Dárcovství krve

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět

Darujete krev?

Ano
9
14%
V 18 půjdu
14
22%
Ne, nevyhovuji podmínkám dárcovství
22
34%
Ne, ze subjektivních důvodů (strach z jehly...)
7
11%
Prostě ne
13
20%
 
Celkem hlasů: 65

Uživatelský avatar
yenn
Sigil Team
Příspěvky: 3192
Registrován: 24.9.2005 23:13
Bydliště: pod tisíciletým dubem
Kontaktovat uživatele:

Dárcovství krve

Příspěvek od yenn »

Včera jsem byl prvně. Jak jsem na tom vy? Doufám, že na fóru postupně převládne první možnost z ankety ;-)

http://www.darujkrev.cz/informace.shtml
SmoKe na warfóru píše:PODMÍNKY, KTERÉ MUSÍ DÁRCE SPLŇOVAT
- dárcem můžete být ve věku od 18 do 65 let
- ženy mohou darovat krev každé 4 měsíce, muži každé 3 měsíce
- hmotnost dárce by měla být minimálně 50 kg
- dárce musí být zdravotně způsobilý...
...dárce nesmí: užívat léky kromě antikoncepce, trpět chronickým onemocněním včetně astmatu a alergie, mít prodělanou žloutenku B a C, být bezprostředně po stomatologickém či chirurgickém zákroku včetně tetování, očkování, trhání zubu apod., ženy nemohou darovat krev v těhotenství, při kojení a menstruaci atd.
- podrobná pravidla jsou uvedena v dotaznících přímo na transfúzních stanicích na základě vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR

JAK JÍT DAROVAT KREV
- dárce se nemusí na odběr objednávat ani chodit ke svému lékaři
- na odběr se nechodí nalačno, pouze se 16 hodin před odběrem omezí příjem mastných a tučných jídel (včetně čokolády, vysokotučných sýrů apod.) a alkoholu, musí se hodně pít
- dárce se zaregistruje a vyplní dotazník
- následně je dárci otestována jeho moč a krev
- poté absolvuje lékařskou prohlídku (měření tlaku, kontrola, zda nemá např. příznaky chřipky, angíny; v podstatě tedy běžná lékařská prohlídka)
- pokud dárce přišel nalačno, dostane občerstvení
- odběr trvá 5 až 10 minut
- odebírá se 450 mililitrů krve
- krev se odebírá vsedě, dárci se věnuje sestra, během odběru si může dárce např. číst, pít, povídat si se sestrou atd.
- pokud se dárci udělá špatně, odběr se okamžitě zastaví a dárce je uveden do polohy vleže (křesla jsou polohovatelná); prvodárci občas omdlívají z nervozity, proto je lepší jít prvně darovat krev spolu s kamarády a nebát se přiznat lékaři či sestře nervozitu
- většina transfúzních oddělení při odběru překryje dárcovu paži a trup látkovým ubrusem, aby se dárce nezamazal krví v případě, že by při vpichu trocha krve vytekla mimo jehlu; z tohoto důvodu se i doporučuje nosit na odběr tmavá trička
- materiál pro odběry je jednorázový, tudíž nehrozí infekce
- materiál pro odběry je moderně koncipovaný a sestry speciálně vyškolené, takže samotný vpich i následný odběr krve je bezboletsný
- po odběru dostane dárce většinou kupón na občerstvení v nemocničním bufetu (většina transfúzních oddělení nenabízí pouze rohlík a čaj, nýbrž širokou škálu pokrmů, včetně palačinek, pizzy, hot-dogu apod.)
- po odběru se doporučuje zůstat vklidu ještě aspoň 20 minut; dárce si může číst časopisy, sledovat televizi, svačit v bufetu atd.
- podle množství dárců na oddělení v daný okamžik může celá procedura trvat půl hodiny až hodinu.

