Česko a Slovensko

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Jste pro obnovení Československa?

Ano, pokud se oba národy dohodnou
3
8%
Ano, ale pouze pokud můj národ bude mít hlavní slovo
3
8%
Ano, ve formě federace (jako u USA)
7
18%
Jsem poze pro obnovení značky "made in czechoslovakia"
1
3%
Ne, v žádném případě
20
51%
Je mi to jedno
5
13%
 
Celkem hlasů: 39

Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Česko a Slovensko

Příspěvek od Idaho »

Při brouzdání polským internetem jsem se dostal k zajímavému novinovému článku, který mě ihned zaujal protože šlo o pohled cizince na vývoj v České republice, potažmo bývalém Československu. Přečetl jsem si jej, a zaujal mě. Za nějaký čas mě napadlo že by pohled cizinců mohl zajímat i někoho jiného. A tak jsem se odhodlal jej přeložit z Polštiny do Češtiny
Československo pořád žije.

Piotr Manowiecki

2006-08-03, poslední aktualizace 2006-08-03 12:00
13 let po rozchodu Československa Češi a Slováci žijí tak, jako by se jejich společný stát nerozpadl

Český premiér Jiří Paroubek od začátku roku zkouší přesvědčit Čechy, že by mohly být České i Slovenské produkty opatřeny nápisem "Made in Czechoslovakia". Paroubek získal navíc spojence - nového premiéra Slovenské republiky Roberta Fica.

Oba politici uvažují, že značka "Czechoslovakia" má dobré jméno v Indii, Číně i v mnoha jiných zemích, s kterými Československo v minulosti obchodovalo. Dnes chodí na cizí trhy zboží s nic neříkajícím označením "Made in Slovakia" nebo "Made in the Czech Republic", pro lepší odbyt stačí - tvrdí oba premiéři - navrátit se k známé značce a k tomu co symbolizuje dobrou kvalitu.

Přátelé na věky

Nápad je to průlomový, ale nebere se jen tak z ničeho. Vztahy obou zemí jsou velmi přátelské, a mnoho jejich obyvatel žije tak, jako by k rozdělení země nikdy nedošlo.

V r. 1992, kdy se rozhodovalo o osudu Československa, převážná většina čechů i slováků podporovala svůj stát a brala jej jako samozřejmost. Ba co víc žádná politická strana v celé federaci nešla do voleb s hesly o jejím rozdělení.

O to větší bylo překvapení, když vůdci dvou vítězných stran - Václav Klaus v Čechách a Vladimír Mečiar na Slovensku - se domluvili, že od 1 ledna 1993 přestane společný stát existovat.

Dnešní průzkumy ukazují že 72% Čechů lituje rozpadu státu, ale už pouze 40% Slováků se stýská po Československu. - Češi a Slováci se od sebe oddálili na počátku 90. let., když na Slovensku vládnul Mečiar, politik autoritativních zásad. Tehdy byly Čechy a Slovensko dva rozdílné světy . Vztahy mezi společnostmi však zůstaly stejné, a od té doby co Mečiar přestal vládnout, nastupuje nové sblížení. - říká Samuel Abraham, politolog z Bratislavy (pozn. v originále: Bratysławskiej Szkoły Sztuk Wyzwolonych.)

Politici dbali na to, aby byl rozvod "sametový". Češi a Slováci mohli nadále jezdit na druhou stranu "čáry" pouze s občanským průkazem, mohli pracovat v druhé zemi, mohou se též zdarma učit v druhé zemi. Ovšem kvůli vyšší životní úrovni v Čechách má migrace jeden směr. Na Slovensku dnes studuje pouze 450 Čechů, v Čechách ale 14 tis. Slováků.

Československo přežívá rovněž v kultuře. V Praze například vysílá populární radio pro mladé - Radio Express které hraje funky i soul. Převážně na něm dominuje anglojazyčná hudební produkce, ale pokud je vysíláno něco z domácí tvorby uslyšíte častěji písničky slovenské než české. V rádiich pracuje mnoho slovenských moderátorů, například české veřejnoprávní rádio často využívá slovenských reportérů.

V červnu roku 2003 se uskutečnil na Letenských pláních koncert Rolling stones, který organizátoři označovali za hudební akci roku. Vše tomu nasvědčovalo až do doby, než na tom samém místě o dva měsíce později vystoupila slovenská rocková skupina Elán. Skupina byla v 80 letech neobyčejně populární v celé federaci. Na koncert přišlo 80 tis. lidí, přesně tolik co na "Stouny".

