Atomové zbraně v rukou KLDR

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Vallun: Mohl bys jen osvětlit, kdo může pravidelně jezdit do KLDR? :roll:
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

Elessar: nemyslím, že KLDR (resp. Kim Čong-il) uvažuje v rovině vyplatí/nevyplatí...

Tato země ukázala, že se jí nedá věřit (viz. "my atomovku nevyvíjíme v r. 02" vs. "vyhlásíme vám válku nyní") a tudíž s ní ani jednat. A nedokážu si vůbec představit, co se momentálně Kimovi honí hlavou, to asi neví nikdo, snad ani on sám ne... KLDR mává všem okolo s krabicí od atomovky před očima (ať už v ní je cokoli) a vyhrožuje válkou, určitě bych se přiklonil, když už ne přímo k vojenskému zásahu, tak k úplné blokádě.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Vampiria píše:Vallun: Mohl bys jen osvětlit, kdo může pravidelně jezdit do KLDR? :roll:
Mí bývalí kolegové z Ministerstva zemědělství, například, byť se to možná moc neví, tak pomáhámé FAO s několika programy... A dále třeba člověk, co pracuje u jisté nejmenované /neb němčinu nepřepíšu...) německé firmy zabývající se mecínskými produkty.
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Geralt píše:Asi jsem založením pesimista, ale tomuhle scénáři příliš nevěřím. Především z těchto důvodů:
1.) lehký vojenský úder vojsk OSN je nepravděpodobný - Čína
2.) v KLDR stěží existuje silná vnitřní opozice, která by převrat řídila. Převraty řízené z vnějšku se snadno mohou stát kontraproduktivními.
3.) podle dostupných zpráv se zdá, že obyvatelstvo je důsledně masírováno propagandou, která za vše zlé viní USA
4.) na Kimově straně stojí armáda, která má výsadní postavení oproti zbytku společnosti v tom ohledu, že je alespoň trochu materiálně zabezpečená

Byl bych velice rád, pokud se mýlím a naplní se tebou nastíněný sled událostí. Tak by se celá situace vyřešila ke spokojenosti většiny zúčastněných.
Také bych na to moc nesázel, ale je to jedna z možností (byť nepravděpodobných)

1) Ano, čína je problém, protože nikdo neví jak se zachová - určitě by byla proti vojenské přítomnosti západu, ale atomovky v rukou Kim Čong-ila jim taky moc nevoní...
2) To asi není, ale zase je tu Jižní Korea.
3) Taková propaganda byla i u nás, i když zřejmě ne tak silná.
4) viz Vallun
Uživatelský avatar
Elessar
Sigilan
Příspěvky: 1785
Registrován: 1.10.2005 19:39
Bydliště: Desolation Row
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Elessar »

MCZ- mno, aspon ten pud sebazachovy, ked uz nic ineho... :-? Inak, k tej blokade... Neviem, stale na to nemam jasny nazor, ale nebol by toto isty signal k tomu, ze "si tu atomovku mozu kludne zhodit"? Ale na druhu stranu vyckavat a nechat im moznost prvemu kroku asi tiez nie je zrovna optimalne... :-?
If every time we tell a lie a little fairy dies they must be building death camps in the garden.
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Elessar: KLDR nemá stroj, který by onu bombu unesl, takže nemůžou zatím udeřit první... Blokáda se mi jeví jako nejlepší řešení. Navíc by hlad v KLDR mohl vyvolat i nějaké nepokoje (ale to už bych asi vážně chtěl moc) a tamější režim tak, jak ho známe dnes, by třeba i padl.
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Elessar
Sigilan
Příspěvky: 1785
Registrován: 1.10.2005 19:39
Bydliště: Desolation Row
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Elessar »

Adieu píše:...a tamější režim by padl.
Hej! Tu niekto rozmysla utopistickejsie nez ja a to sa mi nepaci... :snooty: Ok... s tym strojom, to som nebral do uvahy. Potom som jednoznacne za tu blokadu....
If every time we tell a lie a little fairy dies they must be building death camps in the garden.
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Elessar: :lol: Režim v KLDR imho stejně do deseti let padne, záleží jen na tom, jakým způsobem...

EDIT: Navíc si nemyslím, že by všichni Severokorejci byli gumy. Imho si tam lidi pamatují na příbuzné, kteří zůstali v Jižní Korei.
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Elessar
Sigilan
Příspěvky: 1785
Registrován: 1.10.2005 19:39
Bydliště: Desolation Row
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Elessar »

Adieu- Rozhodne netvrdim, ze su vsetci gumy. Ale armada je na strane Uncla Kima. Bohuzial... No a s tym rezimom- dufam v to rovnako, ale pri mojom idealizme uz nie som schopny rozoznat, co je realne a co nie...
If every time we tell a lie a little fairy dies they must be building death camps in the garden.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Adieu - KLDR disponuje prostředky, které by teoreticky mohly onu zbraň někam dopravit, jenže je tu otázka, jak vlastně ona bomba vypadá... Pokud je to 700 tun konvenčnícho TNT ekvivalentu, doporučoval bych jim vlak. Pokud je to plutoniovozirconová tzv. banánová bomba, tak by stačil obyčejný baťůžek...