CO Z TOHO?
- v prvé řadě dobrý pocit, že vaše krev může někomu zachránit život
- dárcovství je bezplatné, ale dárci mají úlevu na daních (přesněji to znamená, že za bezplatné darování krve máte nárok na snížení základu daně z příjmů o 2000Kč; jste-li zaměstnán, stačí předat mzdové účetní potvrzení z nemocnice, pro podnikatele je ve formuláři na daňové přiznání speciální kolonka)
- pokud jdete darovat krev, máte nárok na placené volno (prakticky celý pracovní den)
- pravidelné darování krve je nejlepší formou prevence, proto i pojišťovny dárce zvýhodňují např. přídavky na vitaminové přípravky, lázeňskými pobyty apod.
- dárci po určitém množství odběrů získávají plakety i věcné dary (a to nejen od samotných transfúzních stanic, ale třeba i od Červeného kříže, který uděluje Medaile prof. MUDr. Jana Janského - za 10 odběrů bronzovou, za 20 stříbrnou, za 40 zlatou - a ti vytrvaljší dostávají za 80, 120 a 160 odběrů Zlatý kříž)

PÁR NIKOLI NEPODSTATNÝCH ZAJÍMAVOSTÍ
- darovaných 450 ml krve může být užito jako sálová rezerva pro lidi s akutním krvácením, nebo může být zpracováno na jednotlivé složky a využito pro léčení specifických stavů různých pacientů
- nerozlišují se vzácnější nebo méně potřebnější krevní skupiny (samozřejmě rozložení jednotlivých skupin v populaci není rovnoměrné, ale čím méně se nějaká skupina v populaci vyskytuje, tím méně je jí i mezi dárci), proto i vaše krev, ať je jakékoli skupiny, je potřebná
- 0 Rh- se používá jako sálová rezerva, ale upřednostňuje se transfúze krevní skupiny, jež má příjemce
- těžce raněný člověk může během 48 hodin spotřebovat krev i od 100 dárců stejné krevní skupiny

TRANSFÚZNÍ ODDĚLENÍ
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
Šrobárova 50, Praha 10, tel.: 267161111

Ústav hematologie a krevní transfúze
U Nemocnice 1, Praha 2, tel.: 221977343

Všeobecná fakultní nemocnice
U Nemocnice 2, Praha 2, tel.: 224962001

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady VFN - Transfúzní oddělení Zbraslav
K Interně 640, Praha 5, tel.: 257922416

Institut klinické a experimentální medicíny
Vídeňská 9/1958, Praha 4, tel.: 261361111

Fakultní Thomayerova nemocnice
Vídeňská 800, Praha 4, tel.: 261081111

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Ústřední vojenská nemocnice Praha
U Vojenské nemocnice 1200, Praha 6, tel.: 220201111

Clinicum a.s.
Sokolovská 304/810, Praha 9, tel.: 266006111

Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava
17. listopadu 1790, 708 52 Ostrava-Poruba, tel.: 597 374 439 nebo 596 914 786

transfuzní oddělení nebo odběrové středisko je prakticky v každém okresním městě (přesné informace Vám poskytne nejbližší nemocnice).
Horoskop stojí drachmu a je o drachmu předražený. [Quintus Ennius]
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Nějak jsem na to pozapomněl, takže díky za připomenutí. Snad to udržím v paměti a začnu chodit.
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
nuke
Sigilan
Příspěvky: 1783
Registrován: 2.10.2005 14:24
Bydliště: Arulco
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nuke »

Tretia možnosť :-|
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Já byla, ale moji krev nechtěli - tehdy jsem se léčila na alergii a navíc jsem jaksi nesplňovala a dosud nesplňuji váhové podmínky. A jsem po mononukleose, po které mi na chvíli zůstal Gilbertův syndrom, takže jsem prý dost nevhodný dárce. Což mě docela naštvalo, já si chtěla nechat za krev zaplatit, byli jsme tam tehdy nějak těsně předtím, než se platby za dárcovství zrušily. A kamaráda odmítli, bo ráno snídal koblihu. Ale mohl si přijít příště. Já tam mám vstup zakázán. Což mě upřímně řečeno štve z důvodu, že se tam dělají testy na HIV a hepatititu zdarma.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
yenn
Sigil Team
Příspěvky: 3192
Registrován: 24.9.2005 23:13
Bydliště: pod tisíciletým dubem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yenn »

Vampiria píše:A jsem po mononukleose
Pokud už je to delší dobu, nemělo by to vadit. Ovšem stále je tu ta hmotnost (nechápu, proč těm lehčím neberou méně krve).
Horoskop stojí drachmu a je o drachmu předražený. [Quintus Ennius]
Uživatelský avatar
Frosty
Sigilan
Příspěvky: 1726
Registrován: 2.10.2005 17:17
Bydliště: drsný sever:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Frosty »

