Odkazy

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Elessar: Heh, já se z totožného důvodu s hodnocením poněkud zasekl. Ale možná si zvyknu, pokud tedy knihi.cz přidají existenci uživatelských profilů nějak významnější smysl, protože vše podstatné nyní mohu využít i bez registrace (popřípadě aktivní účasti).

A fuj, některé popisy knih jsou vážně k poblití.
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Elessar píše:Mmch., služba priateľov mi tam (z pochopiteľných dôvodov) chýba.
Alespoň že lze prozatím kvůli nízkému počtu hodnocení u velké většiny knih v seznamu hodnocení snadno kohokoli dohledat. Se stoupajícím počtem hodnocení to bude těžší a absence funkce "přátel" bude bolet ještě víc. Nedostatků má ten systém ovšem obrovské množství.

Když vezmu v úvahu všechny tři své účty (čsfd, d-h, knihi), na nichž jsem pod stejnou přezdívkou, dohromady představují opravdu značný zásah do soukromí. Pořád to ale není takové zlo jako lastFM, kde se ukládá kolikrát a kdy přesně jsem co poslouchal. I takhle se však možná jednou probudím a všechno to smažu. :-D
Uživatelský avatar
Javor
Sigilan
Příspěvky: 420
Registrován: 29.9.2005 20:43
Bydliště: Ve skleněné vitríně
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkazy

Příspěvek od Javor »

...jen stále nechápu, jak mohu knihu ododnotit :think:
Feed your head
Uživatelský avatar
yenn
Sigil Team
Příspěvky: 3192
Registrován: 24.9.2005 23:13
Bydliště: pod tisíciletým dubem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yenn »

Javor: Do rámečku s „%“ napíšeš číslo od 0 do 100 a klikneš na „přidat“.
Horoskop stojí drachmu a je o drachmu předražený. [Quintus Ennius]
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

... píše se to tam i v nápovědě. :-)

Tak za 3 dny už jsem na knihi.cz přilákal nejméně 6 lidí, měl bych si říct o provizi z reklamy. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Javor
Sigilan
Příspěvky: 420
Registrován: 29.9.2005 20:43
Bydliště: Ve skleněné vitríně
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkazy

Příspěvek od Javor »

Yenn: děkuji, já stále hledal něco na způsob d-h.
Člověk by řekl, že po těch letech na fórech budu schopen přečíst si nápovědu než položím hloupý dotaz, ale holt není každý denn svátek. :-)
Feed your head
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od MCZ »

Ajantis píše:Pořád to ale není takové zlo jako lastFM, kde se ukládá kolikrát a kdy přesně jsem co poslouchal.
Můžu se jen zeptat, jaký internetový vyhledávač používáš?
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

MCZ píše:Můžu se jen zeptat, jaký internetový vyhledávač používáš?
Podle toho, jaké heslo vyhledávám. Samozřejmě jde o to, kdo všechno a k jakým údajům se může dostat.
Ne že bych ho chtěl tedy nějak hájit. :anxious:
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkazy

Příspěvek od MCZ »

Ajantis: ale určitě pro podstatné množství dotazů používáš Google, který už o tobě ví pravděpodobně víc, než bys kdy prozradil last.fm, kde lze navíc podstatnou část údajů úplně skrýt až zůstane veřejný jen ten počet přehrání (což je v podstatě naprosto nicneříkající údaj, jelikož kteroukoli skladbu lze otagovat jakkoli). Navíc ani nemusíš Google používat přímo - umím si představit, že jeho boti jsou dost rafinovaní a není pro ně nejmenší problém pátrat naslepo po různých identitách na různých sítích a ty pak nějak (jméno, nick, země původu, pohlaví, příp. e-mail; cesta vždycky najde) spojovat dohromady... G byl navíc nařčen mj. z toho, že se nijak neštítí se svými nasbíranými (a často třeba i velmi citlivými) údaji dále obchodovat, ačkoli tu nechci už moc zabíhat do detailů, jelikož jsem to více nesledoval.

Fakticky nechápu, proč pořád prohlašuješ last.fm za zlo ohrožující tvou anonymitu, když díky Google už pravděpodobně ani žádnou nemáš...
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

MCZ: Nemohu než zopakovat, co jsem napsal v předchozím příspěvku. Jestli to "fakticky nechápeš", je mi srdečně jedno.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkazy

Příspěvek od MCZ »

Ok, tak já to postavím bez svého dalšího komentáře do jiné, "čistější" roviny.

