Sci-fi nebo fantasy ?

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Odpovědět

Sci-fi nebo fantasy ?

Sci-fi
8
12%
Fantasy
31
46%
Žánr nerozhoduje
26
39%
Nesnáším obojí
2
3%
 
Celkem hlasů: 67

Uživatelský avatar
Arthalion
Sigilan
Příspěvky: 981
Registrován: 29.9.2005 14:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arthalion »

Fantasy. Neda sa povedat, ze by som k scifi prechovaval nejaky odpor, ale atmosfera fantasy pribehu a prostredia je mi blizsia.
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Tolkien dokonale vykradl severské ságy a též keltskou, finskou a kdoví ještě jakou, mytologii. Originální (originální v tom smyslu, že by sám vytvořil něco bez jakýchkoliv předpodob, archetypů atp., ale tuším, žo to asi ani nejde..) příliš nebyl, nicméně dokázal všechny staré známé věci spojit do něčeho nového a to jako první, tedy alespoň mám pocit, že před LOTRem žádná taková fantasy neexistovala. Nevím, tedy jestli nejlepší, ale imho první. Základní kámen klasické fantasy, bez které by nebyl (asi) ani svět Forgotten Realms, ergo ani BG, IWD...
Naposledy upravil(a) Sadako dne 26.4.2007 23:13, celkem upraveno 1 x.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Tafif
Sigilan
Příspěvky: 1140
Registrován: 10.10.2005 22:41
Bydliště: Za devatero horami...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tafif »

CrowX: jj, Hobit je lepší

MCZ: To si děláš srandu ne? Silmarilion je daleko lepší než LotR. Podle mě je naprosto "kompatibilní s jinými podanými informacemi". Můžeš mi uvést příklad, kde se to neshoduje?

Vampiria: naprostá pravda
Hole mágů to nejsou přeludy,
bývají na konci zdobeny žaludy.
Uživatelský avatar
SneZhulak
Sigilan
Příspěvky: 344
Registrován: 8.10.2005 8:13
Bydliště: vlastní hlava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SneZhulak »

Vampiria: No ale obřasný zášleh originality tam je. Příkladně hobiti. Ti sou téměř bez vyjímky jeho dílo. Elfové jak je známe taky. Předtím byla představa elfů taková, jak ji podal shakespear(malí skřítkové). Uznávám že máš ale více méně pravdu. Totálně zkopírovanej je třeba gandalf.....
težko pochopit, že chápu vše, protože mi nezbýva nic jiného než nechápát nic
Uživatelský avatar
Pan Bača
Lim-Lim
Příspěvky: 401
Registrován: 30.9.2005 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pan Bača »

Jak to tak čtu, tak začínám být na Sapkovského docela alergický, to zbožšťování ho mi leze na nervy... Zaklínače jsem četl, Pána prstenů taky, ale že z toho lidi dělají takové halo.... Vampi: nic proti tobě ;)
Uživatelský avatar
Cammaris
Sigilan
Příspěvky: 433
Registrován: 30.9.2005 12:57
Bydliště: Brdská vrchovina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cammaris »

c// jde spíš o příběh
Mám vcelku oblíbeny oba žánry,ale spíš než žánry tak konkrétní díla...
U s-f (tuctové) mně vadí některé technické vymoženosti ,které bývají často naprostou blbostí.
Jistě jde sice o fantastické hyperultra moderní technologie , ale všenu se prostě věřit nedá.
Zvláště když jde o techniku která musí být více méně realistická.(popravdě řečeno je to vlastně stejná úroveň jako kouzla(ano i tady se dá popsat jak to pracuje),-jsem radši když vím jak to funguje, stránka navíc pro mne není problém.
Fantasy škodí podle mne některé rádoby epické bitvy milionových armád, radši si přečtu něco o pohraniční půtce-náležitě popsané-mezi dvěma baronáty.Kouzla a jiné těžko vysvětlitelné,nebo nevysvětlitelné jevy jistě patří do obou žánrů,jinak by bylo tajemno v hm...řiti. ;-) ,ale nesmí se to přehánět..tj všeho moc škodí..

Mám radši fantasy ,ale takovou ,kde se člověk příliš nespoléhá na bohy případně supermocné bytosti.
Jinak řečeno podle mne(z hlediska příběhu) je lepší mít luk kterému dojdou šípy,než superzbraň která má nekonečno nábojů.Samozřejmě že to takhle neni v každé S-f (to určitě ne, znám spoustu opravdu dobrých( nebo horších, ale čtivých) S-f .Pokud někdo říká že všechny fantasy jsou stejné,nechť vejde ve známost, že i v tomto (s-f) literárním proudu se dost kopíruje.

Lotr je pro mě jedna z více dobrých knížek -takže žádná modla ,ale určité skutečnosti v něm se dají považovat za hm... klíčové pro fantasy literaturu-obecně.
Myslím tim více různých ras z nichž každá má svůj charakter.
(ve filmu to dost dobře zobrazit nejde a ani kniha se tim až tolik nezabývá,ale pokud člověk přečte Silmarillion ,Lotr, Hobita a Nedokončené příběhy- získá představu nebo pohled na to jak to asi autor zamýšlel - bez ostatních knih mi Lotr přijde trochu vytržený z kontextu)
Sapkowski mně naprosto vyhovuje svoji atmosférou, příběhem i realistikým zobrazením pravděpodobných skutečností ;-).
Že by byl Conan lepší než Lotr bych asi netvrdil, ale přečíst si dvě až 5 knížek doporučuji, přečíst jich víc je ztráta času.

