od Sovětů a toť vše...
Naše moderní letadla ve výrobě byli, většina našich letadel byly moderní a vykonné stroje (ty odkazy sem nedávám jen tak, bud tak laskav a alespoň si je na ně koukni), pokud sis nevšiml ty dvojplošníky měly dost podobnou konstrukci jako britské spitfilery, tím druhým křídlem se řešily některé problémy které mělo i Luftwafe, taky dost dobře nevím proč by nám sověti měli dávat bombardéry, o tom sem ještě neslyšel
Ve Francii všichni po Mnichově jásali. Francie nehla ani prstem, když Němci obsadili zbytek ČSR. Teda pokud nepočítáš "rozhořčené" dopisy. Btw říká ti něco termín "podivná válka"? Tehdá stály něm. divize na hranicích s Francií. A Polsko přesto padlo v rekrodním čase.
Oslavovali mír! Určitě by vesele přihlížely (občané) kdyby vypukla válka
JJ, strašně nejistá pozice. Hlavně když si vynutili obsazení Těšínska. Ó jé, ti se báli
Polsku jsem se nevěnoval ale určitě by se připojilo na stranu fašistického německa které neskrývalo pohrdání vůči polsku, to už je pravděpodobnější že bychom dobyli berlín a oběsily hitlera
To my nemusíš ani říkat. Jako naši spojenci vskutku stáli za starou bačkoru
.Bud mám špatné zdroje já nebo ty, rumunsko co vím, nebyly naši spojenci ale spojenci německa, my snimi měli pakt o neutočení...
Já se ale nebavím o válce s Itálií. Ti byli Němcům vždy na obtíž a sami bez pomoci dostali na držku i v Řecku.
Bavíme se o šancích ČS, chceš se dohadovat na základě faktu jaký číslo bot měl hitler?
By, by a kdyby. Němci s využitím čes. technologií problémy neměli.
Neměli protože jsme se nebránily, pokud by došlo k válečnému konfliktu většina našich zařízení by byla zničena a plány by se zničily dřív než by se k nim wermacht dostal
Nadto proč tohle období řešit stylem - "Měli jsme se bránit?" Tahle otázka je na houby. Lepší by bylo se ptát, zda se budeme bránit příště.
Tuhle diskuzi si, pokud se nepletu spustil ty... Dobrá otázka
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“