Jenže celá polovina lidí na "Stounech" byli cizinci, a na Elán přišli samí Čechoslováci - podotkl Michal Čimera, manažer skupiny.

Převaha Čechů

Vztahy Česko-Slovenské mají však jednu nebezpečnou tendenci - nerovnost.

Všechny důležitější české filmy se dostanou na slovenská plátna, ale slovenských filmů na českých plátnech moc nenajdeme. Když se konají velké hudební festivaly na Slovensku, nemohou se obejít bez českých vystupujících. Slováci v Čechách vystupují méně.

Slováci moho všude ve své zemi koupit české knížky i tisk, slovenský tisk se do Čech moc nedostává. Pouze v Praze jsou místa, kde se dá koupit, ale jdou spočítat na prstech jedné ruky. Českou televizi je možné sledovat díky kabelovým rozvodům v celém Slovensku, Slovenská je dostupná pouze na Moravě (pozn. V originále: wschodzie Czech)

Nejmladší pokolení Čechů už má problémy s domluvou se svými východními sousedy. - Posledně když jsem jel do svého oblíbeného českého města, Hradce Králové. Se k mému překvapení ukázalo, že se syn mých přátel ptal rodičů o čem mluvíme - říká Samuel Abraham. - To nikdy nebývalo že by nějaký Čech nerozuměl slovenčině, ale v nejmladší generaci se tak už děje. Jinak je to u mladých Slováků, kteří sledují české televize.

Česká televize se rozhodla pro to, co jí doporučilá část komentátorů, a to dabovat některé filmy filmy pro nejmladší publikum ve Slovenčině. Premiér Paroubek chtěl by místo toho rovnou obnovit "slovenské pondělky", kdy televize po celý den vysílala filmy i pořady v slovenčině. Tento nápad se už však veřejnoprávní televizi nezamlouvá, ale Fero Fenič (pozn v originále: Fabio Fenicz), šéf jednoho z filmových festivalů v Praze, který teď pracuje na spuštění vlastní televize, říká že v jeho televizi slovenské dny budou.

Problémy s dorozuměním se ale zatím týkají pouze dětí. Když v minulém roce vlastník vily, v které se točil program typu Big Brother, náhle vypověděl televizi smlouvu, soutěžící přešli na Slovensko, kde v té samé době probíhala slovenská verze programu. Jak mladí Češi tak Slováci neměli problém s domluvou o všedních hloupostech vily.

zdroj: http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34251,3523895.html
Co vy na to? Myslíte si že má takový postup naději na uspěch? Vyjádřete se k anketě, pro co jste hlasovali a proč?
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Možná tak ve formě nějaké velmi volné federace. Ovšem stávající stav je v jádru dobrý.
Slováci po vlastním národním státě toužili a při soužití s českou většinou se ve státě společném mohli cítit utlačováni. Ono to asi ani jinak nešlo. Každý stát potřebuje své správní a politické centrum, úřední jazyk atp. A centrum vždy leželo v Čechách.
Osobně si myslím, že je třeba se spíše soustředit na daleko velkolepější projekt Evropské unie. Společný stát se Slováky by mohl být obnoven jen z určité sentimentality (kterou já osobně disponuji), ovšem nějaké pragmatické důvody bych asi hledal těžko.
Btw i s nějakým tím opětovným spojováním bude třeba čekat do doby, kdy na Slovensku vyprchá vlna nacionalismu, která se vyjevuje bohužel hlavně ve volebních výsledcích...
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

kdy na Slovensku vyprchá vlna nacionalismu
Pro nezasvěcené, u kormidla je momentálně protimaďarsky zaměřená koalice (pro Slovenskou jsou maďaři něco jako pro nás němci)
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

4 možnosti a všechny do jisté míry "Ano", to je skvělé. Alespoň je už z hlasování patrné, oč v tématu půjde.

Já pravím nikdy. NIKDY! :)

(Za pár (deseti)let(í) v té jedné federaci stejně budeme.)
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Naprosto souhlasím s Jabem:)

Jediné, co ybch spojil hned, je fotbalová a hokejová liga..., ale přibral bych k tomu ještě Rakousko...:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Status quo není zlé, ne? Ještě trochu snížit daně...

OT: Asi nejlepší učitel matematiky co jsem poznal byl Slovák - další důvod, proč nestudovat na Slovensku (protože tam bych ho nepotkal :mrgreen: ).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Javor
Sigilan
Příspěvky: 420
Registrován: 29.9.2005 20:43
Bydliště: Ve skleněné vitríně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Javor »

Postrádám hlasovací možnost Je mi to naprosto volné.