Doufám že sem svou ukvapenou reakcí na dění v tomto tématu nikomu neublížil, jsem otevřený k diskusi v případě že mi chce někdo vynadat.
howg
ps: časem třeba ještě na něco přijdu a doplním... ;-)
do to vydrží číst až do konce :twisted: nesmi jít hodinu na WC aby to z něj nevyprchalo ;-)
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Pan Bača: Houby zbožšťování:). V Zaklínači je imho taková správná středověká studená špinavá atmosféra. A navíc se mi líbí Geralt. ;-)
Naposledy upravil(a) Sadako dne 26.4.2007 23:14, celkem upraveno 1 x.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Pan Bača
Lim-Lim
Příspěvky: 401
Registrován: 30.9.2005 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pan Bača »

Nemyslel jsem (jen) tebe.. myslel jsem to obecně i z jiných diskusí... mám tu vlastnost, že jak se něco moc vynší do nebes, automaticky se mi to zprotiví (např. svého času Beatles)... ale to sem nepatří.. jinak je pravda, že u čtení Zaklínače mi fantazie pracovala jako už dlouho ne, to se nedá upřít ;)
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Mě teda na zaklínači dost vadily poslední díly (hlavně poslední díl). Nemám nic proti tomu, udělat z Geralta rachitického starce (docela zábava), ale s Ciri to Sapek trochu přehnal - na všech příbězích mi obecně (teď nemluvím jen o Zaklínači) vadí nekonzistentnost (tj. když se některé postavy chovají (a mají určité vlastnosti) v jednom díle tak a v dalším zase jinak).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Cammaris
Sigilan
Příspěvky: 433
Registrován: 30.9.2005 12:57
Bydliště: Brdská vrchovina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cammaris »

No prostě se to vyvíjelo(první díly povídky,další román), no
taky se trochu experimentovalo,ale bez toho by to ztratilo určitej rozměr ;-) Ok?
Zaklínač je dobře ztvárněnej,a nemám mu skoro co vytknout, ale když se to líbí i Vampirii měl bych se nad tim zamyslet a něco najít.
Uživatelský avatar
Neferit
Šifrovač
Příspěvky: 2323
Registrován: 29.9.2005 16:53
Bydliště: terra incognita
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neferit »

Odmítám se specializovat na jeden žánr, určitě záleží hlavně na příběhu, pokud ten stojí za pendrek, ani žánr to nezachrání (pokud to není rovnou žánr "braková literatura", samozřejmě 8-) )
http://gh.ffshrine.org?r=23256
deviantART - place, where deviancy comes to play

Pokud máte něco, co po mně chcete, tak mě kontaktujte pomocí PM, emailu nebo ICQ. Vše je zde uvedeno. ;-)
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

Tafif píše:MCZ: To si děláš srandu ne? Silmarilion je daleko lepší než LotR. Podle mě je naprosto "kompatibilní s jinými podanými informacemi". Můžeš mi uvést příklad, kde se to neshoduje?
Konkrétní rozhodně ne, protože tu nemám Nedokončené příběhy. Stačí si tam ale přečíst pár libovolných Christopherových poznámek... kompatibilní NENÍ. Spoustu, SPOUSTU, informací Tolkien X-krát přepisoval (prostě se při tom počtu spisů nedá uhlídat, aby informace z Příběhu A 1.3 souhlasily s inf. z Příběhu B 1.14), a vzhledem k tomu, že nikde nesepsal seznam těch správných verzí, ani jeho syn už to nemohl dokázat dát do komplexnějšího a ucelenějšího celku.

V Silmarillionu mi například chybí delší Túrinův příběh (viz Příběhy), obsáhlejší povídání o Tuorovi (příchod do Gondolinu, setkání s bratrem, pád Gondolinu) a spousta dalších.

I ve vztahu Hobit - LOTR (& spol.) by se našlo pár nepřesných detailů.
Uživatelský avatar
Tafif
Sigilan
Příspěvky: 1140
Registrován: 10.10.2005 22:41
Bydliště: Za devatero horami...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tafif »

Silmarilion mi přijde dokonale kompatibilní právě proto, že je tam takové množství informací a nepamatuju se na nějaké nesouhlasící.

Hobit - LotR: Tam je dost nepřesností. Nejspíš proto, že když psal LotRa, tak svůj svět omezoval, konkretizoval a dělal mu historii, čímž si uzavřel cestu do minulosti - umrtvil ho, je naprosto nepřístupný nové tvorbě. A udělal u toho několik chyb.
Hole mágů to nejsou přeludy,
bývají na konci zdobeny žaludy.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

Tafif píše:Silmarilion mi přijde dokonale kompatibilní právě proto, že je tam takové množství informací a nepamatuju se na nějaké nesouhlasící.
Možná to tak je v rámci samotného Silmarillionu, ale samotný Silmarillion (hlavně tedy bez Příběhů a LOTRa) je celkem o ničem.
Uživatelský avatar
Tafif
Sigilan
Příspěvky: 1140
Registrován: 10.10.2005 22:41
Bydliště: Za devatero horami...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tafif »

MCZ: Samozřejmě jsem myslel spolu s LorRem. Nemůžu porovnávat jestli informace sedí v rámci jedné knížky. Příběhy jsem nečetl, takže jestli je něco tam špatně, nevím o tom.

k Zaklínači: Tam taky některé informace nesedí. Jestli si dobře vzpomínám, tak ve druhém díle nechal na Thannedu zemřít Redclifa. Ale potom se tam vyskytuje jako vyšetřovatel téhle události (Redclifova komise), nehledě na to, že byl v jedné povídce potom ještě na Geraltově svadbě.
Hole mágů to nejsou přeludy,
bývají na konci zdobeny žaludy.
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“