Zkrátka, otázku dopravy bude lze odpvoědět až ameirčtí a japonští vědci poodhalí o co vlastně šlo a jsem si docela jist, že to by do 10ti dnů měli vědět přesně:)

Co vyvolá v KLDR hlad? pokud by to byla dostatečně efektivní blokáda, tak k pádu režimu povede - už jenom proto, že KLDR před zimou (pamatujme na tohoto ruského maršála, ten ještě ve výslužbě není!) nemá zásoby ani pro vládnoucí vrstvu (širší politbyro a ozbrojené složky). Tedy lze nepokoje na sklonku zmei předvídat s jistotou. Osobně si dovedu představit lokální náčelníky hladové armády měnící se v jakési loupeživé rytíře...

Ovšem k tomuto scénáři nedojde, neb Čína potřebuje severokorejský režim jakožto nárazník proti příliš americké RoK. K pádu Kima a posl. by přivolila možná výměnou za smlouvu o demilitarizaci - ta by jí navíc uvolnila podstatné síly...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

"Problém je, že Čína a Jižní Korea chtějí řešení, ale Spojené státy a Japonsko ho nechtějí," uvedl Glyn Ford, britský poslanec Evropského parlamentu, který se specializuje na záležitosti východní Asie. "Japonsko potřebuje napětí na korejském poloostrově, aby mohlo roztrhat svou pacifistickou ústavu a pro Spojené státy je toto napětí ospravedlněním jejího programu raketové obrany Star Wars."
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Ajantis píše:
"Problém je, že Čína a Jižní Korea chtějí řešení, ale Spojené státy a Japonsko ho nechtějí," uvedl Glyn Ford, britský poslanec Evropského parlamentu, který se specializuje na záležitosti východní Asie. "Japonsko potřebuje napětí na korejském poloostrově, aby mohlo roztrhat svou pacifistickou ústavu a pro Spojené státy je toto napětí ospravedlněním jejího programu raketové obrany Star Wars."
taky názor:)

Až na to, že Japonsku pacifistická ústava nevadí, protože krom KLDR reálného protivníka nemá (Číně se stejně neubrání...). A USA jsou tak moc oblíbení, že jim k ospravedlnění programu ala Star Wars stačí nějaký jiný, méně nebezepčný mz. vyvrhel;)


Jak jsem slíbil Neferitovi, tak přidávám doporučení na jednu knihu, která obsahuje - naneštěstí v přehršli hstorického bulváru - pár zajímavých postřehů k možnostem atomového arzenálu KLDR - kdo hledá, najde.

Hirošima nebyla první VOKÁČ, Petr
Uživatelský avatar
Frosty
Sigilan
Příspěvky: 1726
Registrován: 2.10.2005 17:17
Bydliště: drsný sever:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Frosty »

No - nevím proč, ale při pročítání této diskuze jsem se musel párkrát skutečně pousmát ač se o veselé věci zrovna moc nejedná.
Ovšem stejně tak mě z některých názorů zde uvedených dosti zamrazilo.

Tak trochu mi to připomíná návštěvu J. Robertsové v Praze. Nikdo ji neviděl, nikdo o jejím příjezdu neměl ani tušení, ale před hotelem už stáli fanoušci.
Celkem se bavím u výroků typu ''KLDR nemohli takovou nálož zkonstruovat''.. ''KLDR nemají ani žádný stroj, který by podobnou bombu mohl nést'' ... atd. atd. Jak tak koukám - zavítali k nám agenti tajné služby severokorejské a bez bázně a hany vyzrazují nejtajnější materiály o vojenské síle KLDR :roll:
Úsměv mi ovšem tuhne, když se tu objeví názory jako ''Teď je vybombardujeme a čas ukáže co dál'' ... Může mi někdo vysvětlit v čem se tento přístup liší od toho severokorejského..? Od těch 'všehoschopných šílenců, kteří se ohánějí atomovkami' ..?
Nejdřív střílej - potom se ptej! Skutečně úžasný postup a mohu být jedině rád, že ho nějaká horká hlava neuplatnila během studené války. A tím nemyslím jen tuto aféru, ale všeobecný úzus, který se v poslední době praktikuje čím dál tím častěji.
Aneb... :shock: Ten školák má dnes na zádech jiný batoh, něž ten který nosí běžně. :idea: Hm - co když v něm má jednu z 50i (stejně jich asi bylo víc) kufříkových bomb z dob studené války, které Rusko jaksi stále postrádá..? :think: ...BANG! BANG! - yep - that's right boys, that's right... :-?
Klacek i kámen kosti zláme, ale bacha na slova, bacha na ně...
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Frosty píše:Celkem se bavím u výroků typu ''KLDR nemohli takovou nálož zkonstruovat''.. ''KLDR nemají ani žádný stroj, který by podobnou bombu mohl nést'' ... atd. atd.
Čerpal jsem z informací v televizi a jednoho rozhovoru, takže to není má vlastní domněnka. A pacifistický pohled na věc přijde směšný mně. Pokud západ vybombarduje pár důležitých cílů a odnesou to nějací ti nevinní civilisté, tak je to pořád menší zlo, oproti tomu, jaké by mohla KLDR napáchat s atomovou bombou... Snad se nebude rodit víc pacifistů, jinak nás někdy někdo vymaže z mapy.
No a do těchto diskuzí se zapojuji nerad, protože obyčejný člověk má těžko tolik informací, aby mohl posoudit co je, a co není dobré řešení. Politici víc ví, takže bych nedělal moc závěrů. :-)
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Frosty-těší mě že jsi našel v této diskusi něco pro zasmání. Většina toho co jsi napsal je k mé malé radosti od mojí maličkosti. Já se bavím méně. Proto se pokusím uvést několik vět abych své výroky, které tě pobavily trochu doplnil.