Nevídím totiž žádný zvláštní důvod pro ano či pro ne.
Feed your head
Uživatelský avatar
SneZhulak
Sigilan
Příspěvky: 344
Registrován: 8.10.2005 8:13
Bydliště: vlastní hlava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SneZhulak »

Dobrovolně neslučovat, pokud bude trvat součastný stav(vztah), imo by sme si nepomohli.
težko pochopit, že chápu vše, protože mi nezbýva nic jiného než nechápát nic
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

V žádném případě. :roll:

Za to, že se v Čechách takřka nesetkávám se slovenštinou, jsem nesmírně rád. Asi bych spáchal sebevraždu, kdyby na mě tu zkomolenou češtinu neustále chrlili ze sdělovacích prostředků, jako za časů dřívějších. :lol:
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Haha, to určitě. ANI NÁPAD, žádné slučování.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Saruman
Dabus
Příspěvky: 397
Registrován: 28.9.2005 17:19
Bydliště: Orthank

Příspěvek od Saruman »

Proč se znovu snažit o něco, co již dvakrát ztroskotalo? Navíc myslím, že tentokrát je zase na řadě velkoněmecké řešení... :-D
If king at noon says it's night,
Exclaim: Behold! the moon, the stars!

Persian saying
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Příspěvek od Hamster »

Hm, to je dobrej nápad. Jediné, co nám ještě zbývá je vznik nacionalistických "pročeských" a "proslovenských" partají, které by na rozdíl od NS (o slovensku se raději nevyjadřuji) brali lidé vážně, protože by si připadali utlačovaní, jelikož ten druhý národ by se měl stejně dobře. :-)

To je zas diskuze... Hlasuju pro whateva.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Přestože poovina mé rodiny pochází nebo žije na Slovensku, pořestoiže mám Slováky osobně rád a mám tam skvělé přátele aobchodní partnery, hlasoval jsem pro NE a to už nikdy.

Důvody:
- Slováci jsou příliš zamindrákovaní a jejich pocity méněcenosti neustále obrací proti komukoliv. Dříve to byli Češi, poté co si s podporou fašismu založili vlastní stát tak to byli Židé. Aniž by je ktomu kdokoliv nutil své ŽIdy vydali k likvidaci a jěště za to Němcům zaplatili. Nikdy bych si nebyl jistý, že by se to nemohlo opakovat.

- na Slovenský štát nostalgicky vzpomínají-byla to pro ně ekonomicjky nejlepší doba. Z toho co zabavili vystěhovaným Čechům a vyvražděným Židům se měli velmi dobře. Zase nevidím záruky že nehrozí recidiva.

- Po válce se v obnoveném státě cítili potlačení. Přitom se z jejich agrární zaostalé země stala industrializovaná země. Ovšem pořád se naříkalo jak je Češi utlačují. Na podobné fňukání nejsem do budoucnosti zvědavý.

Padlo zde lecos. myslím si žes většinou souhlasím

NE A TO UŽ NIKDY. JAKO PARTNEŘI JSOU PŘÍLIŠ NEVYPOČITATELNÍ A NEJISTÍ. MAJÍ SCHOPNOST SI NAJÍT NEPŘÍTELE I TAM KDE NENÍ.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

to jste mě celkem překvapily většina lidí se kterými jsem mluvil (cca 20) bylo pro z toho bylo 7 slováků

Jen jsem zapomněl zmínit, že mi jde čistě o váš názor ne politický rozbor, čili prostě podle sebe ano nebo ne

Ohledně toho že v odpovědích je 4x varianta na ano - já jsem sice pro ale to nijak neovlivnilo anketu (až na můj hlas pro ano), každý si musel všimnout že odpovědi se od sebe dost drasticky liší

Neferit Sr: teď tě nechci podezřívat z plagiátorství asi sem se spíš zbláznil (svědčí pro to více věcí) ale mám pocit že jsem skoro na vlas stejný příspěvek někde četl...
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

To co jsem napsal jsou pouze a jen moje myšlenky a pohledy. Pokud jsi na to narazil někde podobně formulované,znamená to jen to, že jde o náhodnou souzněnost dvou lidí kteří se možná ani neznají.

Pokud na to narazíš dej mi odkaz. S tím člověkem bych se rád alespoň virtuálně seznámil.

Prosté ne mi připadalo nedostatečné proto ten krátký rozbor.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“