I na Slovensku mají svůj "Týden nenávisti"

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

ÁNo média u nás skutočne týmto udalostiam pridávajú poriadne. Je to pre nich veľmi zaujímavé, je to škandál, dá sa o tom písať, ľudia to "žerú"... ich nezaujíma akým spôsobom kde poškodia meno Slovenska... masmédia sú hnus ja to hovorím už dávno... aj keď sú bohužiaľ potrebné...

No a na druhej strane súhlasím s CrowXom - na konflikt sú treba dvaja a značná vina je aj na maďarskej strane - jednak zo strany ich vlády, kde je mnoho politikov, ktorý si na 100% myslia o nás, to čo Slota o Maďaroch, lenže sa tak veľkohubo na verjenosti nevyjadrujú a neprezentujú a podobne aj u občanov... vina je stále ako keby len na nás... myslím, že to nie je nejakým Jánom Slotom, pretože jeho vyjadrenia už nie sú príliš brané vážne ( aj keď na druhej strane, teraz viac presakujú ďalej do Európy, kde je to novinkou ), lenže vždy ešte môžu poslúžiť ako zádrapka na konflikt či obviňovanie... ale nemyslím, aj keby sa rovno upil k smrti, ako hovoríte, že by to nejak zo Slovákov zlepilo nálepku "tých zlých"...

Takisto ani ja Fica nemám nejako príliš v láske - ale ani nie som jeho tvrdý odporca, ale v týchto otázkach určite zachoval veľmi dobré postoje... každopádne ešte koniec nie je a vôbec pochybujem, či niekedy bude...

Čo sa týka rivality u Čechov a Slovákov, tak to je vec dosť individuálna, ale myslím, že tak 50% z oboch národov tú rivalitu skutočne cíti - často tu počujem veci ako "sk****ní Češi, nemám ich rád, blablabla " a podobne som mal tú česť aj z opačnej strany... je to bohužiaľ tak... všade sa nájde idiot resp. sa ich nájde viac ako tých so zdravým rozumom, čiže sa nie je veľmi čomu čudovať... otázka je kde má táto rivalita korene...

najviac ma však na tom konflikte zaujíma či to ostane na podobnom leveli ako doteraz - u nás pár Slotovych výrokov a nejaká odozva späť a potom zase ticho, alebo to skutočne potvrdí moje zlé tušenie, že to naberá na obrátkach s cieľom poškodiť či už túto vládu alebo meno SLovenska v zahraničí...
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Yachiko píše:Čo sa týka rivality u Čechov a Slovákov, tak to je vec dosť individuálna, ale myslím, že tak 50% z oboch národov tú rivalitu skutočne cíti - často tu počujem veci ako "sk****ní Češi, nemám ich rád, blablabla " a podobne som mal tú česť aj z opačnej strany...
Já tohle neslyším. Je to asi dáno tím, v jaké společnosti se nejčastěji pohybuji. Ani cizinec (i třebas Arab) nemá problém se rychle zařadit do kolektivu (přirozeně pokud disponuje nějakou sociální inteligencí), ale slovenské studenty tu každý bere přímo jako našince. Neexistují žádné kulturní bariéry, pročež zde rychle vznikají česko-slovenské páry apod. Nejvíce jsem tudíž slyšel o nějaké rivalitě při rozdělování země. To hodně lidí říkalo, ať už se od vás oddělíme (jen taháte přes hranice peníze atd.).
Pokud tedy nějaká nenávist je, pak je to celkem škoda. A je to i trošku podivné, už vzhledem k tomu, že historicky máme mezi sebou spíše pozitivní zkušenosti, resp. ty jasně převažují.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

