linux

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Uživatelský avatar
AlmSiVi
Sigilan
Příspěvky: 579
Registrován: 29.11.2005 8:20
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlmSiVi »

7c: Nový model to asi nebude, máme to už asi dva roky, ale jak se tak dívám tak ten typ asi opravdu bude ADU-E100H. Protože na samotném modemu je sice napsáno ADU-BAT-100, ale správce zařízení ve windows říká že je to ADU-E100H. Asi nějaká chyba v popisu :evil: A už jsem asi zjïstil proč nešly všechny ty způsoby co jsem zkoušel:
Eurotel mění neco ve svých ustřednách pro CDMA - namísto autentifikace CHAP ustředna žádá PAP Ale hlavně Linuxový PPP démon pro PAP používá jiný konfigurační soubor. Pro zprovoznění by mělo stačit skopírovat /etc/ppp/chap-secrets do /etc/ppp/pap-secrets
Takže snad to po změně už půjde.
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drake127 »

Přesně tohle je na linuxu to nejhorší. Problém lze v 90 % případů vyřešit dvěma příkazy, ovšem natolik nesmyslnými, že jejich objevení trvá několik dní.
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Krokyn
Sigilan
Příspěvky: 205
Registrován: 29.9.2005 11:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krokyn »

to je pravda, jednoduchý věci se hledaji nejhůře
ti, co linux znají, na fórech dodají často nějakej link a doporučení co ještě udělat
jenže linuxovej začátečník potřebuje i ty mezikroky, neboť taková rada přinese řadu dalších otazníků
jen vytrvalci se linuxem prokoušou

já teprve téměř po roce objevil desklety

po špatný zkušenosti s gDesklets jsem nainstaloval screenlets a aDesklets a nevim, jak spustit jejich správu, nikde jsem je nenašel (screenlets-utils), pro aDesklets ani nevim, co se má spustit...

ale už se nevzdam, nějak to musim rozchodit :lol:
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Krokyn: Na diskusních fórech o linuxu - zejména v těch pro začátečníky (Ubuntu Forums) mi pije krev to, že jako odpověď ti lidé hodí nějaké řešení, ale za prvé ti ho nevysvětlí (tj. neřeknou proč to tak je), za druhé SAMI vůbec netuší proč tomu tak je, a za třetí často ti nikdo neporadí, kde o tom můžeš něco zjistit.

Čili samostudium je jediné řešení.

Na druhou stranu, na ty nejobecnější záležitosti se postupy dají najít snadno - a obvykle není problém zjistit, proč ho použít a co to dělá.

Ad desklety - heh, zajímavé, tohle slovo slyším poprvé :-)
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Krokyn
Sigilan
Příspěvky: 205
Registrován: 29.9.2005 11:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krokyn »

desklety jsou takový prográmky, který běží na ploše, já jsem nakonec zvolil screenlets, který se daji snadno přidat do repozitářů a neblbnou (narozdíl od gDesklets), ty aDesklety jsem už nehledal.

patří k nim počasí, hodiny apod.
zajímavější správa deskletů je v prostředí KDE, to vyzkoušim doma o víkendu

http://krokyn.wz.cz/Obrazovka.png

zde jsou vidět hodiny, které jsou nastaveny, aby byly neustále navrchu, v rohu je vidět kalendář, kterej naopak je schovanej, nastaveny jsou tak, aby byly na všech plochách
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Aha, už chápu - jen se to jmenuje jinak.
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Duke
Sigilan
Příspěvky: 54
Registrován: 4.8.2006 16:12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Duke »

Na takové srandičky je pro KDE nejpopulárnější program superkaramba -- v KDE 4 bude dokonce integrovaná. Určitě ji najdeš i v repozitářích a na kde-look.org i jinde je pro to hromada témat: http://www.kde-look.org/index.php?xcontentmode=38

Já si kdysi oblíbil třeba tenhle hlásič počasí a předpovědi: http://www.kde-look.org/content/show.php?content=6384
Uživatelský avatar
Krokyn
Sigilan
Příspěvky: 205
Registrován: 29.9.2005 11:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krokyn »

jo superkaramba - tu, jsem měl na mysli, v ní je dobře dělaný hlídání informací o kompu (procesor apod.)
jinak počasí se mi taky líbí
desklety mam tyhle, ale ty systémový si pro screenlets taky nějaký pořídim:
http://krokyn.wz.cz/Obrazovka-1.png (trochu větší obrázek)
docela je prča ten orloj, kterej je součástí instalace screenlets. vůbec se v něm nevyznam :D
http://krokyn.wz.cz/Obrazovka-2.png
Uživatelský avatar
Morty
Sigilan
Příspěvky: 1147
Registrován: 25.3.2007 15:36
Bydliště: Cassovia, City of Ravens
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Morty »

ten orlloj je haluz... trvalo mi az 25 sekund, kym om prisiel na to naco sluzia jednotlive casti :lol: 8-)
Fama nihil est celerius.
Peace is a lie, there is only passion. Through passion, I gain strength. Through strength, I gain power. Through power, I gain victory. Through victory, my chains are broken.
The Force shall free me.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Uff, tak dneska oficiálně mažu linuxové partititions a dávám mu na neurčito vale. Instalace Ubuntu 7.04 mě odradila hned od počátku. Přece jenom, jsou mnohem zábavnější hry, které zaberou méně času, jsou stabilnější a zábavnější :-)
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Krokyn
Sigilan
Příspěvky: 205
Registrován: 29.9.2005 11:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krokyn »

ale vydržel jsi dlouho :)