Vampiria píše:A jsem po mononukleose, po které mi na chvíli zůstal Gilbertův syndrom, takže jsem prý dost nevhodný dárce.
Jen tak mmch. 'monču' jsem měl v roce 2000. Že jsem jí prodělal, zjistili až po 3 měsících z jaterních testů na které pravidelně docházím právě díky vrozenému Gilbertovi (hyperbilirubinemie)
Ač se mé hodnoty bilirubinu standardně pohybovaly a pohybují okolo 40 mnohdy i 50, tak mě bez mrknutí oka vzali na vojnu. Jaké bylo mé překvapení, když jsem po půl roce vybavoval do civilu kluka, který si tam pobyl všehovšudy měsíc a když jsem se ho ptal proč že ho to propouštějí, tak že prý má nějaký syndrom jater. Sdělil jsem mu název a optal se ho jakou že má hodnotu bi - ''35'' říká... :shock: :boohoo: jen jsem se zasmál a pokračoval ve vyplňování prop. papírů. :lol:
A vojna také byla prvním a zatím též posledním místem, kde jsem krev daroval. O Gilbertovi i monče jsem jim řekl a oni že prý no-problem - tak jsem šel 8-)
Jinak se darovat v době blízké nechystám :oops:, jelikož za 1. jehly pravda zrovna 2x v lásce nemám, ale spíše se obávám 'šikovných' sester a dívčin v 'záběhu', o kterých mi nedávno vyprávěl bratránek, který je tuším pravidelným dárcem...... no - jen z toho líčení těch 'zážitků' mi bylo šoufl :-? Tedy prozatím volím 4 možnost. :-|
Klacek i kámen kosti zláme, ale bacha na slova, bacha na ně...
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Chtělo by to ještě nějakou možnost "zatím ne, ale chystám se" či tak nějak...
Yenn: ale jinak gratuluju, že už krev nejen bereš, ale i dáváš ;-)
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

No ale teď už bych to zkusila znovu - léky na alergii už neberu asi půl roku, Gilberta mám už taky pryč...mě jde jen o to, že mi otestují tu krev na nemoci, jinak mě nějaké vznešené ideály dárcovství nezajímají, abych byla upřímná..ale pohnutky jsou vedlejši, je jedno, proč si nechám cucat krev, hlavně že si ji cucat nechám, ne :twisted:

Ad strach z jehel - no jsou lidé, co je odběry krve přímo vzrušují a vyžadují je coby sexuální praktiku :twisted:
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Elessar
Sigilan
Příspěvky: 1785
Registrován: 1.10.2005 19:39
Bydliště: Desolation Row
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Elessar »

V 18tich snad pojdem
If every time we tell a lie a little fairy dies they must be building death camps in the garden.
Uživatelský avatar
Pan Bača
Lim-Lim
Příspěvky: 401
Registrován: 30.9.2005 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pan Bača »

Dával jsem, pak přišlo revma a prášky, teď do toho ještě Crohn, takže už mě nechtějí :( takže asi dám, že nevyhovuji podmínkám (a asi už nikdy vyhovovat nebudu :( )
Uživatelský avatar
Arian
Lim-Lim
Příspěvky: 2147
Registrován: 28.9.2005 20:11
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arian »

Rozhodně půjdu. Pomůžu ostatním a apon zjistím, jakou mám skupinu a jestli jsem zdravý
Vidíš-li na konci černého tunelu světlo, pak je to obvykle na tebe letící fotonové torpédo
Uživatelský avatar
Calvera
Sigilan
Příspěvky: 137
Registrován: 30.9.2005 11:21
Bydliště: Vlastní dvojpostýlka :-)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Calvera »

12X, ale dlouho jsem nebyl, nějak jsem se tam nedostal, tak to musím napravit v zimě
Uživatelský avatar
Arthalion
Sigilan
Příspěvky: 981
Registrován: 29.9.2005 14:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arthalion »

V 18 pravdepodobne pojdem.
Uživatelský avatar
emo_freak
Sigilan
Příspěvky: 309
Registrován: 29.9.2005 21:39
Bydliště: Ohio
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od emo_freak »

Nemuzu, mel sem zloutenku :-x, ale kdybych mohl tak bych urcite daroval :)
Uživatelský avatar
Ave
Sigilan
Příspěvky: 1073
Registrován: 30.11.2005 8:04
Bydliště: Chrám Vědění

Příspěvek od Ave »

Jsem alergik a astmatik tak nevyhovuji podmínkám.Znaší rodiny dával jen otec protože jen on je 100% zdravý
Plá plamen věrné lásky,
prýští slzy a nad hlavou hoří hvězdy
... a pak už nic... a pak už nic...
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“