Quest for Glory

Kobky, města i pláně potřebují svého hrdinu (či padoucha). Aneb jeden človíček ve velkých příbězích.

Moderátor: sevencreature

Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Quest for Glory

Příspěvek od Ajantis »

Po zhlédnutí lákavých obrázků a přečtení několika zajímavě vyznívajících recenzí jsem se konečně pustil do Quest for Glory 5.

Zatím se cítím podobně, jako když jsem hrál poprvé Baldur's Gate; tedy pořádně ztraceně, je to ale příjemné ztracení se. Hernímu systému téměř vůbec nerozumím, netuším, jak se co dělá a co bych měl od všeho okolo čekat... Toulám se už pár hodin docela rozlehlým městem a jeho okolím, objevuji neznámé herní principy, zjišťuji, že se ve dne dějí úplně jiné věci než v noci, a nakukuji tak pod pokličku zřejmě slušné porce variability. Kolem se courají lidé, všude jsou nějaké zamčené dveře a říkám si, k čemu všemu asi půjde využít to mé bohaté zlodějské nádobíčko.
Jsem vážně zvědav, jak se to vyvine. A baví mě to, prostě dobrodružství Hloupého Honzy, který poprvé vyšel do světa. :-P


Jaké jsou vaše zkušenosti s Quest for Glory? :-)

EDIT (2:35):
Už druhou noc jsem vybral banku a mám jackpot 5000. Nádherný pocit. :angel:
Naposledy upravil(a) Ajantis dne 12.11.2007 9:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Ajantis: Čekám na remake 2. dílu (stále)... Hmm, bych zatím mohl namaxovat ty chybějící statistiky na konci jedničky, když o tom tak uvažuju :think: Pětka je jediný díl, který jsem nehrál - snad jednou (až vyjde ta dvojka :lol: ).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
90210
Sigilan
Příspěvky: 131
Registrován: 22.8.2007 21:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 90210 »

miluju serii quest for glory! pokud bych mel vytvorit svuj top10 her, dily quest for glory by zabraly nekolik mist.

1. dil - ega verze byla docela tuha, hlavne diky nutnosti vypisovat prikazy, clovek proto musel cist opravdu pozorne, co mu kdo rika. remake ma nadhernou vga grafiku, vsechny rozhovory jsou "available", hra je proto pomerne kratka a jednoducha, idealni na hrani bez navodu. hra ma uzasnou alpskou atmosferu, mensim zaporem oproti dalsim dilum muze byt vyvoj, respektive NEvyvoj rozhovoru s ostatnimi postavami behem hry a oproti ega verzi znacne osekane outro, kde chybi impresivni prulet nad celym spielburgskym udolim, coz je skoda zejmena pri kvalite grafiku, kteri na remaku delali. hra vysla kdysi na score cd v cestine, ktera by se mela dat za priklad, jak se preklad hry opravdu NEma delat.

2. dil - asi nejlepsi hra sierry va starem prikazovem interface, graficky nejpropracovanejsi ega grafika a vyborna hudba. bohuzel hra s prikazovy interfacem v dnesni dobe nema sanci, krome toho ze je poradne tuha. presto je to pro hodne HC fans qfg nejlepsi dil vubec. hodne se tesim (uz asi 7 let) na remake, nicmene dostupne obrazky a trailer me zrovna velkym optimizmem nenaplnuji. autori kuprikladu trochu nepochopitelne nechali hrdinovi fialovo ruzove teplaky z ega verze a vubec, ta grafika se opravdu neda srovnat s vga prvniho nebo tretiho dilu, a co hur, mnohdy pusobi hur nez original. no uvidime, do prosince roku 2008 by to mohlo byt venku.

3. dil - muj neojoblibenejsi dil. vsechny qfg maji uzasnou atmosferu, trojka mela ve sve dobe naprosto lahudkovou grafiku (uprime, mam radsi krasne udelane vga, nez nejaky superrealisticky 3d engine) a pribeh. tezko se popisuji duvody proc mam tento dil nejradsi, kazdopadne hra je opet podobne jako prvni dil pomerne jednoducha, coz je urcite klad.

