Láska, sex a něžnosti

A prach na ně usedá, brouci je prožírají.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Krokyn
Sigilan
Příspěvky: 205
Registrován: 29.9.2005 11:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krokyn »

osobně bych raději řešil Firkraagovy problémy než ty Dalcorovy :lol:

takže asi na lásce a jejím kouzlu něco bude
Uživatelský avatar
Elessar
Sigilan
Příspěvky: 1785
Registrován: 1.10.2005 19:39
Bydliště: Desolation Row
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Elessar »

Tokkar- mozem sa pekne a slusne opytat, co je laska (teda aspon predpokladam, ze som mladsia generacia- ak nie, tak som na tom relativne blbo a vacsinovy zvysok (uz nie relativne) blbo :-P ) v mojom ponimani...? :think: V spolocnosti, co sa viacmenej pohybujem (=metalove pajzle), sa na 'vyspim sa s tebou, lebo je to zasrane cool' nehra ;)
If every time we tell a lie a little fairy dies they must be building death camps in the garden.
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Láska je stav blízký akutní psychóze s níž sdílí tolik shodných rysů, že se občas divím, že ji nezačlenili do Mezinárodní klasifikace nemocí.

Psychóza je forma těžké duševní poruchy, při níž je kontakt člověka s realitou velmi zkreslený, a současně se vyskytují rozsáhlé bludy a často i halucinace. Láska má ve srovnání s jinými druhy šílenství tak dobrou pověst proto, že jedním z jejích základních rysů - další společný znak řady duševních poruch - je nadmíru povznesená nálada. Tato patologická euforie se projevuje nadměrnou bujarostí, výřečností, povzneseným sebevědomím, výpady k okolí a tryskem myšlenek a je velmi příjemná a zábavná. Bohužel je součástí jednoho bipolárního procesu, který velmi snadno sklouzne do opačného extrému deprese, smutku, ztráty sebevědomí, beznaděje a někdy i sebevraždy.
Zamilovaní lidé trpí množstvím význačných bludů (zakořeněných přesvědčení, které nelze rozumově ospravedlnit). Mají například neotřesitelnou víru, že jejich láska bude trvat navěky. Jedná se o pozoruhodný blud, který ani v nejmenším nemůže ohrozit vzpomínka na minulou zkušenost nebo obrovské množství důkazů svědčících o opaku.
Další blud souvisí s vlastnostmi zamilované osoby. Ať je tato osoba jakkoliv obyčejná, zamilovaný člověk je přesvědčen o jejích ctnostech, a atributech té nejvyšší kvality. Tento blud přetrvává stejně dlouho jako stav zamilovanosti. Jakmile zamilovanost pomine, je opět vidět realita.
Dalším společným kritériem psychózy jsou halucinace. To je něco jiného než bludy. Halucinace je smyslový vjem za nepřítomnosti normálního podnětu. Zamilovaní lidé mívají běžně halucinační vjem tělesné krásy milované osoby, i když ona je podle všech objektivních měřítek o jakékoliv estetické přednosti ochuzena. Přítomnost této halucinace pak způsobuje výroky typu: "Nechápu co na ní vidí." Jinou halucinací je dojem, že člověk vidí milovanou osobu " obvykle zezadu" třebaže se ve skutečnosti dívá na úplně cizího člověka. Nejde o iluzi, chybu vnímání, neboť toto přesvědčení je často až patologicky silné.
Dalšími běžnými průvodci tohoto typu psychózy jsou paranoia a patologická žárlivost. Milenec spřádá složité teorie o pronásledování. v nichž se druzí "obvykle naprosto nevinní lidé" pokoušejí odlákat milovanou osobu pryč. Pozvání na večírky jsou vykládána jako závažná spiknutí, konverzace milované osoby s druhými lidmi je důkazem nevěry.
Milostná psychóza je obvykle akutní a recidivující poruchou. Někteří lidé ji prodělají mnohokrát. Její výskyt je nejčastější v období dospívání a rané dospělosti, avšak v některých případech se nové záchvaty objevují v průběhu celého života. Nicméně většinou získá člověk určitý stupeň imunity a zralá léta pak může prožít v relativním poklidu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

