I na Slovensku mají svůj "Týden nenávisti"

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
nuke
Sigilan
Příspěvky: 1783
Registrován: 2.10.2005 14:24
Bydliště: Arulco
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nuke »

Vampiria : Sorry. Citoval som ťa preto, aby som nejako začal svoj príspevok. Nie preto aby som ti vyvracal tvoje tvrdenia. A to s tou fotkou som tiež myslel skôr na severnejšie žijúcich Slovákov, ktorý sledujú "napätie" medzi Slovákmi a Maďarmi akurát z médií. ;-)
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

nuke: Dobre tak teda ako môžeš vedieť, že som "videl Maďara len na obrázku"? Nedávno som bol napr. vo Veľko Krtíši... a nemyslím, že by tam medzi Maďarmi a Slovákmi panovalo nejaké napätie... ;-)
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

No, abych řekl pravdu, co si naše mladá generace jako celek myslí o našich dějinách nevím, jsem na tomhle fóru jeden ze dvou nejstarších a můj pohled na dějiny je jiný než je teď přednášeno.
To si budete mset vyříkat mezi sebou , ale když se zeptáte Neferit která u těch soch apamátníků byla řekne vám třeba moje bezprostřední reakce-já bych mohl dostat za nevhodné formulace od rady starších zaracha a to bych nerad. Znám dost mladých lidí a 4 dokonce zaměstnávám-myslím si že mají poměrně korektní pohled na naše dějiny. A zatahovat na toto fŕum otázku bývalých sudet je mimo mapu. Pro nás je to 60 let stará historie, ale váš problém s Maďarskem je živá relita.
My si nakonec se sudťákama pořádek uděláme a jejich pokřik přes hranici já osobně beru jako sice otravnou ale ne nebezpečnou darebáčkovinu. Vy máte problém v tom, že přímo u vás je výrazná maďarská menšina. A pokus se bude cítit ohrožená a podle všeho už se tak stalo, bude se bránit ato už se děje.Kdo je ohrožen hledá spojence a kde jinde než v bývalé vlasti? Proto intervence Maďarska v Bruselu a jinde.

I my máme svoje nácky a není jich málo. I my jsme rasově nesnášenliví-viz naše trvalé problémy s cikánskou menšinou. I my nemáme patent na rozum. Ale náš oficiální pohled na dějiny- konkrétně na výsledky druhé světové války je v celé společnosti jednotný a to u vás není. Pak stačí jeden trouba a jste tam kde jste. Já osobně z toho radost nemám ale je to vaše věc. Kidně si ty Slotovy tanky do Budapešti pošlete, ale kde je pak 21. století?
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

Neferit Sr.: Amen... neviem čo by som na to povedal... pohľad na dejiny tu bohužiaľ je nejednotný vďaka istým udalostiam v minulosti a nič s tým nespravím...
Uživatelský avatar
Arian
Lim-Lim
Příspěvky: 2147
Registrován: 28.9.2005 20:11
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arian »

Je to vždycky jenom v lidech a v lidech to zůstane. Když my dokážeme mít relativně dobré vztahy s němci, kteří nás svým způsobem utlačovali už od 8.století a Rakušany, kteří nás 3 a půl století drželi v jednom státě, proč byste vy nemohli mít dobré vztahy z Maďary?Je to napsané jednoduše, ale je to tak. Je to v lidech...
Vidíš-li na konci černého tunelu světlo, pak je to obvykle na tebe letící fotonové torpédo
Uživatelský avatar
nuke
Sigilan
Příspěvky: 1783
Registrován: 2.10.2005 14:24
Bydliště: Arulco
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nuke »

Arian píše:Je to vždycky jenom v lidech a v lidech to zůstane. Když my dokážeme mít relativně dobré vztahy s němci, kteří nás svým způsobem utlačovali už od 8.století a Rakušany, kteří nás 3 a půl století drželi v jednom státě, proč byste vy nemohli mít dobré vztahy z Maďary?Je to napsané jednoduše, ale je to tak. Je to v lidech...
Ale veď mi s nimi máme dobré vzťahy :-) . Teda stále verím, že vačšina z nás má. Ono problém je ten, že vidieť je vždy tých pár blbov, čo vyčnievajú tj. dobré vzťahy nemajú.
Uživatelský avatar
Elessar
Sigilan
Příspěvky: 1785
Registrován: 1.10.2005 19:39
Bydliště: Desolation Row
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Elessar »