4. dil - trochu zvlastni dil, da se rict cerna ovce. v dobe vzniku byl nehorazne zabugovany a v podstate nehratelny, na bugy se da narazit i dnes. na duhou stranu byl v cd verzi skvele ozvuceny a namluveny (dokonce lip, nez 5. dil). grafika ale pusobi ponekud zastarale, ale hlavne nenapadite, ve hre neni snad jedina skutecne impresivni lokace (kterych bylo v minulych dilech desitky), vylozene slabe je eranino misto. ocividne hru nedelali ti stejni lide, jako 1. a 3. dil. ctverka ma zpocatku skvelou horrorovou atmosferu, ta se nicmene casem trochu vytraci. obtiznost je o dost vyzsi, problemy maji casto stupidni reseni a naprosta zhuverilost je samotny zaver a plneni ritualnu, kde je kvuli hnusne grafice casto uplne nejasne co delat dal, krome toho - hra je poradi po letech a x-opravach stale ponekud nestabilni. abych jen nekritizoval, ctverka ma hodne propracovany pribeh s nekolika skvelymi momenty, pro hodne lidi je to nejlepsi dil vubec.

5. dil - petka se zkraje tvari trochu nepristupne, prostredi stareho recka me k serii qfg uplne nesedelo (zpocatku!) a hrdina svym vzhledem pripomina vychodonemeckeho agenta stasi zkrizeneho s nejakym druhoradym padouchem z bondovek, jehoz otec byl reditelem vapenky. nicmene dragon fire po case opravdu chytne, da se oznacit za vubec nejpropracovanejsi dil. hrdina se na zaver muze dokonce ozenit s jednou ze 4 zen, ktere zna jiz z minulych dilu. dragon fire je vubec takova rekapitulace cele serie, ve meste snad ani nebydli nikdo jiny, nez postavy z minulych dilu. stats jsou predelane a da se rict ze je to ku prospechu veci, znacne vylepsen je i interface a inventar, trochu to pripomina diablo-like hry, stejne jako souboje. hra ma vyborny pribeh, je zde nekolik zvratu, hrac ma docela dost moznosti co delat (nicmene stale je to qfg, rozhodne tu nejsou zade subquesty apod.) a zaverecny souboj je tim nejtezsim soubojem v cele serii. pres znacny despekt, ktery jsem ke hre zpocatku mel si me nakonec ziskala, lepsi zaver serie si nedovedu predstavit.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Mě v QfG5 zatím zneklidňují pouze ty samovolně se snižující statistiky mé postavy. Je to sice realistické - když nějakou svou dovednost nepoužívám, mé schopnosti klesají -, ale nejsem si jistý, že je právě tahle forma realismu ku prospěchu věci (zábavnosti).
To, že musím pravidelně jíst, spát, odpočívat a hlídat si otevírací dobu obchodů, aby mi nezavřely, považuji za pozitivní, ale na ty klesající statistiky si ne a ne zvyknout. Nemám rád, když mi někdo sahá na úspěchy, kterých jsem dosáhl. :-)
Uživatelský avatar
90210
Sigilan
Příspěvky: 131
Registrován: 22.8.2007 21:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 90210 »

pokud se ti samovolne snizuji statistiky, tak je to bug. statistiky se snizi napr. nasazenim zbroje, po jejim sundani se zase vrati do normalu.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

90210 píše:pokud se ti samovolne snizuji statistiky, tak je to bug. statistiky se snizi napr. nasazenim zbroje, po jejim sundani se zase vrati do normalu.
:oops: Já v té hře zatím opravdu ještě dost plavu a některé věci mi unikají. Ale tohle... Stydím se. Jako bych nic neřekl. :-)
Díky za vrácení do obrazu - hned jsem o poznání klidnější; já bych se tomu u QfG ani nedivil.
Uživatelský avatar
90210
Sigilan
Příspěvky: 131
Registrován: 22.8.2007 21:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 90210 »

4ajantis - nicmene jestli jsem to spravne pochopil, je quest for glory 5 prvni hrou, kterou z teto serie hrajes. ja osobne bych ti zacinat poslednim dilem moc nepodorucil. za prve nemas skoro nic z pribehu a ruznych narazek, zadruhe je tato serie primo koncipovana tak, abys zacal prvnim dilem a postupne importoval jednu postavu z dilu do dilu. pokud se mylim, tak se omlouvam.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

