Za tatíčka Masaryka (ČSR, 1918-1938)

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Tafif - máš pravdu. R-U ve své konečné politické podbě vniklo v roce 1867. Ale byla to pouze jiná forma státu a vlády která na historicky adekvátních územích vznikla po bitvě u Moháče. A tak mé tvrzení o její tedy monarchii.v boj proti islámu je pravdivé.

Idaho - náš stát vznikl uměle u zeleného stolu, na základě lživých tvrzení našich politiků žijících v exilu. Ti viděli možnost stát se někým více. Pro dohodové mocnosti navíc destrukce R-U byla možnost jak ho zvavit vlivu na Balkáně. a vyřešit si tak historicky i velmi staré mindráky. K tomu naši národoosvobozovači přispěli jako pátá kolona.

Na vznik ČSR se nalepilo tolik polopravd a lží. Jako jeden z důkazů našeho odporu proti životu v monarchii byla údajná dezerce 25.pěšího pluku. A ono to bylo úplně jinak.

Prostě ten stát vznikl uměle a vzhledem k tomu, že dohodě šlo pouze o likvidaci možných silných protivníků, nestarala se o to jak to bude dál. Důkaz je Mnichov.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr. - ač bych rád, tak nemohu říct, že bys neměl velký kus pravdy. Ale na druhoui stranu zdaleka nemáš pravdu celou. Navíc nešlo jenom o vliv na Balkáně, ale i o likvidaci přirozeného a poměrně silného spojence Německa.

Tvůj pohled popírá dlouhodobé úsilí o svébytnost českého národa. To nebyly jen ambice Masaryka či kohokoliv dalšího, ale především vyjádření touhy významné části českého lidu. Jiná věc je spojení se Slováky, které se jednou velkou lží může jevit mnhoem spíš. Navíc znovu připomínám, že zde existoval Američany důsledně prosazovaný princip práva národů na sebeurčení. A toto rpavidlo jsitě nahrávalo vzniku Československa, neb těžko vyvrátíš skutečnost, že postavení českých zemí v rámci Rakousko-Uherska bylo podřadné.

Řešení v podobě podunajské konfederace (jak to prosazoval Churchill) by bylo jistě teoreticky možné - a z mnoha hledisek i vhodné, leč v soudobých reáliích těžko prosaditelné - nelze si představit, že by se zvláště Uhrové dobrovoně podrobili nadvládě Prahy, byť by byla volnější, než dominance Vídně.
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Tafif
Sigilan
Příspěvky: 1140
Registrován: 10.10.2005 22:41
Bydliště: Za devatero horami...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tafif »

Er... ČS nebyol zas tak malá zemička a pokud myslíš vs Německo tak jen připomenu že německo dobylo celou Evropu (KONEC DISKUZE O 2.svv! Smile )
Todle jsem jaksi svým primitivním rozumem nepobral. Můžeš to trochu vysvětlit?

RU byla velká země, jedna z pěti mocností Evropy, která se mohla Německu postavit, čehož ty malé národnostní státečky s rozdílnými zájmy a politikou nebyly schopny a Němce jen "přikrmily".

Vallun: Bohužel, nemáš pravdu. Národní obrození je jen jedno a nelze ho chápat rozdílně a používat definice různých významů. To už potom není národní obrození. Bylo to národně jazykové hnutí, když svůj účel splnilo a začala se do něj míchat politika, končilo.

Na ústavě mi nic lživého nepřipadá. To, že v ní původně bylo něco, co bylo dodatečně odstraněno po zažehnání nepokojů, je sice smutné, nelze to však označit za lživé. Ústava není neměnná a dá se upravovat podle potřeby.

Geralt: Předpokládám, že máš pravdu. Já to mám jen "z druhé ruky", a ta si to zřejmě značně zjednodušila.

Senior: Náboženství bych do toho netahal. Jeden stát prostě bránil sebe a své zájmy proti mocnému sousedovi, kterým Turecko nepochybně bylo. Stejně ochotně válčil i s Francií nebo Pruskem.
Hole mágů to nejsou přeludy,
bývají na konci zdobeny žaludy.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Tafif - proč bych, pro Erua, nemohl chápat národní obrození rozdílně? Ty mšá snad nějaký patent na jeho dogmatický výklad? Jen si vem pár různých učebnic literatury a najdeš v každé trochu jinou definici - a to NO není zdaleka jen literárněhistorickou záležitostí...

