[d20.cz] Dungeons & Dragons 4e!

Zde můžete diskutovat o článcích uveřejněných na Sigilu a na příbuzných stránkách.
Uživatelský avatar
AlmSiVi
Sigilan
Příspěvky: 579
Registrován: 29.11.2005 8:20
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlmSiVi »

Alnag: A nevíš jak Wizardi došli k závěru že Dnd (AdnD) hraje jenom pět milionů lidí? Protože jestli to posuzovali z počtu lidí kteří si zakoupili pravidla, tak to úplně přesné být nemusí (pravidla si mohl koupit jenom jeden člověk z početnější skupiny hráčů, nebo si je mohli stáhnout z internetu). A taky kdyby se započítaly i počítačově DnD hry, tak by to číslo zřejmě bylo větší. Ale na druhou stranu WoW hraje určitě víc lidí než 9M - jsou tu neoficiální servery..
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

AlmSiVi píše:Alnag: A nevíš jak Wizardi došli k závěru že Dnd (AdnD) hraje jenom pět milionů lidí? (...)
Neznám přesnou metodiku. Vím, že kdysi dávno si udělali obrovský výzkum v USA, takže z toho třeba dokáží odhadnout i kolik lidí připadá na jednu příručku. Samozřejmě je možné, že hráčů je víc (třeba těch, co si to opatří někde z netu), ale to jaksi Wizardům coby firmě, která taky musí vydělávat je houby platné.

Ve vyspělém světě je hráčů papírového RPG v populaci asi 1%, podíl DnD ze všech RPG celkově je někde okolo 60%, tak možná, že i nějaká taková statistika by tě k tomu dostala.

Víc opravdu nevím.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

V rámci návratu ad fontés by mohly být opět zrušeny Prestige Class. Tedy krom kněží jednotlivých bohů, ze kterých by se ovšem stali povolání základní. Kněze bez víry bych pak zrušil úplně. Všechna povolání, po nichž se kněží (či podobní) dostávají křídla, či statuty bytostí z jiných sfér, pak též zrušit.
I v základních povoláních by to chtělo udělat pořádnou čistku. Tak polovina povolání (obzvláště ony z posledních dodávek hamburgerů) je neuvěřitelně nudná. Z magií doporučuji minimálně nějak spojit Truename a Incarnum (tedy jakýchsi metamagií) a pak onu směs hodit třebas k povolání Mystika. Zhůvěřilosti typu Binder pak přirozeně zrušit úplně (opravdu nehorázně hloupé povolání).
Co se týče ras, tak nechat jen lidi a temné elfy ( :-D ). Lidé by byli ti dobří a hodní a temní elfové ti zlí a arogantní (beztak jsou v aroganci normální elfové jen předstupeň drowů :-) ). Přičemž i mezi lidmi by se vyskytovali zloduchové vyznávající nějaké lidské božstvo, jež by s Drowy spolupracovalo. Fungovalo by to i naopak (Eilistraee). - Přirozeně si tady trochu dělám legraci, ale stáhnout ty rasy by mohli. Tak na nějakých deset řekněme. Přičemž subrasy by existovaly opravdu je výjimečně. Každá rasa pod metr padesát by ovšem měla mít jako jediné možné povolání "horník v uranových dolech." :twisted:
Dále by pak WotC měli propustit 9/10 zaměstnanců, kteří nemají beztak co lepšího na práci, než plivat další a další nesmyslné příručky. Snad by jich pak vycházelo méně ale zase kvalitnějších.
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Zdá se, že prestižky možná nebudou, ale zato bude jejich "funkční ekvivalent".

Rasy nevím. Spíš budou jiné.

A víc nevím. :roll:
Obrázek
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Jinak protože informací o 4e přibývá, sestavil jsem a aktualizuji takový dokument v PDF (protože je to nejsnazší), který je ke štažení na této adrese:

http://www.d20.cz/public/dnd4e/DnD4e.pdf

Odkaz přidávám zároveň do prvního příspěvku. S novými informacemi se soubor mění, ale adresa zůstává stejná. Tož tolik o budoucnosti vaší oblíbené hry. ;-)
Obrázek
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Alnag: Je to docela rozporuplné. Některé nové základní rasy jsou podivné (nějací ti draci, tieflingové...) jiné zase celkem dobré (víly). Oceňuji snahu de facto zrušit prestige classes. Nový systém vypadá jako ekvivalent zástupných povolání (Substitution levels) z Champion of Valor - a ten byl podle mě výborný. Nicméně beztak čekám, že WotC zase budou časem plivat deístky dalších příruček pro 4e a něco v nich bude muset být. Dříve to byly prestige, teď možná něco jiného.
Značně mě ale zarazilo přerušení "dějové linie." Noví bohové (nadto pro všechny světy stejní) a povětšinou i hrdinové... Právě božstva pro mě byla jedním z největších lákadel u příruček Forgotten Realms. Byť jsem měl vždy pocit, že těch zlých je nějak málo (poměr byl tak 1:10?). No uvidíme. Šance tomu dávám, ale...
Nicméně strom schopností u válečníků je určitě krokem kupředu. Kvůli němu se mi dost líbil crusader class z 3.5 e. Warlord je fajn nápad...
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Jab píše:Některé nové základní rasy jsou podivné (nějací ti draci, tieflingové...) jiné zase celkem dobré (víly).
To mně přijdou všechny docela v pohodě. A Eladrini to jsou takové víly + aasimarové + high elfové dohromady. Tak nevím...
Jab píše:Oceňuji snahu de facto zrušit prestige classes. Nový systém vypadá jako ekvivalent zástupných povolání (Substitution levels) z Champion of Valor - a ten byl podle mě výborný.
Dokud to neuvidím, tak si nejsem jistý, jestli se mi to líbí... prestižní povolání na začátku vypadaly taky jako skvělá myšlenka. Její praktická aplikace - tj. stovky a tisíce prestižek bylo to, co ji potopilo.
Jab píše:Nicméně beztak čekám, že WotC zase budou časem plivat deístky dalších příruček pro 4e a něco v nich bude muset být. Dříve to byly prestige, teď možná něco jiného.
Souhlasím. I když je možné, že příruček bude decentně méně a o to víc budou tlačit na ty jejich elektronické časáky s předplatným.
Jab píše:Značně mě ale zarazilo přerušení "dějové linie." Noví bohové (nadto pro všechny světy stejní) a povětšinou i hrdinové... Právě božstva pro mě byla jedním z největších lákadel u příruček Forgotten Realms. Byť jsem měl vždy pocit, že těch zlých je nějak málo (poměr byl tak 1:10?). No uvidíme.
To jsem možná špatně napsal, ale jak jsem to pochopil, bohové budou v každém světě unikátní. Řeč je o základním kitu bohů v PHB, který byl ve 3E převzat z Greyhawku a ve 4e to bude mix. Forgotten Realms bude mít svůj pantheon, akorát ten teda nebude stejný jako ten dosavadní, ale nebude stejný jako ten v základní sadě FR.

Přerušení dějové linie... uvidíme, ale zatím to vypadá tak, že přijde spellplague a co potom zůstane to se neví...
Jab píše:Nicméně strom schopností u válečníků je určitě krokem kupředu. Kvůli němu se mi dost líbil crusader class z 3.5 e. Warlord je fajn nápad...
Mně se teď zase docela pozdává ten Warlock...
Obrázek
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Re: [d20.cz] Dungeons & Dragons 4e!

Příspěvek od Alnag »

Protože nepočítám, že byste četli D20 nějak pravidelně, tak jenom upozorním, že v rámci "nadílky" vyšel aktualizovaný dokument informací a drbů o 4e a také kompletní "entry" elfa ve 4e.

UPDATE: Odkaz na souhrné informace o 4e
http://www.d20.cz/public/dnd4e/DnD4e.pdf

UPDATE: Odkaz na současnou podobu rasy elf ve 4e
http://www.d20.cz/public/dnd4e/elf_4e.pdf
Obrázek
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Re: [d20.cz] Dungeons & Dragons 4e!

Příspěvek od Geralt »

Alnag: Zaujalo mě, že v souhrných informacích o 4e píšeš, že mají existovat jak zlí, tak chaotičtí paladinové. Neprosákly k tomu nějaké novinky jak si je tvůrci představují? Zvlášť mě zajímá ten chaotický...
Jestli jsem to pochopil správně, v 4e se již nepočítá s Lawful-Neutral-Chaotic osou. Proto si nějak neumím představit, čím by se takový Chaotický paladin vlastně vyznačoval oproti svým protějškům.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: [d20.cz] Dungeons & Dragons 4e!

Příspěvek od Vallun »

Jab - nevím sice, o čem se bavíte,a el Tvůj příspěvek z 30.10.2007 18:36 je klouzelný:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Re: [d20.cz] Dungeons & Dragons 4e!

