Česko a Slovensko
Napsal: 22.8.2007 12:02
Co vy na to? Myslíte si že má takový postup naději na uspěch? Vyjádřete se k anketě, pro co jste hlasovali a proč?Při brouzdání polským internetem jsem se dostal k zajímavému novinovému článku, který mě ihned zaujal protože šlo o pohled cizince na vývoj v České republice, potažmo bývalém Československu. Přečetl jsem si jej, a zaujal mě. Za nějaký čas mě napadlo že by pohled cizinců mohl zajímat i někoho jiného. A tak jsem se odhodlal jej přeložit z Polštiny do Češtiny
Československo pořád žije.
Piotr Manowiecki
2006-08-03, poslední aktualizace 2006-08-03 12:00
13 let po rozchodu Československa Češi a Slováci žijí tak, jako by se jejich společný stát nerozpadl
Český premiér Jiří Paroubek od začátku roku zkouší přesvědčit Čechy, že by mohly být České i Slovenské produkty opatřeny nápisem "Made in Czechoslovakia". Paroubek získal navíc spojence - nového premiéra Slovenské republiky Roberta Fica.
Oba politici uvažují, že značka "Czechoslovakia" má dobré jméno v Indii, Číně i v mnoha jiných zemích, s kterými Československo v minulosti obchodovalo. Dnes chodí na cizí trhy zboží s nic neříkajícím označením "Made in Slovakia" nebo "Made in the Czech Republic", pro lepší odbyt stačí - tvrdí oba premiéři - navrátit se k známé značce a k tomu co symbolizuje dobrou kvalitu.
Přátelé na věky
Nápad je to průlomový, ale nebere se jen tak z ničeho. Vztahy obou zemí jsou velmi přátelské, a mnoho jejich obyvatel žije tak, jako by k rozdělení země nikdy nedošlo.
V r. 1992, kdy se rozhodovalo o osudu Československa, převážná většina čechů i slováků podporovala svůj stát a brala jej jako samozřejmost. Ba co víc žádná politická strana v celé federaci nešla do voleb s hesly o jejím rozdělení.
O to větší bylo překvapení, když vůdci dvou vítězných stran - Václav Klaus v Čechách a Vladimír Mečiar na Slovensku - se domluvili, že od 1 ledna 1993 přestane společný stát existovat.
Dnešní průzkumy ukazují že 72% Čechů lituje rozpadu státu, ale už pouze 40% Slováků se stýská po Československu. - Češi a Slováci se od sebe oddálili na počátku 90. let., když na Slovensku vládnul Mečiar, politik autoritativních zásad. Tehdy byly Čechy a Slovensko dva rozdílné světy . Vztahy mezi společnostmi však zůstaly stejné, a od té doby co Mečiar přestal vládnout, nastupuje nové sblížení. - říká Samuel Abraham, politolog z Bratislavy (pozn. v originále: Bratysławskiej Szkoły Sztuk Wyzwolonych.)
Politici dbali na to, aby byl rozvod "sametový". Češi a Slováci mohli nadále jezdit na druhou stranu "čáry" pouze s občanským průkazem, mohli pracovat v druhé zemi, mohou se též zdarma učit v druhé zemi. Ovšem kvůli vyšší životní úrovni v Čechách má migrace jeden směr. Na Slovensku dnes studuje pouze 450 Čechů, v Čechách ale 14 tis. Slováků.
Československo přežívá rovněž v kultuře. V Praze například vysílá populární radio pro mladé - Radio Express které hraje funky i soul. Převážně na něm dominuje anglojazyčná hudební produkce, ale pokud je vysíláno něco z domácí tvorby uslyšíte častěji písničky slovenské než české. V rádiich pracuje mnoho slovenských moderátorů, například české veřejnoprávní rádio často využívá slovenských reportérů.
V červnu roku 2003 se uskutečnil na Letenských pláních koncert Rolling stones, který organizátoři označovali za hudební akci roku. Vše tomu nasvědčovalo až do doby, než na tom samém místě o dva měsíce později vystoupila slovenská rocková skupina Elán. Skupina byla v 80 letech neobyčejně populární v celé federaci. Na koncert přišlo 80 tis. lidí, přesně tolik co na "Stouny".
Jenže celá polovina lidí na "Stounech" byli cizinci, a na Elán přišli samí Čechoslováci - podotkl Michal Čimera, manažer skupiny.
Převaha Čechů
Vztahy Česko-Slovenské mají však jednu nebezpečnou tendenci - nerovnost.
Všechny důležitější české filmy se dostanou na slovenská plátna, ale slovenských filmů na českých plátnech moc nenajdeme. Když se konají velké hudební festivaly na Slovensku, nemohou se obejít bez českých vystupujících. Slováci v Čechách vystupují méně.
Slováci moho všude ve své zemi koupit české knížky i tisk, slovenský tisk se do Čech moc nedostává. Pouze v Praze jsou místa, kde se dá koupit, ale jdou spočítat na prstech jedné ruky. Českou televizi je možné sledovat díky kabelovým rozvodům v celém Slovensku, Slovenská je dostupná pouze na Moravě (pozn. V originále: wschodzie Czech)
Nejmladší pokolení Čechů už má problémy s domluvou se svými východními sousedy. - Posledně když jsem jel do svého oblíbeného českého města, Hradce Králové. Se k mému překvapení ukázalo, že se syn mých přátel ptal rodičů o čem mluvíme - říká Samuel Abraham. - To nikdy nebývalo že by nějaký Čech nerozuměl slovenčině, ale v nejmladší generaci se tak už děje. Jinak je to u mladých Slováků, kteří sledují české televize.
Česká televize se rozhodla pro to, co jí doporučilá část komentátorů, a to dabovat některé filmy filmy pro nejmladší publikum ve Slovenčině. Premiér Paroubek chtěl by místo toho rovnou obnovit "slovenské pondělky", kdy televize po celý den vysílala filmy i pořady v slovenčině. Tento nápad se už však veřejnoprávní televizi nezamlouvá, ale Fero Fenič (pozn v originále: Fabio Fenicz), šéf jednoho z filmových festivalů v Praze, který teď pracuje na spuštění vlastní televize, říká že v jeho televizi slovenské dny budou.
Problémy s dorozuměním se ale zatím týkají pouze dětí. Když v minulém roce vlastník vily, v které se točil program typu Big Brother, náhle vypověděl televizi smlouvu, soutěžící přešli na Slovensko, kde v té samé době probíhala slovenská verze programu. Jak mladí Češi tak Slováci neměli problém s domluvou o všedních hloupostech vily.
zdroj: http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34251,3523895.html