Operační systémy

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět

Váš OS?

Windows 95/98/ME
0
Žádná hlasování
Windows NT/2000
0
Žádná hlasování
Windows XP
6
50%
Windows Vista
1
8%
Windows 7
4
33%
Linux (Ubuntu etc.)
1
8%
Mac OS
0
Žádná hlasování
jiný...
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 12

Uživatelský avatar
Tokkar
Dabus
Příspěvky: 1737
Registrován: 26.9.2005 11:28
Bydliště: cerna O.....a cerna

Příspěvek od Tokkar »

Pokud nejsi v síti, tak je to asi jedno. NTFS by mělo byt ponekud odolnější proti poškození ( :?: :roll: ), umožňuje zabezpečit přístup k souborům a složkách (heslem nebo dle uživatele), on-line komprimace je dobrá na méně využívaná kvanta dat, a šifrování souborů a složek pro paranoiky.

Pokud se budeš připojovat na INFERNET, šel bych do NTFS. Jinak to nemá význam. Pak je ale třeba stejně provést další úpravy, aby to bylo k něčemu dobrý. Předně nainstalovat SP4 a červnovej Roll-Up upgrade 1.

No a nezapomenout na odpovídající nastavení práv na systemovem rootu.
Jak to napravit najdeš ve FAQ tady http://www.microsoft.com/technet/securi ... 2-064.mspx

A ještě bacha na tohle http://support.microsoft.com/kb/255220? ... sid=global
The Oldest King's Knight At Realm is like a shadow on Sigil's street at moonless night.
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drake127 »

Já to taky torchu shrnu, takže budu možná jen opakovat Tokkara.

Hlavní vlastností NTFS jsou práva pro přístup k souborům. Výhody jsou jasné, nevýhody méně. Disk nepřečteš v systémech předcházejících Win5 a DOSu! Proto záloha/obnova zkolabovaného systému je docela dost otravná, protože ze záchranné diskety Win9x toho moc neuvidíte. Musíte spustit Recovery Console nebo mít linux, který přečte všechno s právy roota. Pokud jste si data šifrovali, tak máte smůlu. Další nevýhodou je znatelně pomalejší přístup k datům, který se může pohybovat až u 30%. Konkrétní příklad je OFP, kde z 25 FPS uděláte jen 15 (s 256 MB RAM => swapping).

Zato scandisk a údržba/oprava dat je mnoho násobně rychlejší, bezpečnější a lepší. Ve Win5 v podstatě scandisk nepotřebujete ani po tvrdém restartu.

Obecně je velikost clusteru menší, takže malé soubory zabírají méně místa, než u FAT32, na druhou stranu to také zpomaluje přístup k souborům (obecně).

Pokud jsi jediný uživatel počítače, který se přihlašuje s právy Admina, nemá pro tebe NTFS příliš smysl (kromě zmíněného šifrování, ale potom pozor na svůj certifikát!). Pokud praktikuješ metodu linuxu, kde root je přihlášen pouze výjimečně nebo máš rodiné příslušníky, kteří si rádi čtou tvoji poštu, potom vol NTFS.
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

NTFS. Dřív jsem používal FAT 32 z důvodů kompatibility (ale jak už drake127 řekl, linux to řeší), ale jsou s tím zbytečné problémy. Všechny důvody už byly řečeny... no hlavně je jednodušší formátovat jako NTFS (hlavně velké partitions).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Cammaris
Sigilan
Příspěvky: 433
Registrován: 30.9.2005 12:57
Bydliště: Brdská vrchovina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cammaris »

Je to tak jak psali kluci .
jJsem na tom ohledně používání NTFS,nebo FAt32, zhruba jako 7C
Co se domácího počítače týče, je celkem jedno pro co se rozhodneš..
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

Tak, díky vám všem za vaše rady, už v tom mám snad trochu jasno a zatím zůstanu při FAT32. Ač sice nejsem jediným uživatelem tohoto počítače, poštu mi snad nikdo nečte (snad ;-) ) a vzhledem k mému nepříliš výkonému procesoru se mi rozhodně nechce ještě takhle počítač zpomalovat (těch 10 FPS u OFP je přeci jen dost).