Ústava by měla být maximálně pevná a rozhodně by neměla podléhat utilitaristickým tlakům, ale mne nejde o některá absolutistická oaptření, ale o to, co proklamovala a k čemu skutečně sloužila... A vtom rozpory blízké lžím najdeš...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Tafif
Sigilan
Příspěvky: 1140
Registrován: 10.10.2005 22:41
Bydliště: Za devatero horami...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tafif »

Vallun: Potom chápeš něco jiného. Heleď, marketink taky můžeš definovat pokaždé za pomoci jiných slov, výsledek je ovšem tentýž. NO je stejný případ. Není to politické hnuní, nikdy nemělo žádné politické cíle jako třeba vznik samostatného státu. Jeho cílem bylo vytvořit něco, čemu by se dalo říkat moderní český jazyk a moderní český národ. Proto je to také zejména učivo literatury a v dějepise se moc neobjevuje. NO svou funkci splnilo během nějakých +- sedmdesáti let. Poslední (třetí) fáze už se nesla v politickém duchu; quest s Češtinou byl splněn a poslední obrozenci se začínali angažovat v dalších věcech, kterými byla třeba ta politika. Po čtyřicátém osmém roce se už o NO nedá mluvit. Můžeš třeba zkusit použít národně osvobozenecké hnutí.
nejde o některá absolutistická oaptření, ale o to, co proklamovala a k čemu skutečně sloužila... A vtom rozpory blízké lžím najdeš...
Dávám ti za pravdu. Nečetl jsem, nebudu odporovat.
Hole mágů to nejsou přeludy,
bývají na konci zdobeny žaludy.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

národně osvobozenecké hnutí má taky určitý obvyklý význam:D

Co považuješ za NO Ty, je to, co se nejčastěji jako NO vyučuje ve školách. Ale fakt nevím, proč by - právě kvůli třetí fázi a Palackému zvláště - nemohl tento proces být vnímán natolik dynamicky až zahrne i proces vedoucí k samostatnému státu - i v prvních dvou fázích mělo jiný cíl, proč tedy nepřipustit ještě další dvě fáze?
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Tafif
Sigilan
Příspěvky: 1140
Registrován: 10.10.2005 22:41
Bydliště: Za devatero horami...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tafif »

Vallun: Nebudu se s tebou hádat. Ve jménu neomylnosti si považuj za NO co chceš, ale nediv se, že se s lidma nedomluvíš. Když se přesuneš na ministerstvo školství, zařídíš změnu v osnovách, změníš to, co se učí už sto let, připustím, že máš pravdu. Do té doby odmítám dávat Masaryka a Dobrovského na jednu hromadu.
Hole mágů to nejsou přeludy,
bývají na konci zdobeny žaludy.
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Já bych to shrnul tak že důsledky NO ovlivnily události v roce 1918 a oba výklady NO které zde podáváte jsou správné
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Tafif - o tomhle naštěstí nerozhoduje minsiterstvo školství - a už vůbec není náplní osnov definovat termíny z oblasti dějepisu:) Já prostě národní obrození vnímám jako proces, který skončila ž se vznikem první republiky - a ani na gymplu jsem s tím neměl problém, neb jsem dokázal vysvětlit a obhájti si, proč tomu tak je:)

Já Ti neberu Tvůj restriktivní výklad pojmu, nicméně si myslím, že má zrovna takovou platnost, jako ten můj.

EDIT: Idaho - neřekl bych správné - prostě obě jsou možné:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

nebo tak
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Necítím se oprávněný dělat tady rychtáře. Ale Valluna věta o tom, že národní obrození byl proces který skončil až se vznikem první republiky má hodně do sebe.Nevidím to pouze jako kulturní a společenské hnutí. Politické reminiscence ho doprovázely od samého počátku. -Kriminalizace jeho exponentů na základě pokynů politické moci, první výdobytky s odrazem v politických strukturách a koneckonců i v armádě. Našlo by se toho více ale snad je jasné jak to myslím.

Taffife bojuješ dobře ale myslím si, že bys potřeboval širší a hlubší zákop.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Tafif
Sigilan
Příspěvky: 1140
Registrován: 10.10.2005 22:41
Bydliště: Za devatero horami...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tafif »

Mně stačí bílá vlajka.
Hole mágů to nejsou přeludy,
bývají na konci zdobeny žaludy.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Tafife nevzdávej to. Pošli depeší - POD PÁSY MÝCH TANKŮ ZHYNE TVOJE ZEM. Zařvi urááááá a do útoku... :lol:

Já si tady tenhle spam nemohl odpustit. ;-)
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Tafif - bílá v lajka? A proč? Přece se nelekneš jednoho Neferita a jednoho Valluna. My nejsme až tak zlí. :twisted:
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Tak sem byl v sobotu mrknout na pohraniční opevnění (pevnost dobrošov) byl jsem tam od 11 do 18 hod a mám kupu fotek + pár materiálů které jsem si opatřil na základě toho co jsem zjistil, pokud máte zájem mohl bych nahodit nový téma a nacpat to tam...
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“