CrowX-nemám pocit, že by se na tomto fóru objevil názor, že Slováci jsou jediní viníci. Naopak si myslím, že zde spíž vládně pocit vzájemného pocjopení. já osobně nezažívám při svých cestách na Slovensko žádnou averzi a nevím o tom, že by kdokoliv ze Slováků, které znám zažíval něco takového u nás. Ale nevím vše a ani nemůžu.
Na druhou stranu se druhá strana vašeho sporu nebo spíše pseudosporu chová navenek neagresivně a v současnosti se tváří tak, že se jen brání. A toho se média ráda ujmou. A potom podívej se jak se navenek prezentujete. V Žilině, což je Slotovo hlavní město, je na jedné z něvýznamějších vysokých škol tedy Vysoké škole dopravní velká bysta prezidenta Tisa. Pro demokratický svět je to válečný zločinec, který nechal zaplatit němcům za likvidaci slovenských židů. Pro vaši politickou reprezentaci je to hrdina. Mě nepřísluší hodnotit co je správně-ale hlava mi to nebere. Budu pokračovat- u TESCO na dolním náměstí je velká socha otce národa-Andreja Hlinky- dobře je to vaše věc ale pro demokratický svět je to historicky klerofašista. A ukončím to na Boriku-leží tam několik set sovětských vojáků, vojáků ze Svobodova sboru a vašich slovenských partizánů- ale to není památník-vypadá to jak smetiště. A do kvarteta u obce Važec je mimořádně skvěle spravovaný hřbitov německých vojáků. Takže židobijec a fašisté mají krásné pomníky a pietu a ti co váš národ této pohromy zbavily neexistují.
Jak se tedy chceš divit, že vás v této době kdy nadšený tisk rád zveřejní každný nacionalistický exces co předvede Slota vnímá část Evropské unie jako zemi kde jsou hodnoty demokracie nějak divně interpretovány.

Mě nepřísluší kohokoliv odsuzovat a už vůbec ne jednání jiného národa. Je to vaše věc. A mě v této době je to vlastně jedno. Jen se občas podivím zda něco takového máte zapotřebí. Na mém vztahu ke slovensku a slovákům to nic nemění, pro mě jste a budete nejbližší přátelé co náš národ na světě má a doufám, že to většina na vaší straně společné hranice vnímá stejně.
Naposledy upravil(a) Neferit Sr. dne 14.9.2006 12:34, celkem upraveno 1 x.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Praha je plná slovenských studentů, jen na právech tvoří odhadem 30% každého ročníku, což je téměř 200 studentů, a jinde to asi nebude o mnoho jiné. A řekl bych, že si drtivá většina z nás/nich ani neuvědomuje, že jsme 2 odlišné národy, natož nějací rivalové. Není žádná jazyková bariéra, sedíme vedle sebe na přednáškách, vysedáváme spolu po hospodách, bydlíme na stejných pokojích na koleji...
Osobně mi tedy nějaká "rivalita" přijde jako umělá a rozhodně ne větší než třeba v rámci Čechy - Morava. ;-)

Tiso, Hlinka... Svět je plný paradoxů, docela by mě zajímalo, kolik obyvatel Slovenska tenhle "samostatný stát" ze srdce podporovalo.
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrowX »

to Neferit Sr. - ak by som to bral recipročne vo vzťahu k MR tak ona má tiež svojich "kostlivcov v skrini" - tj. čo sa týka sôch a pod - ale pravda je, že keby si nenapísal o tom Tisovi tak to ani neviem - resp. ja si ani neviem vybaviť, že tam nejaká socha/bysta je :oops: - a takýto postoj má myslím väčšina mladšej generácie Slovákov - Tiso?, Hlinka? -wtf. kto to je? - asi niečo také by sa ťa spýtali - chápem, že zahraniční návštevníci vnímajú SR iba prostredníctvom toho čo vidia, ale Slovákov história nejako moc netrápi - a tak by to aj malo byť - tí ľudia žili vo svojej dobe a urobili rozhodnutia, ktoré urobili - jediná vec, ktorá ma štve je, že si ich Slota stavia z peňazí daň. poplatníkov :-? Podľa mňa veľa Žilinčanov je zo Slotu dosť unavená, tj. čo sa týka toho jeho nacionalizmu, ale na druhej strane je to vyvážené "jeho?" fungovaním vo funkcii primátora, keď sa mestu pod jeho správou dosť darí - buď je celkom schopný alebo má dobrých ľudí, v každom prípade ho ľudia tolerujú.

