Sci-fi nebo fantasy ?

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Odpovědět

Sci-fi nebo fantasy ?

Sci-fi
8
12%
Fantasy
31
46%
Žánr nerozhoduje
26
39%
Nesnáším obojí
2
3%
 
Celkem hlasů: 67

Uživatelský avatar
Melkhior
Sigilan
Příspěvky: 135
Registrován: 11.10.2005 18:24
Bydliště: Chrám Culexus

Příspěvek od Melkhior »

Tafif píše:
Vampiria píše:Tolkien nemůže za to, že si takových 80% fantasy spisovatelů sedlo v klidu na zadek s myšlenkou "železná a neporušitelná pravidla jsou dána, budeme psát pouze tak a ne jinak" a že jim to cca 90% fantasy fanoušků bez výhrad polyká jako Otesánek mámu s tátou 8-)
Je na čase ty "pravidla" porušit, jinak by se taky mohlo stát, že fantasy zdegeneruje, či zanikne. Pokud nedojde k nějaké renesanci tohohle žánru, tak ho sci-fi nakonec zordrtí.
To je dost naivní předpoklad. Epigoni tolkiena mají úspěch už pěkných pár roků a neexistuje důvod proč by neměli mít úspěch dál. Když se to dobře prodává... Navíc fantasy nejsou jen epigoni Tolkiena a Howarda, ale i mnoho autorů, ktří si z této dvojice nic moc nedělají a píší po svém. Jestli je nějáký žánr v nebezpečí pak je to tahle sword and magic, ne celá fantasy.
Sci-fi IMO fantasy nezordrtí :-D ,jelikož fantasy je v současnosti mnohem protěžovanější (a především prodávanější) žánr. Takže můžeme být rádi že naši sci-fi/fantasy vydavatelé jsou nadšenci, kteří vydají i takového Vingeho, i když by na nějáké další fantasy, knize podle hry apod. vydělali víc.
"Vítězství nevyžaduje komentář. Prohra žádný nedovoluje."

"Císař se pro nás hrdinně obětoval a trpí už sto století. Není větší cti než mu tento dar opětovat."
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Melkhior: Nj, jak už bylo řečeno, napsat dobrou fantasy je IMO lehčí než napsat dobrou sf... Ale co 8-)
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Melkhior
Sigilan
Příspěvky: 135
Registrován: 11.10.2005 18:24
Bydliště: Chrám Culexus

Příspěvek od Melkhior »

Souhlasím. Pseudo středověkých fantasy bylo napsáno tolik, že od sebe autoři neustále opisují kraviny jako cca 50 kg vážící sekery (Zabíječ čehokoli od W.Kinga) bojovnice ve ZBROJI (nikdy žádné Brnění to je jen v lokti!!!) složené se strategicky umístěných otvorů 8-) . Vůbec nevím co lidi s tím středověkem mají. Asi jsou chudáci nevědomí a myslí si že středověkje romantický. Tohle je z té naivní představy vyléčí. http://www.fantasyplanet.cz/clanek.asp?id=1698
"Vítězství nevyžaduje komentář. Prohra žádný nedovoluje."

"Císař se pro nás hrdinně obětoval a trpí už sto století. Není větší cti než mu tento dar opětovat."
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

nechystáš se to napsat na transparenty a jít protestovat proti zvůli čtenářů a autorů fantasy třeba na Václavák?
Uživatelský avatar
Melkhior
Sigilan
Příspěvky: 135
Registrován: 11.10.2005 18:24
Bydliště: Chrám Culexus

Příspěvek od Melkhior »

To bych musel jet do Prahy. 8-) Proti fantasy nic nemám, jen proti zcela zbytečným nelogičnostem. To co jsem uvedl nejsou jen nelogičnosti, ale hovadiny. Jestli ti to nevadí, tak fajn.
"Vítězství nevyžaduje komentář. Prohra žádný nedovoluje."

"Císař se pro nás hrdinně obětoval a trpí už sto století. Není větší cti než mu tento dar opětovat."
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

má pocit, že prostě nedokážeš akceptovat a smířit se s tím, že se někomu líbí něco, co neodpovídá tvému vkusu a považuješ to za hloupé, nelogické... tak už to holt bývá.
Uživatelský avatar
Dalcor
Sigilan
Příspěvky: 982
Registrován: 30.9.2005 8:53
Bydliště: Černá skála, Nightlund, Solamnie, Krynn, Mnohavesmír
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Attn Melkhior vs. zbytek světa.

Stejně jako každá literatura, i fantasy má své poddruhy, epickou, hrdinskou, sword and sorcery, městskou apod.

Jelikož jsem četl víceméně všechny tyhle druhy (vč zakladatelů Tolkiena, Peakeyho, Howarda) nedovolím a nechci krotizovat jiné druhy které se mi třeba zdaleka tak nelíbí jako Fantasy epická, tedy taková jakou psal Tolkien a kterou mladík, mterý napsal nádraží Perdido kritizuje.

To že se ti epocká fantas ynelíbí, ještě nemusí znamenat že je shit a plná nelogičnostíá a chyb - dovolím si poznamenat že je to FANTASY ne realita.

Bohužel jsem zatímNádraží perdido nečetl ač se na to chystám.

Osobně se mi špatně četl Gormenghast, který patří ke klasikům, rozhodně si ale nedovolím ho nějakým způsobem kritizovat pro absolutní nelogičnost a logické díry ve srovnání s realitou! Protože je to fantasy, náročná fantasy, ale pořád je to fantasy od slova Fantasie.