Asi vám tak trochu prruším debatu ( teda dúfam :mrgreen: ), alebo to budel en taká mimo vsvuvka. Čo si myslíte o tzv. "reči tela". Ako smer natočenia či prekrížené ruky pri rozhovore a podobné pravidlá, ktoré majú vyjadrovať určité postoje, ktoré by možno mali ostať skryté. Myslíte, že je to nejaký apsoň zčasti spoĺahlivý indikátor? Toto by ma veľmi zaujímalo... odborné definície a názory výnimočne privítam... :mrgreen: ;-)
The day is done
But I’m having fun
I think I’m dumb
Or maybe just happy...
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

:-)

Příspěvek od KEBULE »

Alnag: Ámen... :applause:

Dalcor:
Tyhle pocity, nálady a kecy znám. Jako bych se slyšel před půl rokem. Když jsem konečně na lásku rezignoval já a naznal, že se na to možu tak akorát vykašlat a začal rubat prachy a spřádat teorie na vytvoření staromládeneckého života, přišla do mého života jako blesk z čistého nebe moje přítelkyně Markéta. A všechny plány na staromládenecký život šly do řitě :-D Nutno dodat, ani mi to moc nevadí. Možná pokud si rezignoval a zanevřel jako já. Třeba to taky přijde jako blesk a nebudeš se stačit divit. Co dodat? Snad jen citaci jedné mé hodně dobré známé. (NELA) Bohužel jsme se víc jak rok neviděli a nerozešly se zrovna v dobrém, ale ona vždy říkala:

"Cestu trpitele si každý vybírá sám..."


Přeber si to jak chceš s pozdravem a ...

Edit: Yachiko:
Neverbální komunikace poměrně úzce souvisí s psychologií. A taky hodně záleží na tom co tě konkrétně zajímá. Vlastnosti. Názory a taky zájem poněkud sexuální. Popravdě o neverbální komunikaci toho moc nevím, ale vypozorovávám to spíš intuitivně. Obvykle dokážu odhadnout člověka a udělat "lehkej psychologickej profil" poměrně rychle. Nechci se chlubit. :oops: Jiank existuje kopa publikací. A v knihovně u vás určitě něco je.
Naposledy upravil(a) KEBULE dne 19.12.2006 19:36, celkem upraveno 2 x.
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Ááá, staré dobré téma se nám vrátilo. :-D

Alnag: To, cos popsal, bych označil namísto "láska" jako "zamilovanost" a na index nemocí nepochybně patří.
Ale to už jsme zase u toho, že si každý pojmy definuje po svém - to by se mělo vyjasnit na začátku jakékoliv diskuse.

Pokud jde o to "mít o někoho starost, být schopen pro něj něco obětovat" atp., to mi přijde jako atribut přátelství, nevidím tedy důvod, proč to označovat jinak.

Nu a zbývá nám ten vztah, který se nachází mezi lidmi po nějakých 20 letech manželství. Mé empirické poznatky získané za téměř 22 let života svědčí jasně pro to, že jde pouze o zvyk - spousta lidí potřebuje nějakou "oporu", tak se zkrátka na někoho upnou a když to trvá dostatečně dlouho, stane se to natolik pevnou součástí jejich života, že si jej bez toho nedokáží představit.

A na závěr musím vyjádřit souhlas s "moudrem", které tu zmínil Kebule. ;-)
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Yachiko píše:Čo si myslíte o tzv. "reči tela". Ako smer natočenia či prekrížené ruky pri rozhovore a podobné pravidlá, ktoré majú vyjadrovať určité postoje, ktoré by možno mali ostať skryté. Myslíte, že je to nejaký apsoň zčasti spoĺahlivý indikátor?
Indikátor je to relativně dobrý, pokud s tím už máš řekněme solidní zkušenosti. Nicméně hodně lidí má na základě takových těch populárních příruček tendenci vykládat znaky jednotlivě a všímat si v zásadě jen toho, co chtějí vidět. Pokud to vnímáš komplexně a sleduješ i další charakteristiky, můžeš se dobrat relativně (nikoliv ale úplně) spolehlivého odhadu. (Čím nechci tvrdit, že já bych to uměl... :roll: )
Naposledy upravil(a) Alnag dne 19.12.2006 20:17, celkem upraveno 2 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Firkraag: Hodila bych tomu chlapci link na způsoby a pak taky na statistiky Ministerstva vnitra, ať si kluk ušatá vybere něco originálního. Jinými slovy - je to debil a bude jen lépe, pokud bude méně takových na planetě ubírati vzduchu. :twisted:

To, co popsal Alnag, bych taktéž označila za nějakou tu zamilovanost, která je imho jedna z nejnebezpečnějších drog na světě. :twisted:
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Ajantis píše:Alnag: To, cos popsal, bych označil namísto "láska" jako "zamilovanost" a na index nemocí nepochybně patří. Ale to už jsme zase u toho, že si každý pojmy definuje po svém - to by se mělo vyjasnit na začátku jakékoliv diskuse.
Na to bych mohl celkem oprávněně namítnout, že existuje třeba láska mateřská o které se asi bavit nechcete. Ale tak z jiného soudku. Významný kognitivní psycholog Robert Sternberg vytvořil tzv. trojúhelníkovou teorii lásky. Představte si trojúhelník, jehož strany tvoří Intimita, Vášeň a Závazek jako základní části lásky. Ten trojúhelník nemusí být rovnoramený a může být různě velký, přičemž délka strany vyjadřuje tu míru zastoupení toho kterého faktoru.

Intimita je pocit vzájemné blízkosti, silnější než u vztahu mít rád a obsahuje také starostlivost, vzájemné porozumění, oporu. Vášeň je hlavně motivační složka, vysoká psychická a zejména emocionální aktivace vztahu. Závazek (jako těsné spojení i závislost) vyjadřuej zvláštní druh vtahu mezi dvam lidmi v podobě jedinečné jednotky.

Sternberg předpokládá i proměny trojúhelníku lásky v času. Například umenšování složky vášně. A taky různé jiné čachry machry jako překrývání trojúhelníků dvou osob a komparace sdílené plochy a tak...

Sociolog J. A. Lee zase rozčlenil lásku na 1. eros (erotická láska vyznačující se silnou sexuální touhou a zdůrazňováním ideálu fyzické krásy), 2. ludus (hravá láska, bez výrazného svazku nebo žárlivosti), 3. storge (láska kamarádská či přátelská, s malým důrazem na vášeň), 4. pragma (pragmatická láska, řídící se racionálním výběrem partnera z hlediska osobního prospěchu), 5. mania (volná láska, založená pouze na uspokojování sexuální potřeby, bez trvalého svazku), 6. agape (altruistická, nesobecká láska, zaměřená na péči a starostlivost o druhého).

Jinak to co jsem popsal se odborně označuje jako láska vášnivá... to druhé jako láska kamarádská. ;-)
Obrázek
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Alnag píše:Sociolog J. A. Lee zase rozčlenil lásku na...
Neříkali mu náhodou druhý Kolumbus? :roll: Nebo si to trochu pleteš a nebyl to sociolog ale autor slovníku řečtiny? :lol: :wink:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

sevencreature píše:Neříkali mu náhodou druhý Kolumbus? :roll: Nebo si to trochu pleteš a nebyl to sociolog ale autor slovníku řečtiny? :lol: :wink:
Děláš, jako bys nevěděl, jak se vědátoři rádi vyžívají v exotických názvech pro naprosté banality. To si vezmi Freuda a jeho ego, superego, id, thantos, eros atd... normálka... :lol:
Obrázek
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Alnag: Nj, jen mi nepřišlo, že by cokoliv nového udělal - prostě jen citoval pár slov z řečtiny a k nim napsal jejich význam :lol:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Dalcor: i ty, brute. Takhle přemýšlí idealistický paladin...? ;-)
Přenést se přes zahořklost a nedávat si povrchní ultimáta typu "první, druhá a konec", ale naopak oči, duši, srdce a mysl otevřenou, věci si člověka najdou samy.