Pár tagů z nějakých mp3 s časovými údaji... (jen zopakuji, tag je naprosto nevěrohodná informace, viz kauza o předčasně uniklé desce U2 a marné snaze RIAA dopátrat její posluchače pouze na základě tohoto)

vs.

Tvá celá internetová identita (byť pravda oproti l.fm ne nutně jednoznačně identifikovaná a přesná; G. se snad může dušovat, že uživatele nijak neidentifikuje, nicméně co má v databázích ví jedině on sám) coby součást prodejného "zboží".
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

1) Dobře, ty údaje na lastFM bych mohl (kdybych to uměl) nějak ošidit, ale proč bych si tam pak proboha měl zakládat účet, kdyby byl plný smyšlených údajů? :shock:
2) (Teď přijde překvapivá myšlenka:) Jde o to, kdo všechno a k jakým údajům se může dostat.
3) A na závěr bych dodal, že jsem ve svém dnešním ranním příspěvku mluvil o "soukromí", ne o "anonymitě".
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkazy

Příspěvek od MCZ »

1) Nikdo neříká, že bys je samozřejmě měl či musel nějak falšovat, ale že to prostě není pro kohokoli problém. Je to úplně stejné, jak kdybys na čsfd hodnotil filmy, které jsi neviděl. L.fm možná tahá data "přímo", ale to je nedělá o nic důvěrnějšími než data, která sám dáváš těmhle databázím (tj. ony filmy, hry a knihy), tedy alespoň dle mého (ještě technická - ono "scrobblování" lze dle potřeby dočasně vypínat, či lze kompletně mazat jednotlivé údaje o přehrávaných skladbách/albech/interpretech).

2) Ok, uvidí to všichni uživatelé, co tvůj profil navštíví (podotýkám, že při "nejbezpečnějším" nastavení neuvidí ani přesná data a časy, pouze počet přehrání a určitý obecnější časový horizont s největší přesností na 7 dní) - tj. pořád mi to připadá na stejné úrovni, co jinde (viz bod 1).

3) Sorry, neúmyslná záměna pojmů. Každopádně mají k sobě v tomhle případě vcelku blízko a upřímně nemyslím, že by se tím (vyjma několika mých formulací) něco měnilo na samotných faktech.
Uživatelský avatar
Daemon
Dabus
Příspěvky: 284
Registrován: 30.9.2005 0:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkazy

Příspěvek od Daemon »

MCZ: Já to vidím jako Ajantis a ty podle mě prostě přehlížíš podstatné rozdíly.

Zatímco použití vyhledávače se vyhnu dost problematicky, na last.fm nemám vůbec potřebu se registrovat. Ostatně proč bych to dělal, kdybych musel pracně blokovat funkce, které jsou podstatnou součástí last.fm.

Jak moc jsou údaje, které o mě Google zjistí, identifikovatelné konkrétně s mojí osobou se lze jen dohadovat. U last.fm je zřetelně vše spojeno přímo s uživatelem a narozdíl od databáze Googlu přístupné komukoliv.

Takže pokud ti vadí, že o tobě Google shromažďuje informace, pak nechápu, proč se dobrovolně přihlašovat do systému, který dělá to samé, jen ty informace vystaví většímu počtu osob.
Life's hard, time's short, take it easy, fuck it all!
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Odkazy

Příspěvek od MCZ »

Daemon: ehm, ty rozdíly, resp. rozdíl (identifikovatelnost), o kterém píšeš, že ho přehlížím jsem naopak již sám napsal výše...


Hlavní věcí, na kterou jsem chtěl poukázat byla, že při příslušném nastavení (otázka tak pěti kliknutí...) není last.fm o nic větším zásahem do soukromí než libovolná z databází; liší se jen způsob záznamu dat, který je možná v případě l.fm víc "na tělo", to však nečiní ony informace více důvěrnějšími (či více ohrožujícími soukromí, jak je libo).

Jako zřídit si profil na x sociálních sítích (k tomu třeba pod stejným jménem a ještě je vzájemně provázat odkazy) a pak o jedné další prohlásit, že tahle ne, to už je příliš, mi připadá jako dost naivní výrok (ehm, naivní, zrovna mě nenapadá lepší termín, ale snad to chápeš). Ale to už se zase opakuji...
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“