Odkazy

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Re: Odkazy

Příspěvek od Hamster »

v zadání autor píše:Maximální rychlost pásu je vyšší než maximální rychlost, které je letadlo schopno dosáhnout na zemi či ve vzduchu vlastním pohonem.
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkazy

Příspěvek od drake127 »

Maximální rychlost mě nezajímá, zajímá mě, jak je definovaná aktuální rychlost otáčení pásu definovaná vůči zemi/letadlu/kolečkům v každém jednotlivém okamžiku (a na tom mě můžete dostat, protože jsem se na to zadání ještě nepodíval).
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Re: Odkazy

Příspěvek od Hamster »

Zadání je to, co sem postoval Vallun v tom úvodním příspěvku (možná by se tohle mohlo přehodit někam jinam. Třeba do vědy.). Žádný konkrétní poměr řečený v zadání není, takže proto mi ta věta, kterou jsem citoval přišla poměrně podstatná. Proč? Protože se v ní píše nejen to, že pás umí dosáhnout vyšší rychlosti, než letadlo na zemi, ale i to, že pás je schopen dosáhnout vyšší rychlosti, než letadlo ve vzduchu.

- Ve vzduchu dokáže letadlo dosáhnout nepoměrně vyšší rychlosti, než na zemi.
- Zdálo by se to irelevantní, protože pokud by šlo čistě o to, že letadlo se vůči zemi hýbe stejně rychle, jako pás proti němu (což je jak to chápu tvůj výklad situace), tak by pás takový výkon vůbec nepotřeboval. :arrow: I přesto je to v tom velice stručném zadání zmíněno, takže teda fakt nevím, co si o tom myslet.
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkazy

Příspěvek od drake127 »

Pokud je zadání napsané, že se jen "nějak" točí, je to špatně.

Za předpokladu nenulového tření a absolutní odolnosti podvozkové soustavy existuje rychlost pásu, která zabrání letadlu se rozjet. Tato ovšem dle mého názoru (a toto už přestává být hádanka, ale matematická úloha se vzorečky) je mnohem vyšší než maximální rychlost letadla na zemi i ve vzduchu. Laický odhad - jednotky machů. Ale to už je vážně o tom, vzít konkrétní stroj s konkrétním podvozkem a spočítat pro každý moment (neboť tření ložisek koleček se během startu postupně mění) jaká rychlost otáčení koleček vytváří dostatečné tření pro anulování výkonu motorů. Ale čistě pro představu, dovedeš si představit, jak se celý ten výkon motorů prakticky spotřebuje na třech ložiscích?
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Re: Odkazy

Příspěvek od Hamster »

No jo, no, postupně se z toho stává matematická úloha a pomalu odpoušíme od RL situace, že by jsi postavil letadlo na super-sonický pás a snažil se vzletět. :mrgreen: Aspoň že se shodneme, že problém je v nedostatečném zadání, protože mě už fakt svrbí takové věci, jako začít do diskuze zatahovat délku ranveje a to už končíme jinde než jsme začali.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Odkazy

Příspěvek od Vallun »

Hamster - mne první věc, co napadla je, že vypnu kontrolu motorů, rozhodím tah, letadlo na fleku otočím a odstartují s podporou pásu. Ale to by asi taky nebylo košer:) I když k tomu svádí údaj, že letadlo je uprostřed dráhy.

Letadlo v reálu neodstartuje v žádném případě, protože podvozek dvojnásobek startovní rychlosti nevydrží...bavíme se totiž o rychlosti otáčení odpovídající rychlosti někde přes 450 kmph a na to stavěný fakt není. Navíc s rostoucí rychlostí rotace bude vzrůstat teplota - kov se roztahuje, roste tření, tím roste rotace a tak dále..

Každopádně by mne zajímal experiment vycházející z v řešení vuedeném příkladu závaží na provaze na běžícím pásu, který by vypočítal parametr závislosti síly jíž je provaz napínán vzhledem k rychlosti pohybu pásu...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Re:

Příspěvek od Hamster »

Sadako: Tak tohle je fakt skvělé. :-D
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkazy

Příspěvek od sevencreature »

Sadako: Zajímavé. Ale mám takový dojem, že Poláci by nepoznali Korejce ani kdyby přišel k nim domů a snědl jim psa :mrgreen:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Re: Odkazy

Příspěvek od Neferit Sr. »

Sadako -luxusní.
Naposledy upravil(a) Neferit Sr. dne 18.4.2008 18:25, celkem upraveno 1 x.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Zajímavá "reality show" (video, 10 min).
(za link děkuji uživateli Nosdrolomo z csfd.cz)
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Právnická fakulta UK se mění v pevnost.
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Jab »

Ajantis píše:Právnická fakulta UK se mění v pevnost.
Budou zpět instalovat ty orlice, co tam nechalo gestapo? :-)
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Jab píše:Budou zpět instalovat ty orlice, co tam nechalo gestapo? :-)
No já bych proti v zásadě nebyl, alespoň by se naředili ti bolševici, kterých je tam plno. :twisted:
Sídlilo tam za války SS, pokud jsem řekl, že gestapo, omlouvám se, spletl jsem se.
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Jab »

Ajantis píše:No já bych proti v zásadě nebyl, alespoň by se naředili ti bolševici, kterých je tam plno. :twisted:
Sídlilo tam za války SS, pokud jsem řekl, že gestapo, omlouvám se, spletl jsem se.
Spíš si to pletu já. Ale jinak ty pravidla pro vstup nejsou přísná. Spíš mi jen celé to opatření přijde hloupé. Přes den se tam může a v noci tě, když tam chceš krást, nějakej automat nezastaví.
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“