90210: Nemýlíš, je to můj první Quest gor Glory. Začal jsem právě s ním, jelikož mi přišel z celé série nejpřístupnější. Má moderní inteface i grafiku, bez problémů mi funguje pod Windows 98 a prý je i docela jednoduchý. Jsem si vědom, že takhle přícházím o kouzlo těch narážek, které vidím, žel nevím, k čemu se vztahuji. Jenže představa zprovozňování a hraní 18 let staré hry mě děsila o poznání víc - na spoustě takových věcí se čas šeredně podepsal. Raději jsem takhle vsadil na jistotu, na niž jsem četl dost pozitivních ohlasů, s tím, že se ke starším dílům případně vrátím dodatečně.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Ajantis: V DosBoxu funguje QfG série naprosto bez problémů, řekl bych :think: Preferuji DosBox kvůli tomu, že můžu zapnout filtry a především zvětšit obraz na celou obrazovku pomocí scalers, které jsou přece jen trochu lepší, než zvětšování přes grafickou kartu (monitor jsem z tohoto procesu vypustil už dávno :-) ).

Hmm, kdysi dávno (předávno) jsem bratrovi daroval CD Quest for Glory Anthology (jelikož má/měl rád QfG) - teprve po letech jsem plně docenil, jak dobrá koupě to byla :-P
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

sevencreature píše:Ajantis: V DosBoxu funguje QfG série naprosto bez problémů, řekl bych.
To nejspíš ano, jenže s DosBoxem mám jen ty nejhorší zkušenosti. Nemůže za to on, prostě s ním neumím, pořád mi v něm něco nefunguje atd. Naštěstí nabídka her korektně běžících pod Win 98 je bohatá, takže si ignoraci DosBoxu mohu (zatím) dovolit.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Ajantis: Hmm, já s ním mám vesměs dobré zkušenosti - v poslední době. V podstatě ho preferuji a nativně bych dosovou hru už asi ani nehrál (kvůli problémům s rozlišením).

Ale k QfG - myslím, že bez problémů běhají i pod XP (bez DosBoxu).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

sevencreature píše:Ale k QfG - myslím, že bez problémů běhají i pod XP (bez DosBoxu).
Krabicová verze QfG5 pod XP neběží, ale existuje patch, který by jeho fungování pod XP měl umožnit (link), u mne tomu tak ale nebylo. Nainstaloval jsem jej a hra stejně nefungovala. Ve Win 98 vše bez nejmenších problémů.
Jak je to s ostatními díly, nevím, ale jelikož mě Qfg5 dosti zaujal, je pravděpodobné, že to dřív či později zjistím.
Uživatelský avatar
90210
Sigilan
Příspěvky: 131
Registrován: 22.8.2007 21:27
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 90210 »

nejvetsi problemy jsou paradoxne se spravnym spustenim QFG 5, nicmene stare dily jedou (nejen) pod dosboxem skvele. idealni je samozdrejme spustit je pod dosboxem, se kterym jsem alespon ja osobne velmi spokojen a specialne v nejnovejsi verzi uz umi spravne naemulovat uplne vsechno bez nutnosti hrat si s rychlosti. ovladani je trivialni (drag&drop).
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

S dvojkou a pětkou jsem zatím neměla tu čest, ale z toho, co jsem hrála, mám nejradši čtyřku. Hlavně kvůli tý exploataci východoevropskýho folkloru, v jejímž rámci se našlo místečko nejen pro upíry a vlkodlaky, ale i potvory jako domovoj, rusalka nebo lešij.
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Má pouť napříč Quest for Glory 5 se, zdá se, schyluje ke konci.

Už od začátku měla hra tendenci zatuhávat nebo padat do windows (hraji ve win 98; chybová hláška viz níže) při 2 situacích:
- Kdykoli na mě začal nějaký nepřítel chrlit kyselinu/oheň.
- Když jsem se na gondole přepravoval na Science Island - spadla ve chvíli, kdy se měla přepnout obrazovka z gondoly na ten ostrov.

Zpočátku jsem se na ten Science Island vždycky dostal tak napotřetí, jenže se situace čím dál zhoršovala a teď - v závěrečné fázi části - už se na něj nemohu dostat vůbec. Přitom je to nezbytné pro další postup hrou. Zkoušel jsem to asi 30x a vždycky hra spadne nebo zatuhne. Nepomohla reinstalace, reinstalace do jiného adresáře ani downgrade z v. 1.2 na 1.0. Nenašel jsem ani žádný cheat, který by umožnil přesun na určité místo v dohledu.

Obrázek
Nevíte někdo, co s tím? :-?
Odpovědět

Zpět na „Další RPG hry“