osobně mám špatný zkušenosti s experimentováním používání "osvědčených" multimediálních programů

v linuxu se člověk dostane snadno do pozice úplnýho začátečníka hodně podobnýho mýmu tatínkovi, kterej po koupi kompu s Windows instaloval postupně všechno, co mu leckterej časopis nabídnul jako skvělej program, dával je hned pryč, a pak musel pomalu každej druhej měsíc reinstalovat systém, než se poučil

ač tyhle věci mi byly ve win dávno cizí, v Linuxu jsem si takhle před týdnem podobně znerozchodil funkční Totem, díky "skvělýmu" xine
časopis poradil, repozitáře poskytly a Krokyn instaloval, odinstaloval a zůstal bez multimédií

ale i tak jedu v práci na linuxu už rok, jede to tak, jak to jede, nechce se v tom babrat (osobně jsem u Linuxu takhle zůstal až na čtvrtej pokus)

doma jsem vrátil Win XPHome kvůli hrám pro malýho (svezl jsem se s ním a hraju Morrowind i BG), ale beru to jako krok zpátky - jede to daleko pomaleji, bezpečnostní opravy podmíněné ověřováním pravosti Windows, každej paket ze sítě přežvejkanej antivirem, nutnost spouštění antispywaru, některý hry malej stejně nemůže hrát z omezenýho účtu, no prostě hrůza

Ubuntu platí dnes za jednu z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) distribucí (na kompu, z kterýho píšu, není žádná partition s win)
Uživatelský avatar
AlmSiVi
Sigilan
Příspěvky: 579
Registrován: 29.11.2005 8:20
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlmSiVi »

krokyn: Ty hry bys podle mě rozběhnul i pod Ubuntu - já pod Winem a Cedegou celkem bez problémú rozběhnul Morrowind, BG, IWD, P:T, Dungeon Siege II a NWN. A k tomu xine - přesně tím jsem si asi dva dny pod instalaci taky rozhodil systém. Potom jsem si našel SMplayer který umí přehrávat skoro všechno sám od sebe a je to bez problémů :-P
Uživatelský avatar
Krokyn
Sigilan
Příspěvky: 205
Registrován: 29.9.2005 11:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krokyn »

před chvílí jsem to vyřešil (bez cizí pomoci):
instalace kodeků z repozitářů Medibuntu a sudo apt-get install totem-gstreamer
instalace tohoto totemu odstranila totem-xine, kterej byl pro mne nějakým způsobem ukryt
hlavně, že multimedia (dvd, mp3 apod.) jedou

s rozcházením her pod Linuxem ve wine (BG pro mne; Generally, Medvídek Pú pro malýho) mám hoodně špatný zkušenosti

např. Generally ze začátku chodilo bezvadně, pak se "něco" změnilo a skončil jsem vždy u hlášky, že chybí v adresáři hry fonty, který tam samozřejmě byly, Medvídek Pú se krásně nainstaloval, ale nechodil
BG se nechtělo ani nainstalovat, zkusil jsem ten shellovej script (teď si nevzpomenu na tu firmu), ale k úpravě cest k adresářům hry už nedošlo - to jsem měl chvíli stejnej názor jako 7c - Linux by měl sloužit a ne se chovat jako špatná hra, navíc už hraju BG jen po síti, což Linux nezaručuje (ale Hamachi pro Linux existuje)

na druhou stranu chodil ve wine dobře Moorhuhn, kterýho teď malej pod XP na omezenym účtu taky nemůže hrát
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Krokyn: Popravdě řečeno, nejvíc mi na Ubuntu vadily problémy v základních věcech - instalace, upgrade - systém, kernel, GRUB. Všechno šlo vyřešit, samozřejmě - ale chtělo to čas a už mě to přestalo bavit, když se problémy opakují s každou novou release.

A rozhodně nepatřím k uživatelům, kteří instalují "každou blbost" :-)

Bylo to fajn, chybí mi docela některé programy - třeba irssi v kombinaci se screen je strašně parádní záležitost - absolutně nejlepší IRC klient co znám (a vypadá nádherně - textový režim ftw). Win32 build irssi je zklamání (hlavně nevypadá hezky).

Nicméně nic moc multimédia, absence nepředstavitelného množství skvělých programů, nutnost využívat Wine emulátor, nemožnost hraní většiny her, spousta otravných problémů a chyb, jejichž řešení zabírá strašně moc času a úsilí... Je to zábava, ale už tím nechci trávit tolik času - XP jsou lepší, rychlejší, stabilnější, je pro ně většina programů co používám a především hry. A především s nimi nejsou problémy (ve srovnání s linuxem opravdu ne :-) ).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Když bych to vzal z unixového pohledu - o víkendu jsem nainstaloval Solaris 10 a šlo to lépe, než bych čekal - musel jsem si sice ručně ohnout ovladač na síťovku, vyřešit chrastící zvuk a pak si z vlastní hlouposti hrát ručně s nastavováním tabulky partition a konzistence file-systémů...

Jinak paráda; faktem ovšem je, že ambice s hraním her si tam nedělám - pro "vážnou" práci se mi to i doma však osvědčilo na výbornou. Spolu s Java desktopem (který mj. ukojuje můj java-fetišismus tím, kterak se tam na člověka každou chvílí směje slovo "java", potažmo logo ;-)) to představuje solidní základ pro pc určené na reálnou práci - navíc je to free, samo o sobě to obsahuje dost free aplikací v sobě a navíc toho x samozřejmě existuje ke stažení - tj. poměr cena/výkon prakticky nedostižný ;-)
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“