Tak ještě jednou dík :-P .
Uživatelský avatar
Slayer
Sigilan
Příspěvky: 105
Registrován: 26.10.2005 23:37
Bydliště: Metropole Slezska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slayer »

MCZ píše:Slayer: to snad ale nesvádíš na OS že? ;-) Ale i tak - 2 minuty to je na tak důležitý HW jako je poškozená operační paměť celkem dlouhá doba 8-) .
Abych to upřesnil,tak co 2 minuty se mi to resetovalo(a někdy i v menších intervalech),jinak internet mi třeba spadl tak 10x za sebou,hru jsem nespustil žádnou a prográmu taky pomálu...No jo no,byly to perné časy.Divím se,že jsem to ten měsíc a půl vydržel. 8-)
Ten, kdo ví, nemluví,
kdo mluví, neví.
Uživatelský avatar
emo_freak
Sigilan
Příspěvky: 309
Registrován: 29.9.2005 21:39
Bydliště: Ohio
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od emo_freak »

Yachiko píše:OMG WTF... :shock:
Čo by som dal za to keby mi 3 mesiace nespadol Windows... :evil:
Padá mi preiemerne 3x denne... :roll:
Me XP nespadli za celejch 13 mesicu co je mam ani jednou :-D .
Musim zaklepat :wall: abych to nezakrik :)
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drake127 »

coby182 píše:Me XP nespadli za celejch 13 mesicu co je mam ani jednou :-D .
Musim zaklepat :wall: abych to nezakrik :)
Buď ten počítač ani nezapínáš nebo ho máš pekelně dobře nakonfigurovanej. K obojímu gratuluji :)
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Tokkar
Dabus
Příspěvky: 1737
Registrován: 26.9.2005 11:28
Bydliště: cerna O.....a cerna

Příspěvek od Tokkar »

Mám ještě jedno vysvětlení.

Třeba do něj coby182 necpe každou blbost co najde na internetu a ruznejch pochybnejch game CD.
The Oldest King's Knight At Realm is like a shadow on Sigil's street at moonless night.
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drake127 »

Tokkar píše:Třeba do něj coby182 necpe každou blbost co najde na internetu a ruznejch pochybnejch game CD.
Jj, i tak by to ale vydrželo max. půl roku. Vždycky se najde nějaká černá ovce (ovladač), co se rozhodne vytisknout stránku na skener.
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Koveras
Sigilan
Příspěvky: 1824
Registrován: 2.10.2005 19:03
Bydliště: Somewhere in Vault
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Koveras »

Od koupi mé nové vlastní sestavy mi taky ještě Xp nespadl. Už to bude půl roku, msím zaklepat. Pokud nejsem na služebkách, tak běží každý den.
[img:02a03da0e2]http://koveras19.wz.cz/Neverwinter/NWN.jpg[/img:02a03da0e2]
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

drake127 píše:Jj, i tak by to ale vydrželo max. půl roku. Vždycky se najde nějaká černá ovce (ovladač), co se rozhodne vytisknout stránku na skener.
Přesně moje slova. Programátoři jsou prostě prasata :lol: (občas když něco instaluju, tak mi běhá mráz po zádech a nejradši bych autora zařízl :-) ).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
crovax en-vec
Sigilan
Příspěvky: 396
Registrován: 28.9.2005 16:14
Bydliště: "Kráter"

Příspěvek od crovax en-vec »

coby182 píše:
Yachiko píše:OMG WTF... :shock:
Čo by som dal za to keby mi 3 mesiace nespadol Windows... :evil:
Padá mi preiemerne 3x denne... :roll:
Me XP nespadli za celejch 13 mesicu co je mam ani jednou :-D .
Musim zaklepat :wall: abych to nezakrik :)
Windows XP a naposledy klekli ve čtvrtek... :lol: Takže Ghost disk, já měl vše zálohované na céčku a otec z déčka přišel o všechny informace... :lol:
Život je hra, která se nedá vyhrát. Na konci téhle mise stejně všichni zařvem...

Vyassaultujem a všechny rozzassaultujem!!! je kompletně napsané!
Uživatelský avatar
Bender
Sigilan
Příspěvky: 109
Registrován: 30.10.2005 11:40
Bydliště: Jak kdy...

Příspěvek od Bender »

Já mám dost závaažnej problém kterej nemá řešení tak musim zformátovat celej hadr :cry:
Obrázek
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Bender: opravdu nemá řešení? ;-) Formát je imho v drtivé většině případů spíš lenost to řešení hledat, popř. se na něj někde zkusit zeptat... ;-)
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“