To je predsa samozrejme! Alebo su pre media zaujimavi Madari/Slovaci, ktori okolo seba bez cohokolvek prechadzaju a kazdy si, ehm, hladi svojeho, prip. sa pozdravia etc.? Alebo skor tych par blbych extremistov/extremnych blbov, vdaka ktorym, ak uverim mediam, budu zachvilu Slotove tanky na Budapest skutocnostou? Ved nuke moze potvrdit, ze ked vyjde z domu, nie je Slovaka/Madara, co by nedrzal minimalne brokovnicu a nesnazil sa kazdemu na inej narodnosti vystrelit creva :roll:
If every time we tell a lie a little fairy dies they must be building death camps in the garden.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Arian píše:Je to vždycky jenom v lidech a v lidech to zůstane. Když my dokážeme mít relativně dobré vztahy s němci, kteří nás svým způsobem utlačovali už od 8.století a Rakušany, kteří nás 3 a půl století drželi v jednom státě, proč byste vy nemohli mít dobré vztahy z Maďary?Je to napsané jednoduše, ale je to tak.
Arian: :shock: Jenže u nás nežije více než početná německá národnostní menšina. To je poněkud nesmyslné srovnání.
Však se podívej, jaké vztahy jsme s nimi měli, když tu ještě byla.
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrowX »

Neferit Sr. píše:A zatahovat na toto fŕum otázku bývalých sudet je mimo mapu. Pro nás je to 60 let stará historie, ale váš problém s Maďarskem je živá relita.
My si nakonec se sudťákama pořádek uděláme a jejich pokřik přes hranici já osobně beru jako sice otravnou ale ne nebezpečnou darebáčkovinu.
:shock: A čo keby to teda bolo naopak - čo keby po II.WW SR vykopla všetkých alebo väčšinu maďarských občanov a u vás zostalo dajme tomu 250 000 sud. Nemcov? Vy si "urobíte" "poriadok"? Darebáčkovina - prosím ale u nás sú maďarské požiadavky krutá realita - a najviac mi u tvojej argumentácie vadí, že generalizuješ Slovákov ako keby sme tu Slotu všetci podporovali - to sa mi vôbec nepáči - ja ho osobne nemôžem vystáť - jediné čo uznávam je, že Žilina už nie je taká žumpa ako to bolo za komančov a svoj podiel na tom má aj J. Slota ako primátor (resp. aj jeho postoj pri investícii Kia bol podľa mňa správny) (strávil som trochu času pozeraním volebných výsledkov - v Žilinskom kraji mala SNS najväčší úspech s cca 18% ale stále je to iba 1/5 ľudí ktorí volili - a účasť bola iba niečo nad 55% 8-) ) - nechcem sa znižovať na debatu na úrovni čísel ale pri generalizačných vyjadreniach už inak nemôžem :-?

Neferit Sr. píše:Vy máte problém v tom, že přímo u vás je výrazná maďarská menšina. A pokus se bude cítit ohrožená a podle všeho už se tak stalo, bude se bránit ato už se děje.Kdo je ohrožen hledá spojence a kde jinde než v bývalé vlasti? Proto intervence Maďarska v Bruselu a jinde.
Vždy keď čítam takéto vyjadrenia tak mi zostáva rozum stáť v nemom údive - čímže sa to maďarská menšina cíti tak veľmi ohrozená - veď ak nerátame útoky tupcov v podobe nejakých skinheadov tak tu neexistuje nejaká cielená štátna agenda s cieľom ničiť alebo utlačovať maďarskú menšinu - autonómiu zdôvodňujú jazykovými právami - ale to je smiešne ak si človek pozrie, že na južnom Slovensku je problém sa dohovoriť práve slovenčinou - absolútna väčšina vyjadrení na túto tému zo strany Slovákov spomína práve tento problém - nikomu nevadí, že rozprávajú po maďarsky (mne už vôbec) ale ak takí ľudia náročky odmietajú vôbec po slovensky rozprávať keď tam príde Slovák alebo vlastne slovenčinu ani neovládajú tak to je zlé, že človek sa nemôže ani dohovoriť vo vlastnom štáte (veď napríklad aj v tom "svetovom" vzore demokracie v podaní USA človek, ktorý chce získať americké občianstvo musí preukázať jazykové schopnosti zložením skúšky) - normálny človek čo príde na južné Slov. sa chce iba dohovoriť a akosi sa predpokladá, že aj keď ľudia teda rozprávajú po maďarsky tak slovenčinu ovládajú - a potom je oprávnene trochu šokovaný.
Neferit Sr. píše:...Ale náš oficiální pohled na dějiny- konkrétně na výsledky druhé světové války je v celé společnosti jednotný a to u vás není. Pak stačí jeden trouba a jste tam kde jste. Já osobně z toho radost nemám ale je to vaše věc.
Tak ti naservírujem jednu podpásovku - jednotný pohľad na to, že ste vykopli sudetských Nemcov do Nemecka po skončení vojny, pretože sa zachovali tak ako sa zachovali - to je pekné aká škoda, že SR nevykopla v tom čase všetkých Maďarov do MR za to ako sa zachovali - dnes by sme mali krásne jednotný pohľad na naše dejiny? :think: :-?
Neferit Sr. píše:Kidně si ty Slotovy tanky do Budapešti pošlete, ale kde je pak 21. století?
Tých našich 20 bojaschopných tankov by moc nezávažilo - ale teraz vážne - to že každý zneužíva výrok jedného *uja je dosť smutné - ale nečakal som to práve od teba - veď keď sa ten výrok zverejnil tak sa mu na SR všetci smiali (myslím Slotovi) a zároveň ním boli aj pohoršení (ja teda určite) - resp. som sa za takého idiota hanbil (a aj za médiá) - a nakoniec - kto je to vy - ja s Yachikom a pod.? A kde je 21. storočie - podľa mňa na prahu opätovného vzostupu celosvetového nacionalizmu - história sa predsa opakuje :evil:

