Zbraně a zbroje

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Dalcor píše:Co připravit společně článek do SIGIL MK klubu?
Já se o tuhle "problematiku" nijak zvlášť nezajímám - spíš na ni jen občas narážím (ostatně jako na víc věcí) :-)
Dalcor píše:Osobně bych nešel do Katany resp Daisho pod 50.000. nemá cenu si kupovat jen jedno...

Pokud vím vyrábí je u nás na zakázku člověk vyučený v Japonsku " správnými postupy" , kdysi jsme měl odkaz na jeho stránky, kde ty loňské sněhy jsou...
To by mohlo být docela zajímavé - pokud bys na něj měl kontakt, mohl by MK klub zorganizovat třeba exkurzi :wink: :-) Zájemci by se možná našli.

K těm cenám - jak už jsem psal, jsou proklatě vysoké. A je to způsobeno podle toho, co je mi známo také umělými regulacemi (mám dojem, že kováři - výrobci mečů v Japonsku - mají povoleno vyrobit 2(?) meče za měsíc - nebo prostě nějaká taková regulace, údajně kvůli tomu, aby se udržela kvalita (podle mě je to spíš proto, aby se udržely ceny :lol:)).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Dalcor
Sigilan
Příspěvky: 982
Registrován: 30.9.2005 8:53
Bydliště: Černá skála, Nightlund, Solamnie, Krynn, Mnohavesmír
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Tuším že to je tento člověk: http://aikido.jswords.com/mapa-stranek.html
Uživatelský avatar
wosmahl
Sigilan
Příspěvky: 399
Registrován: 2.3.2006 14:34
Bydliště: Kárlsbád
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wosmahl »

sevencreature píše:
... mají povoleno vyrobit 2(?) meče za měsíc ...
Jenou sem v telce viděl nějakej pořad, kde se tim trochu zabejvali. Tušim že to byl svět 2005 nebo něco takovýho, no a tam ukazovali, že na výrobu jedný katany spolupracuje asi 5 lidí a navíc výroba trvá kolem tejdne nebo i víc (nejsem si přesně jistej kolik). A taky tam ukazovali kuchyňský nože, kdy jeden stál v přepočtu asi 120000(!!! :shock: ) Kč
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Dalcor: Hmm, vypadá jako samouk, ale jinak zajímavý web.

Ale asi bych si připlatil a koupil si meč v Japonsku.

wosmahl: Heh, nic překvapivého (ta cena). Ve světě existuje hodně drahých věcí :wink:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Pan Bača
Lim-Lim
Příspěvky: 401
Registrován: 30.9.2005 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pan Bača »

Na National Geografic občas běží asi hodinový dokument o výrobě katan, máte-li někdo možnost, určitě se na to podívejte (popř. to můžu zkusit nahrát), je to moc zajímavé. O katanách tam říkají, že se vyrábějí z nějaké spec. rudy ze severu(?) Japonska a výroba rozhodně netrvá týden. Jen tavba zabere tři dny v kuse, materiál pak dostane kovář, pak brousič a nakonec leštič. Ale výsledek stojí za to :)
Uživatelský avatar
Trandul
Sigilan
Příspěvky: 540
Registrován: 26.10.2005 19:16

Příspěvek od Trandul »

Pan Bača píše:Na National Geografic občas běží asi hodinový dokument o výrobě katan, máte-li někdo možnost, určitě se na to podívejte (popř. to můžu zkusit nahrát), je to moc zajímavé. O katanách tam říkají, že se vyrábějí z nějaké spec. rudy ze severu(?) Japonska a výroba rozhodně netrvá týden. Jen tavba zabere tři dny v kuse, materiál pak dostane kovář, pak brousič a nakonec leštič. Ale výsledek stojí za to :)
Ano, stojí. Kolem několika set tisíc. Pokud chce někdo pravou katanu, tak musí mít VELMI tučný konto a blízko sebe nikoho rozmunýho kdo by mu to rozmluvil. :lol:
Jak jste to mohli se mnou vydržet? Já byl tak strašně blbej. :-D
-------------------------------------------
Flower power
Uživatelský avatar
Tafif
Sigilan
Příspěvky: 1140
Registrován: 10.10.2005 22:41
Bydliště: Za devatero horami...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tafif »

Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci právě běží výstava o výrobě katan. Bude tam až do 21. 12. 2007. Jestli vás to zajímá a bude mít cestu kolem, tak se tam zajděte podívat. Já tam někdy, výhledově zajdu. Snad to stojí za to.
Hole mágů to nejsou přeludy,
bývají na konci zdobeny žaludy.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Re: K 7c a dalším

Příspěvek od KEBULE »

Vallun píše: když se používal kord a široká dýka, zvaná též levoboček (od ní pojmenování nelegitimních potomků - v obém totiž nejvíce prosluli francouzi).
Nejednalo se spíše o "levoručku" takový ten nůž :lol: s výřezem nebo snad výstupkem na zachycení čepele potažmo na její ulomení?

Je to ono nebo si to pletu? S něčím jiným nebo snad jinou dobou :think:
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

KEBULE - klidně se jednat mohlo, těch názvů bylo czela jsitě více, men zaujal právě tento, který nám servírovala velmi pohledná průvodkyně na hradozámku Žleby:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Popravdě se mi jednalo o to jestli ste se už někdo s tzv levoručkou jak ji popisuju setkal. Přymýšlím jak je pravděpodobné pomocí onoho zářezu, zalomení protivníkovi čepele (u šavle bych si to představit dokázal), u čehokoli řekněmež masivnějšího těžko, nebo jestli sloužila spíše k zachycení zbraně protivníka a její mu odklonění na stranu. Kdy pak nejspíš následoval útok na břicho...

Co si o tom myslíš Vallune?
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

KEBULE: Zbraně, kterým se říká lamači mečů existují, jen nevím, jestli vypadají zrovna tak, jak píšeš a momentálně se mi to nechce hledat.
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Příspěvek od Hamster »

sevencreature píše:KEBULE: Zbraně, kterým se říká lamači mečů existují, jen nevím, jestli vypadají zrovna tak, jak píšeš a momentálně se mi to nechce hledat.
Imo kebule ví o čem mluví a ten názel (lamač) to má jen proto, že je to prostě víc drsný, než nějakej "chytač", nebo tak... ;-)
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Hamster: Jak jsem psal - jen jsem byl líný hledat podrobnosti, toť vše ;-)

S tím lámáním mečů - jestli to fungovalo, netuším a podrobnosti se mi hledat nechce... Taky myslím (stejně jako KEBULE), že sloužil tak k zachytávání mečů.

A už jsem si vzpomněl, kde jsem spojení "Lamač mečů" (Sword Breaker) slyšel - překvapivě při čtení Wheel of Time :-P
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Určitě existovaly úpravy umožňující zlomit čepel protivníka - uvěodmte si, že dlouhou dobu byl velký rozdíl ve vkalitách kovu zbraní a pak to mělo smysl, nicméně pravdu má Kebule v tom,ž e častokrát stačilo, bylo jednodušší, pomocí různých záchytů soupeři bzraň srazit nebo vyrazit a propíchnout jej....

Jestli mohu posloužit jinou info, tak některé mé literární či herní postavy používají meč opatřený v dolní části čepele lamačem typu VAV. konce záštit jsou zvednuty do podoby úzkého V svěřujícího souběžně s čepelí, jejíž patka je rozšířena do podoby písmene A, což při silnějším úderu podél čepele může snadno vést k rpasknutí zbraní vyrobených z křechčích železných slitin.
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
durana
Sigilan
Příspěvky: 281
Registrován: 28.4.2006 20:08
Bydliště: Earth:/Europe/ Slovakia/Martin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od durana »

Pokial viem, Cinania mali specialnu zbran urcenu len na lamanie katan. Mal som to v jednej knihe kde hovorili ze katany su pri seknutiach s urcitych uhlov velmi krehke a ze tou zbranou "sa lamali ako zapalky". Aspon tak to vraj vtedy opisovali. Bolo to nieco ako upravene rolnicke naradie. Nieco ako medzi vidlami a trojzubcom. Mozno by som tu knihu este niekde doma nasiel a oskenoval ten nacrtok, ale hladat sa mi ju nechce :roll:
Ale o lamani nejakych masivnejsich ocelovych zbrani ako katany naozaj pochybujem.
And if that Mocking Bird don’t sing and that ring don’t shine
I’ma break that birdie’s neck, I’ll go back to the Jeweler
Who sold it to ya
And make him eat every carat
Don’t fuck with dad.
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“