K tomu cintorínu - to je vzťah Slovákov k svojmu okoliu v praxi (Bôrik) - a ten nemecký cintorín - nie som si celkom istý, ale myslím, že som v Žilinskom Večerníku (najčítanejšie region. noviny) čítal, že ho udržiavajú nemeckí občania (buď priamo vojaci, alebo nejakí dobrovoľníci) - ak je to takto, potom si vieš predstaviť v akom by bol stave, keby takúto aktivitu nevyvíjali ;-)


to Ajantis: podľa mňa dosť veľa - iná alternatíva bola myslím rozdelenia nášho územia medzi MR a Poľsko - bez priameho poznania tedajšej situácie hodnotiť tú dobu je podľa mňa dosť odvaha - a o tom sú tie tzv. "škatuľky" - ja si tú dobu teda hodnotiť netrúfam - po prve nemám dosť informácií a po druhé ani tú priamu skúsenosť s niečím takým ;-)
There is a limit to stupidity.
182
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

Jab: No bolo by dosť naivné hrať sa na to, že tu nijaká nenávisť neexistuje... samozrejme dá sa povedať, že je to prakticky len u určitej skupiny ľudí, o ktorých inteligencii atpd sa poväčšinou vyjadrovať ani netreba... ale bohužiaľ aj títo sa rátajú za občanov Čiech či SLovenska, čiže rivalita tu je ...

Keby sme zašli k problematike Slovákov a ich ne/uznávania Slovenského štátu, tak by sme určite došli dosť k nelichotivým číslam... na to, čím SŠ bol je to číslo vysoké veľmi... toto percento populácie zahŕňa predovšetkým ľudí vyššieho veku, ktorí ako sam i tvrdia - "pamätajú na staré dobré časy" a potom mladých ultrapravicovo ( teda skôr dementne ;-) ) orientovaných ľudí - t.j. fanatikov bez rozumu... medzi ľuďmi stredného veku takých veľa enájdete... a samozrejme nie je to možné diferncovať len na vek - aby to nevyzeralo, že hovorím, že všetci dôchodcovia na Slovensku sú fašisti... ;-)
Ale stačí sa ísť pozrieť na zrazy Slovenskej ľudovej strany a podobné akcie... nájdete tam presne túto vzorku populácie... do mysli týchto ľudí nevidím, neviem čo si vlastne uvedomujú/neuvedomujú ...
A áno - ak CrowX povedal, väčšinu Slovákov táto história resp. vôbec žiadna história netrápi... možno dokonca aj našťastie, lebo ľudí so sklonmi k nacionalizmu by sa tu našlo dosť a dosť...

A nakoniec k sochám ... tie sochy Hlinku, či Tisa nevyjadrujú postoje našich občanov a to nielen nie všeobecne, ale vôbec... "radoví" ľudia si ich vytvorenie iste nevyžiadali... sú to "diela" Slotu a spol., ktorí vyhadzujú na podobné blbosti peniaze zo štátneho rozpočtu a tvrdia, že národ nesmie zabudnúť na svojich dejateľov... mno každý dotyčných ľudí aspoň približne poznáme, čiže tu nie je viacej dôvodov sa vyjadrovať... aj keď mi je záhadou ešte jedna vec - je ten nacionalizmus a ostatné podobné pocity v nich tak silný, že tieto peniaze neputujú a iné - pre nich "bohumilé" účely - ale sem? :-?
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Yachiko a Crowx,
já vím, že to co jsem popsal nevyjadřuje postoje běžného Slováka. Ale Slota opakovaně i se svými názory úspěšně vyhrává volby komunální a dokonce je úspěšný i v parlamentních. Kdo ho volí když ne obyčejní Slováci?
Maďarské kostlivce ve skříních samozřejmě můžeme jmenovat také, ale nevím o tom, že by se hlásila kterákoliv jejich strana k odkazu admirála Hortyho.

A Evropa a svět si nedělá obrázek o Slovensku podle prostých lidí-jestli na Slovensko přijede ročně několik milionů turistů tak mnozí opakovaně. A tak světu nezbývá než Slovensko vnímat podle vaší politické reprezentace. A ta se neobjevila sama od sebe-tu jste si zvolili svobodně vy sami. Stejně jako mi tu naši a taky tiše hledím co všechno je možné.

A že většimnu Slováků tato historie netrápí-tak to je ta chyba. Protože pokud by trápila, tak se tyto věci které vám zbytečně ubližují v očích okolních států nepřipustíte.
Ale to není jen váš problém to je problém celé Evropy. Na vás je teď více vidět, protože se toho děje u vás více než jinde a dokonce některé státy jsou velmi spokojené, protože se dostaly konečně ze záměrného bodu.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrowX »

http://diskusie.sme.sk/viewdiscussion.p ... 140&page=1 - jedna diskusia medzi Slovákmi a slovenskými Maďarmi - myslím, že tento náš MR/SR problém sa nikdy nevyrieši - ľudia sú proste blbí. :roll:
There is a limit to stupidity.
182
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Pokud "běžný Slovák" prochází nevšímavě kolem soch a plaket oslavujících největší slovenské zločince a vrahy 20. století s tím, že "je mu to jedno, protože se o historii nezajímá", načež ve volbách hlasuje pro Jána Slotu, může být Slovensko dle mého rádo, že jediným "trestem" jsou podezíravé pohledy a komentáře ze zahraničí. Zatím.
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrowX »

Pekne blbo napísané - ďakujem za "porozumenie" Ajantis. :hand: To akože máme stále zostávať v minulosti, chodiť v blúdnom kruhu a riešiť Tisa a Hlinku? Jediné čo je potrebné je poučiť sa z minulosti a neopakovať chyby, ktoré sa urobili.
Ak niekto volí SNS tak pochybujem, že z tohto dôvodu. :roll: (ja som mimochodom volil SDKÚ - :wall: :-P )
There is a limit to stupidity.
182
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

Ajantis píše:Pokud "běžný Slovák" prochází nevšímavě kolem soch a plaket oslavujících největší slovenské zločince a vrahy 20. století s tím, že "je mu to jedno, protože se o historii nezajímá", načež ve volbách hlasuje pro Jána Slotu, může být Slovensko dle mého rádo, že jediným "trestem" jsou podezíravé pohledy a komentáře ze zahraničí. Zatím.
Tento príspevok vyzerá tak ako keby slovensko bolo jedinou krajinou s určitou pochybnou etapou histórie, ľuďmi ľahostajnými k svojej histórii a extrémistickými stranami... nemám absolútne nijaký záujem obhajovať obhajovať svojich spoluobčanov - nemám na to dôvod, ale tento príspevok mi prijde veľmi zaujatý...
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrowX »

Ja sa teraz bavím čítaním diskusií k tomu incidentu so študentkou a pod na http://www.sme.sk - najlepšie je čítať tie názory pred zverejnením policajného vyšetrovania a po ňom. :roll: :-P SMK sa pekne vyfarbila - najprv robili veľký humbug a teraz ju poslali k vode - trápne 8-)

edit: zmeňte už niekto názov topicu, nech zodpovedá tomu o čom sa tu píše.
There is a limit to stupidity.
182
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

Crowx: Ja myslím, že to odpovedá veľmi dobre... ;-)
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Naposledy se dneska připojím. Kluci a holky ze Slovenska, nic z toho co jsem napsal nevedlo k tomu, abych vás nutil zabývat se 60let starou minulostí a pohybovat se v kruhu. Jen jsem chtěl, aby obyčejný Slovák když půjde kolem sochy velebícího A. Hlinku jako otce národa se zastavil a řekl si-něco je asi špatně.
I když už nic jiného neudělá i tak je to dost.
Ajantis taky asi nechtěl nikoho urazit, ale jen zdravě naštvat.Věřím tomu, že vy co jste dnes diskutovali jste nad tím vším hodně přemýšleli. Není i to skvělé?
Nikdo po vás nechce aby jste obhajovali vaše spoluobčany. To je povinost vaší politické reprezentace-když nadělala brajgl, tak ať si ho po sobě uklidí. Na vás je, aby se příště po volbách tyhle osobnosti do vrcholové politiky nedostali. Ale vy prostí občaní musíte vědět proč je nevolit, a ktomu je dobré se aspoň někdy zabývat minulostí.

Dobrou noc.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Ono by bylo dobré, kdyby se každý (tedy nejen Slováci, aby si to tu zase někdo nevzal osobně) národ uměl poučit ze své historie. Tedy, mít tam někde busty Tisa, což je, jako by např. v Německu měli bustu Herr Hitlera..to vypovídá o tom, že se opravdu Slováci nepoučili a to, že ve vládě sedí lidé ze SNS a HZDS, to jen potvrzuje.

O sporech mezi Maďarskem a Slovenskem mnoho nevím, nicméně mi to přijde jako dosti uměle vyvolaný mediální problém - aneb ať je o čem psát.

A prohlášení
akýto postoj má myslím väčšina mladšej generácie Slovákov - Tiso?, Hlinka? -wtf. kto to je? - asi niečo také by sa ťa spýtali
je naprosto šílené. Národ, který zapomněl svoji historii, je mrtvý národ.
Naposledy upravil(a) Sadako dne 14.9.2006 23:08, celkem upraveno 1 x.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“