Dárcovství krve

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět

Darujete krev?

Ano
9
14%
V 18 půjdu
14
22%
Ne, nevyhovuji podmínkám dárcovství
22
34%
Ne, ze subjektivních důvodů (strach z jehly...)
7
11%
Prostě ne
13
20%
 
Celkem hlasů: 65

Uživatelský avatar
Pan Bača
Lim-Lim
Příspěvky: 401
Registrován: 30.9.2005 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pan Bača »

Nevím, od té doby, co nemůžu dávat to nějak nesleduju.... :(
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Pan Bača píše:Dárcovství je od slova darovat, ne prodat 8-)
Já ale samozřejmě mluvím o odpisu na daních :mrgreen: :-P
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

sevencreature píše:
Pan Bača píše:Dárcovství je od slova darovat, ne prodat 8-)
Já ale samozřejmě mluvím o odpisu na daních :mrgreen: :-P
jeslti ho v rámci nějaké reformy taky nezrušej...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
SneZhulak
Sigilan
Příspěvky: 344
Registrován: 8.10.2005 8:13
Bydliště: vlastní hlava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SneZhulak »

Vallun píše:
SneZhulak píše:Nedám, nesnaším jehly, a vubec je to moje krev, ještě že mě nikdo nenutí..
tohle si budu pamatovat, až budeš potřebovat nějakou transfuzi...
ni kdyby ke mně někdo přišel a ekl že musím dát krev nebo umře člověk tak se samozřejmě nerozmýšlím, ale takle...nějaká krev bude vždycky (ano vím že kdyby si to řekl každej tak není žádná, ještě že jsou tu lidi co mají dobré srce a nevadí jim jehly)
težko pochopit, že chápu vše, protože mi nezbýva nic jiného než nechápát nic
Uživatelský avatar
Krokyn
Sigilan
Příspěvky: 205
Registrován: 29.9.2005 11:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krokyn »

jo, ale ta jehla je vždycky překonávání
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Placení dárci krve jsou zrušeni - byla obava aby se dárcovství nestalo komerční a navíc se lokálně projevoval zájem od skupin obyvatelstva, které si tímto způsobem vylepšovali rozpočet.

Platí se: odběry krevní plazmy, odběry krevních destiček.

Zvláště se platí ta nejúžasnější věc - dárcovství kostní dřeně. Hlavně proto že, je potřeba u těchto dárců ocenit bolestivost, hospitalizaci a potřebu nákupu vitamínů na rychlou obnovu kostní dřeně.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

http://www.kostnidren.cz/registr/darci/otazky.php#20

Za dárcovství kostní dřeně se také neplatí - pouze náklady na dopravu (a odpis).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr. - fakticky se už neplatí ani za destičky, dárců ochotných podstoupit toto darování, které je několikrát nepříjemnější, než běžný doběr plné krve je taky dostatek:) Byť samozřejmě odběr destiček nelze srovnávat s kostní dření...

Jinak vitamíny asi pro všechny dárce oěpt rozdává VZP gratis svým pojištěncům...

Ovšem anštvlai mne minulé léto, když zrušili zvýhodněné cestovní připojištění pro dárce, ne že bych to dělal kvůli této výhodě, ale prá dní před dovolenou se hodila každá koruna... a začít z hlediska VZP šetřit zrovna na dárcích mi přijde amorální...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Pan Bača
Lim-Lim
Příspěvky: 401
Registrován: 30.9.2005 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pan Bača »

Destičky mají ještě tu "nevýhodu", že jsou třeba okamžitě, nedají se uchovávat tak dlouho, jako krev. (snad nekecám blbosti)
Přítelkyni vždycky volají, že teď potřebují, jestli má čas se stavit, takže na tom asi něco bude.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Vallun - je to možné, já dával destičky naposledy asi tak před 6 letama. Měl jsem nějaké parametry stejné jak nějaký pacoš co měl leukémi. Měl nějaký typ co se dá vyléčit chemoterapií ale na druhou stranu mu ta chemie ničila právě destičky. Tak nás bylo 5 nebo 7 já už nevím co jsme se střídali a já byl třikrát . Trvalo to dost dlouho-myslím tak 90 minut. Dostal jsem pokaždé vše jak běžný dárce a navíc 240,-Kč brutto. Prima bylo, když nám primář sdělil že ten člověk přežil.