1. Opravdu si myslím, že KLDR není dostatečně technologicky zdatná aby vyrobila jadernou zbraň tak malé ráže. Severokorejští agenti mi nic neradí, jen znám konstrukční uspořádání jaderných , termojaderných náloží i jejich odvozenin.Kobaltových, neutonových, dvoustupňových a také malorážových,které jsou tak konstrukčně jednoduché, že v některých případech se jedná o strojírenskáý výrobek z 50 sestav a podsestav. Ale to nejdůležitější-odpalovače jsou tak vysoce specializované součásti že i Irák který do výzkumu věnoval prostředky, které si KLDR nemůže nikdy dovolit tyto musel kupovat a tak byl odhalen.

2. Na to abych si myslel, že KLDR nemá potřebný nosič mi stačí se podívat do Vojenské ročenky 2005 a protože je zpracována velmi fundovaně, myslím si že možnost omylu je statisticky nízká. Ale já tvrdím, že si myslím že nemá, ne to že ho opravdu nemá. Do roku 1989-90 byla KLDR náš spojenec. Ještě v roce 1989 dostala od ČSSR a ostatních socoalistických zemí významnou vojenskou pomoc. Od té doby nic. A kdo by jí něco prodal když na to nemá? Dovedeš si představit jak vypadá vojenská technika, když není zdroj náhradních dílů, nejsou předepsaná maziva a provozní kapliny, zmizí instruktoři a opravářská podpora? Já to vím-zažíval jsem to 6 let od 89 do 1995-bojeschopnost naší techniky klesla za tak krátkou dobu o 60%. To neříkám já ale tehdy vydaná studie VA Brno-tehdy jsem se na její vypracování podílel. Jak asi tedy vypadá korejská bojová technika?

3. Já nikdy necítím potřebu abych obhajoval zásadu nejdřív střílej a potom se ptej. Na tento případ se ptát nemusím. Kim Čong-Il, jejich nejvyšší představitel to tvrdí, trvá na tom a říká-máme atomovku a když nám nedáte co chceme. považujeme to za vyhlášení války. On tedy řekne- "Denně tady bude 50 lodí s potravinami, 10 lodí s televizory a ledničkami a všichni napíšete dvoustránkový esej jak máte rádi KLDR. My řekneme "Zbláznil se!" A on nám s úsměvem oznámí, že jsme ve válce?
Tak takto uvažovat nemůžu
. Izrael se v roce 1983 rozhodl a zničil Iráku jeho jaderná výzkum jediným úderem tak, že vlastně zanikl. Podle relevantních odhadů provedených MOSSADEM to byl jediný důvod proč atomovou zbraň Irák neměl když vstoupil do Kuvajtu. Kdyby ji měl, tak si Kuvajt vzal a mimo plácání do vody v OSN by se nic nestalo. Kuvajt by stal další provincií Iráku.

4. Tvůj pohled na všeobecný úzus o školákovi zabitém proto, že má odlišnou aktovku mě mrzí. Posledních 10 let se dívám na to, jak právě kdokoliv se liší od většiny se nekompromisně dožaduje uznání své výlučnosti a nutí většinu aby se přizpůsobovala jemu-on sám potřebu chovat se jak žádá většina necítí. A je jedno zda se jedná o muslimy v křesťanských zemích, sexuální menšiny-teď jsem možná někomu nahrál na smeč a nebo kohokoliv jiného. Myslím si že jednání v případě jaderných vyděračů nikam nevedou. Myslím si, že menšina se má přizpsobit většině-to je to co tady na tomto fóru čtu často-demokracie. Pokud nechce ať jde tam, kde není menšinou ale většinou.Nechat se vydírat a sami hledat zdůvodnění jak toto vydírání omluvit je podle mě vrchol politické zbabělosti, idiotismu a cesta do pekla. Podívej se na třicátá léta minulého století.

d127Edit: Reakce na bod 4 zasílejte do násl. tématu: http://forum.sigil.cz/viewtopic.php?t=2418
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“