Vysídlenie Nemcov z ČSR - prečítajte si aj diskusiu k článku
Andrej Hlinka
z tejto postavy slov. dejín mám dojem, že pre ňu platí: cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami
SOČ zameraná na Slovenský štátcelkom dobré na fakty, aj keď sa tam strieda pronárodný postoj od mierneho až po silný (ako kedy)

Článok z roku 2002
Benešove dekrety
Sudety
niečo o Tisovi
Koncentračný tábor Lety
Atentát na Heydricha - toto som napríklad vôbec nevedel
študentská práca o koncentračných táboroch a malá zmienka o našej vine na vyvražďovaní Židov
Holokaust rómov na Slovensku a území anektovanom Maďarskom

Skôr než na mňa bude ktokoľvek reagovať tak nech sa aspoň prehryzie cez tie linky, ktoré som tu postol - ja som dnes strávil cca 10 hodín ich čítaním (aj iných samozrejme) - týmto "ďakujem" Neferitovi Sr. za to, že som dnes strávil toľko času touto činnosťou hoci som mal v pláne niečo iné (dôležité pre moju blízku budúcnosť) :-P - a zároveň týmto ďakujem Nef. Sr. že som tak tých pár hodín strávil touto činnosťou (ktovie či sa mi tieto nadobudnuté vedomosti raz predsa len nezídu :think: ) :-)

Pravda však je, že tie možno "provokačné" odpovede na Nefa Sr. som napísal ešte pred tou "študijnou" 10 hodinovkou - na nejakú ďalšiu tvorivosť už nemám síl takže možno sa z tohto vyvinie zaujímavá debata (dúfam len, že to neskončí nejakým rozvratom fóra) - stále však trvám na tom, že máte príliš veľa "škatuliek"

Taktiež to, že som vytiahol sudetských Nemcov neberte tak, že túto vec chcem zneužívať na nejaké ospravedlňovanie činov SR, resp. Slovenského štátu (to je podľa všetkého presnejšia terminológia pre obdobie 1939-45) - len chcem aby ste sa zamysleli nad minulosťou, dôsledkami a hlavne si uvedomili, že hodnotiť niektoré udalosti z tej doby, bez chápania súvislostí je číre pokrytectvo - ja sa snažím z histórie hlavne poučiť - odsudzovať históriu je hlúposť - vďaka nej sme tam kde sme (či je to dobre alebo zle neposudzujem).

ad Maďarsko - škoda, že nerozumiem resp. neviem čítať po maďarsky - podľa diskusií, ktoré som nedávno čítal je v MR až príliš tolerovaná myšlienka veľkomaďarstva - rád by som si prečítal fóra v maďarčine riešiace túto otázku (výsledok je mi jasný - zaujíma ma skôr prístup diskutujúcich k povahe riešenia aj keď si nerobím ilúzie o nejakých láskyplných riešeniach) - nad týmto by ste sa mali vždy zamyslieť keď hovoríte o nacionalizme na Slovensku - dvojitý meter - ak by ste používali jednotný tak nikdy by ste nemali zabúdať zmienku aj o maďarskom nacionalizme. ;-)

:shock: Nakoniec to skončilo tým, čo absolútne neznášam - vyzerá to, ako keby som sám bol nacionalista - (Yachiko môže potvrdiť, že to je asi to posledné čím som :lol: ) - ja sa iba snažím o rovnováhu pri posudzovaní - sakra tak sa mi zdá, že vo FR by som asi skončil ako druid :-P - preto sa lúčim v duchu Dakkonových slov - Balance in all things. (peace) :pray: :angel:
There is a limit to stupidity.
182
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