Já da tento počin nedám dopustit. Když měl můj Kocour problém a operovali ji, tak spotřebovali 4 litry krve-to je 8 odběrů. Nebýt této možnosti, byl bych bez Kocoura.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Dneska už naštěstí umí destičky deleukotizovat, takže je širší sepktrum dárců pro konkrétního člověka... Nicméně ano, lze je skladovat jen v řádu hodin. Já mám nějakou "krev", která je vhodná pro nejmenší děti a už se stalo,že pro mne byli ochotní poslat i sanitu pod majákem, když men potřebovali hodně nutně - naštěstí nebylo třeba, metro je po Praze nejméně stejně rychlé:) Nicméně je to divný pocit, když před transfuzkou už čeká řidič, aby krev-destičky dovezl na msíto potřeby...

Trvá to různě dlouho dle toho na jakém přístroji a kolik toho berou, mne samotný odběr trvá necelých 70 minut + návrat krve do těla příprava atd. takže jsem tam obykle nejméně 2,5 hodiny, za to dostanu stravenku na 90 CZK a odpočet 2000 Kč ze základu daně... Navíc mne píchají celkem 3krát z toho dvakrát vcelku velkou jehlou, ale i kdyby to bylo ještě horší, člověk to rád podstoupí, když ví, že to někomu může pomoct... Akorát vždycky váhám, jeslti odmítnout jednu sestřičku, která mne napíchnout pořádně neumí a udělat jí tim možná problémy...když vím,že jedinej, u koho jí to nejde jsem já...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

No já mám žíly jak ropovod a tak i přisleplá sestřička po hmatu najde a trefí. Ale já měl vždy štěstí na šikovný holky. Kdo tedy jako vůbec neumí brát krev jsou doktoři. Co jsem měl čest poznat, tak pokaždé kopyto jak šifonér.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr. píše:No já mám žíly jak ropovod a tak i přisleplá sestřička po hmatu najde a trefí. Ale já měl vždy štěstí na šikovný holky. Kdo tedy jako vůbec neumí brát krev jsou doktoři. Co jsem měl čest poznat, tak pokaždé kopyto jak šifonér.
Já mám celkově hodně slabé ruce:(( (jedna z charakteristik lidí ve znamení Vah:D ), takže i žíly na rukou jsou nepříliš silné:( Ale jak jsem začal speciálně posilovat paže, tak se to trochu zlepšilo...

Njn, doktoři jsou občas talenti, ale faktem je, že toho mají vcelku hodně a k odebrům se tolik nedostanou...a taky to neplatí o všem... nicméně co mne dostlao bylo vyprávění bratra-medika, kdžy někdy snad ještě v prváku se tohle učili a na praxi je vzali na dětské a když viděli, jak to ěnkterým jde, tka bratra a jednu jeho spolužačku dovedli okamřitě jim vypomoci na novorozenecké oddělení, kde potřebovlai nabrat snad 60 dětí kvůli nějakému podezření... Já nemám problém si tu krev skoro doebrat sám - u děckaři se mi jednous talo, že přede mnou odebíraná holčina omdlela a sestřička a doktorak jí křísily tak sjem si sámv yměnil zkumavky (byla to už ta chytrá jehla, ne injekční) a pak i sám jehlu vyndal...:) Ale píchnout do toho malého stvořeníčka bych se asi neodvážil...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

S drobotinou je to vždycky nalevačku. Kebule má něco po mě tak u něj jako u mrňouse nikdy problémy nebyly. Ale Neferit byla droboučká a to mi jí bývalo i moc líto. Někdy bych doktora i bacil, ale nebyla to jeho vina.

Ještě že už jsou to odrostlík a přerostlík a tyhle jevy s nimi nemusím absolvovat. :-D
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Pan Bača
Lim-Lim
Příspěvky: 401
Registrován: 30.9.2005 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pan Bača »

Když jsem byl přede dvěma léty ve špitále, brala mi krev nějaká žákyňka, či jak se jim říká. Ruce se jí třásly tak, že jsem raději spolkl své poznámky, kterýma jsem ji chtěl trošku rozptýlit, abych neskončil s jehlou jánevímkde ;)
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“