Jestliže někomu vyhovuje Tolkienův vypravěčský styl (btw Mievilova kritika jakoby vypadla ztisku novin zvané Rudé právo!) není důvod Tolkienovo rozsáhlé dílo rozhodně kritizovat, jen proto že zrovna tobě se nelíbí.

Až dosáhnou autoři kteří jeho dílo kritizují takového věhlasu a vzdělání a osobnosti jako Dr. Tolkien, případně až jejich dílo dosáhne Tolkienovi úrovně (Ve smyslu oblíbenosti a rozšířenosti), mohou si invence proti profesoru Tolkienovi dovolit, do té doby by měly držet hubu a krok a raději psát :)

Aby jsme si rozuměli, Pán prstenů se mi líbí, ale nejsem jeho fnatickým uctívačem, a ani nepatří do mého TOP 10, ale nemám rád vekohubá prohlášení a rozhdoně ne kritiku psotavenou na argumentu :mě se to nelíbí:
Uživatelský avatar
Dalcor
Sigilan
Příspěvky: 982
Registrován: 30.9.2005 8:53
Bydliště: Černá skála, Nightlund, Solamnie, Krynn, Mnohavesmír
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Melkhior píše:To bych musel jet do Prahy. 8-) Proti fantasy nic nemám, jen proti zcela zbytečným nelogičnostem. To co jsem uvedl nejsou jen nelogičnosti, ale hovadiny. Jestli ti to nevadí, tak fajn.
člověče ty jsi fakt v bludném kruhu - ve Fantasy, zvlášť teda Warhammeru , uvědomuješ si že FANTASY nemusí platit 100% všechno jako na naší zemi. Proč by trpaslík nemohl používat sekeru ze speciální slitiny dostupné na jejich světě vážící 50 Kg - jestliže na to má sílu a dovednost tak proč ne. TO že to neexistuje na zemi, ještě neznamená že je to hovadina - problematiku bych neviděl v tom že "autoři píšou hovadiny" (píšou občas, to nepopírám,a le to v jakékoliv literatuře), ale v tom že ti chybí představivost (asi) a oprostění se od porovnávání skutečnosti s fantasy literaturou
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Dalcor: Kritizovat dílo pana T. může i člověk, který nedosáhl jeho věhlasu a oblíbenosti ;-) toto opravdu zavání oním "pokud se vám naše politika nelíbí, založte si vlastní stranu" ;-) jinými slovy, nemusí být člověk architekt, aby mohl prohlásit, že ten který dům se mu nelíbí 8-) . Ale souhlasím s Tebou v tom, že Tolkien má určitý vypravěčský styl a postupy, které nemusí sednout všem, psychologie jeho postav není v PP imho příliš propracovaná etc. Ale to je můj názor, nikoliv nějaká obecná pravda...což je přesně to, co si spousta lidí (např. pan Miéville, mám dojem :twisted: ) plete.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Dalcor
Sigilan
Příspěvky: 982
Registrován: 30.9.2005 8:53
Bydliště: Černá skála, Nightlund, Solamnie, Krynn, Mnohavesmír
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Eh špatně jsem se vyjádřil a ty mě dobře opravila- samozřejmě kritizovat může kdo chce, kritiku nikomu přeci nemůžu zakázat.

Já jse chtěl říct že spíš než kritika mi ten blábol připadal jako neúcta, nepochopení a tendenční ovlivňování (jo, měl jsem tu možnost dostat do rukou výstřižek z Rudého Práva na Pána Prstenů, je to zančně podobné)

Prostě IMHO je to jako kdyby řekněme moderní nadprůměrný malíř, kritizoval Michaengala že jeho dílo je na nic, protože příliš obdivuje křesťanství. A to není správné.
Uživatelský avatar
Bender
Sigilan
Příspěvky: 109
Registrován: 30.10.2005 11:40
Bydliště: Jak kdy...

Příspěvek od Bender »

Ten odtřižek Rudýho Práva mám taky. Tolkien i svá díla psal pod tlakem emocí, v prví světové mu zemřeli 4 přátelé (nebo 5, teď nevím) a ti ho za míru neustále nabádali aby sepsal velké dílo. Jejich přání In memorian splnil.
Obrázek
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Melkhior: Hezký odkaz :-D přesně TAKHLE si představuji středověk :twisted:
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Tafif
Sigilan
Příspěvky: 1140
Registrován: 10.10.2005 22:41
Bydliště: Za devatero horami...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tafif »

Ajantis_CG_thief píše:má pocit, že prostě nedokážeš akceptovat a smířit se s tím, že se někomu líbí něco, co neodpovídá tvému vkusu a považuješ to za hloupé, nelogické... tak už to holt bývá.
To myslíš vážně? Teď se mi zdá, že ten kdo nedokáže akceptovat cizí názory a to, co se jiným líbí, jsi ty. Vše co Melkhior napsal jsou myslím dobré argumenty a důvody toho proč se mu to nelíbí. Mě to alespoň tak připadá.
Hole mágů to nejsou přeludy,
bývají na konci zdobeny žaludy.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

Tafif píše:Vše co Melkhior napsal jsou myslím dobré argumenty a důvody toho proč se mu to nelíbí. Mě to alespoň tak připadá.
No, mě právě jeho argumentace vůbec neoslovila. Jako by spíše urážel můj vkus a povyšoval se nade mě :-? .
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Melkhiorovy argumenty by byly v pořádku, kdyby je vykládal pouze jako svůj osobní názor a nesnažil se je (pokud ne, tak se omlouvám, ale vyznělo to tak) stavět coby jedinou pravdu. ;-)
Naposledy upravil(a) Sadako dne 26.4.2007 23:18, celkem upraveno 1 x.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“