Příspěvek od Alnag »

Geralt píše:Alnag: Zaujalo mě, že v souhrných informacích o 4e píšeš, že mají existovat jak zlí, tak chaotičtí paladinové. Neprosákly k tomu nějaké novinky jak si je tvůrci představují? Zvlášť mě zajímá ten chaotický...
Jestli jsem to pochopil správně, v 4e se již nepočítá s Lawful-Neutral-Chaotic osou. Proto si nějak neumím představit, čím by se takový Chaotický paladin vlastně vyznačoval oproti svým protějškům.
To jsou totiž různá a různě dementované informace z různé doby... ta o paladinech je starší, ta o tom, že zůstane jen osa dobro - zlo novější jenže v úplně poslední ukázce ze skutečných pravidel je zase zmínka o chaosu, tak bůh suď. Opravdu nevím.

Odhlédnu-li ale od toho, existují i takoví "podivní" paladini pro 3.5e. V příručce kompilující různé vychytávky Unearthed Arcana jsou popsáni tři - Paladin of Slaughter (Chaotic Evil), Paladin of Freedom (Chaotic Good), Paladin of Tyranny (Lawful Evil).

Paladin of Freedom třeba vyžaduje respektování osobních svobod, pomoc těm v nouzi a trestání těch, kdo tuto svobodu omezují.
Paladin of Slaguther třeba nerespektuje lidi s postavením, kteří neprokázali svou fyzickou převahu a šíří zkázu a tak...
Obrázek
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Re: [d20.cz] Dungeons & Dragons 4e!

Příspěvek od Geralt »

Alnag: Díky za objasnění - až se mi pod ruce dostane Unearthed Arcana, kouknu tam. Třeba se mezitím vynoří také LN paladin, ačkoliv těžko říct, když už takhle pokryli všechna "rohová" přesvědčení a jejich samotná budoucnost je nejasná.
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [d20.cz] Dungeons & Dragons 4e!

Příspěvek od Jab »

Alnag se nám zapoměl pochlubit, že už má 4e zrecenzovanou. :angel:

Btw je zajímavé sledovat, kolik bohů umírá při přechodu do nové edice, opravdová jatka.
Mystra opět umírá rukou Shar a Cyrica a stejný osud postihuje i její miniony (Azuth, Savras atp.) a teoreticky i Harfeníky.
Z drowského pantheonu zůstává jen Lloth (dokonce i Eilistraee umírá, resp. je zabita). 20% drowů (což mají být následovníci Eilistraee - wow) je Corellonem přeměněno zpět na temné elfy a vrací se pod pravomoce Seldarinu.
Nejpřekvapivější je asi Cyricův bláznivý plán, který ústí v souboj Tyra a Helma o přízeň Tymory, přičemž Helm je zabit (následuje exodus bohů podřízených Tyrovi k Sune - wtf?).
Tyr, Sune a Lathander na tisíc let zavírají Cyrica (pár edic by mohl vydržet zavřený, kór když se vrátil Bane).
Později se Lathander ještě navíc změní "zpět" na Amaunatora (tohle už jde citelně proti logice).
Ani nemluvě o zničení Abyssu (=konci Války krve) a povýšení vládce Baatoru Asmodea mezi Greater Powers (tzn. mezi nejvyšší bohy).

Vzhledem k tomu, že Bohové FR jsou mou nejoblíbenější složkou DnD, tak se takovému "snižování stavů" nebráním. Jen doufám, že odstřel se koná vskutku promyšleně...

P.S. Not to mention, že i Elminster dostal na tlamu ve střetu s vrahy Shar. Pravda, Weave už nefungovala. Ale mrtvý by být neměl... Zbytek Chosen of Mystra je do puntíku povražděn.

P.P.S. Tak koukám, že i Tyr je tuhej. Jeho portfolio přebírá Torm (včetně pozice). Yondella byla převlečená Chauntea a Talos je ve skutečnosti orčí bůh Gruumsh. Hanali Celanil je ve skutečnosti Sune atp. Lol, tak tohle už fakt někdo přehání. :roll:

Zdroj: http://boards1.wizards.com/showthread.php?t=1074154

Taky btw nejsem moc na větvi z toho, že Red Knight je další LG do-gooder.
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Re: [d20.cz] Dungeons & Dragons 4e!

Příspěvek od Alnag »

Jab píše:Alnag se nám zapoměl pochlubit, že už má 4e zrecenzovanou.
Alnag byl příliš zaměstnán pácháním státních zkoušek... ale když tak žadoníte... :)

Recenze Dungeons & Dragons 4e
Obrázek
Zamčeno

Zpět na „Diskuse ke článkům“