Předem nic dané není a když člověk na just žije dojmem, že ho čeká jen to "špatné", tak nelze opomínat ani protipól, tedy to "dobré" - protože kde je řečeno, že dobrého je méně než špatného? Nikde ;-)
Ajantis píše:Pokud jde o to "mít o někoho starost, být schopen pro něj něco obětovat" atp., to mi přijde jako atribut přátelství, nevidím tedy důvod, proč to označovat jinak.
Ryze racionálně ano, v zásadě od skutečného přátelství o žádný velký rozdíl nejde. Je-li přátelství opravdu pravým přátelstvím, pak je to taky velmi pevný vztah. Nicméně... ona láska něco jiného je, a dostatečně jiného pro to, aby měla své speciální označení (trochu bokem - koneckonců viz. řečtina, kde oproti strohé češtině a slovu láska používaným v různých kontextech, mají speciální slovo pro mnoho "typů" lásky, což trochu nakusuje Alnag v konci svého posledního příspěvku - agape a další).

Osobně žiju v jisté dvojitosti - na jedné straně pohled na člověka v rovině jaksi materiální. Vše je nějaká chemie a fyzika - nervové vzruchy, hormony, kdovíjaké všechny stimulanty... A ono to tak je. Ale na druhé straně, lze tohle všechno (a nejen lásku, ale třeba i umění...) prohlásit za projevy s takto "přízemním" původem? Že láska je v principu věci totéž, jako když se slejí dvě věci ve zkumavce a s čoudem to zaprská?
Jsem racionální člověk a vzorci s integrálem věřím víc než nějakému vysvětlení "takhle to prostě funguje"; navíc nejsem ani věřící - tedy ve smyslu, že bych věřil tomu, že jsme božím stvořením,, a tak je takovým mým byť velmi těsným favoritem ten materialistický pohled - jsme výplody toho, co máme kolem, a jsme jen vyšší článek.

Ale je tohle ta hloubka bytí? Je tohle to, co nám stačí? Zdaleka ne, říkám já a vím, že nejsem sám... A tím se dostávám tam, kde jsem odbočil. Ano, mohu lásku považovat za přátelství. Ale proč nepopustit uzdu? Proč se bránit? Duše dokáže lásku cítit a vnímat - proč se stavět do pozice nějaké vyšší osvícené entity, která vše včetně lásky "prokoukla", a ve finále se jen ochudila? Mohu city považovat za nepatřičnost, která je jen dílem chemie a krátkodobých procesů - budu mít asi (třeba) pravdu, ale v čem mi to pomůže? V ničem... žiju, pro to, abych žil. Proč překračovat tu zeď a šťourat se v tom "proč" žiju - občas se za ní můžu překlonit, mrknout se a popřemýšlet, ale překračovat a v podstatě se stavět do role nějaké poloexterní figury, která pozoruje svůj stín a hledá šablony? Ne - klidně se nechám opít tím pro mě určeným rohlíkem jménem láska, protože se mi to líbí, žene mě to dál, obohacuje a posiluje v další činnosti... A že bych si měl připadat omezeně, že se spokojuju s tím, co mám a zůstávám za tou pomyslnou zdí? Každá zeď má dvě strany... každý nechť si vybere sám tu svou...
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Vlasák: Hezky řečeno :-P

Jen na okraj - stavět se do určité pozice (třeba životem ošlehaného (heh) zatrpklého starce) je svým způsobem zábavná činnost :mrgreen:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Firkraag
Sigilan
Příspěvky: 1131
Registrován: 29.9.2005 19:31
Bydliště: Umar Hill's
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Firkraag »

Vampiria píše:Firkraag: Hodila bych tomu chlapci link na způsoby a pak taky na statistiky Ministerstva vnitra, ať si kluk ušatá vybere něco originálního. Jinými slovy - je to debil a bude jen lépe, pokud bude méně takových na planetě ubírati vzduchu. :twisted:
Jeee jak rad bych mu rek at si to jde hodit! Ale nevim jak.. nevim kde ho hledat.. Ani cislo nemam.. Musim si to cislo asi ziskat po svem :-)

Ale pokrok.. Dnes napsal jen jednu smsku.. Ve stylu ze mu nemusi davat nic k vanocum (optimismus jeste neztratil :D ), ze uz mu toho dala dost.. A ze ma vanoce zkazeny a bude sam.. :twisted:
Zamčeno

Zpět na „Archivy“