CrowX:
Neshledávám na Tvé odpovědi nic provokačního.
V zásadě je pravda, cos napsal - jednotný pohled na naše dějiny máme proto, že jsme všechny Němce po 2. světové válce vypakovali. Bezpráví bylo oplaceno bezpravím, ale vzhledem k okolnostem jiné řešení zkrátka asi možné nebylo. A i řadoví Němci to naprosto chápou a nesnaží se o žádnou revizi historie - ostatně válka nezačala kvůli nám. Vy byste se "dnešního problému" také zbavili nejlépe tím, že by tehdy na Slovensku nezůstal jediný Maďar. Odsun Maďarů ale schválen nebyl, proč se tak stalo, přesně popravdě nevím. Jedním z důvodů může být právě Slovenský stát, který ve válce bojoval na stejné straně jako Maďarsko, nebo že Maďaři, narozdíl od Němců, Slovensko vojensky neobsadili. *krčí rameny*
Tohle ale z dnešního pohledu už není podstatné.
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrowX »

Chcel som ešte požiadať každého kto nájde nejaké zaujímavé linky, aby ich zverejnil - len nech to nie sú nejaké 300 stránkové pojednania v *.pdf formáte (na to som skutočne nemal odvahu)
There is a limit to stupidity.
182
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

CrowX-vynikající a přesná argumentace-jestli jsi se musel ponořit do studia toho co jsi potřeboval abys mi provětral játra tak jak jsi to udělal., jsi o dvě koňské délky dál než většina tvých vrstevníků.
Na tvém odpalu mé smeče nevidím nic provokačního a už vůbec ne urážlivého. Příteli, já vím jak je zlé nedomluvit se na vlastním území tvé země slovensky jen proto že vaší M. menšině se nechce mluvit slovensky přestože to ukládá legislativa. Já to zažil při jedné služební cestě do Dunajském Stredy-měl jsem chuť toho Maďara plácnout po hubě. Na rozdíl od mnoha lidí vím, že Čech Václav Havel položil základ rozpadu federace svýn stupidním vystoupením v tehdejším federálním parlamentu kdy bez znalosti věci jen aby ukázal jaký je demokrat kritizoval rozhodnutí vaší národní vlády. která chtěla používání slovenštiny zabezpečit tvrdě vymáhanou legislativní normou. Půl roku po tomto pro mě naprosto nepochopitelném vystoupení bylo po společném státu a nacionalismus byl na vzestupupu. U nás rychle opadl ale díky okolnostem vaše nacionalistická strana posílila a už nikdy své pozice neztratila.

Jinak-jestli jsi nabyl dojem, že já nebo kdokoliv na tomto fóru vnímá Slováky jako Slotovy nohsledy, tak jsi mě nepochopil. Nikdy jsem nic takového nenapsal ani si to nemyslím. Jen jsem chtěl ukázat ,že pokud těm vašim křiklounům neukážete tvrdou ruku tak vás svět jinak vnímt nebude.

Udělání pořádku se sudeťáky je jednoduché-Byli odsunuti na základě rozhodnutí velmocí v Postupimi aby už nikdy u nás a v Polsku nemohly dělat pátou kolonu při dalším možném napadení našich zemí. Pokud chtějí revizi ať se obrátí na USA, Británii, Rusko, Francii-my s nima nemáme co řešit. A to jim budeme opakovat, opakovat, opakovat......

Ohrožení nebo pocit ohrožení v národnostních menšinách nikdy nevzniká na základě vládních intervencí, nebo alespoň ne většinou. Jsou to právě velmi a hlavně účelově medializované drobné incidenty, sestřihy, věty vytržené z kontextu.Vem si cirkus kolem projevu papeže-jedna věta jeho vlastní hloupostí nebo hůře umyslně necitovaná přesně jak kdysi zazněla a hrozí nová prudká roztržka mezi islámem a křesťanstvím. Proč si myslíš že M. menšina je méně citlivá? Není, naopak silný nacionalismus je jí vlastní ještě více než jiným střdoevropanům a tím jsou i citlivější. Navíc za sebou cítí ekonomicky silné Maďarsko s několikanásobným počtem obyvatel-prostě se cítí silní a paradoxně i více ohrožení.

Coi se týká "podpásovky"-já to vidím jinak. Je to spíše velmi zajímavý názor a já se a to klidně slíbím podívám do dějin proč byl postup vůči M. menšině jiný než proti Sudetským němcům, když vím, že Československá armáda s nimi musela bojovat po Mnichovu právě o jižní oblasti Slovenska a o Podkarpatskou Rus.

Ten stupidní výrok o tancích v Budapešti jsem připoměl proto že jak píšeš všichni byli pohoršeni a všichni se musmáli-ale řekl někdo pane Slota tak takhle tedy ne? Divíš se že se někdo cítí ohrožen? Divíš že to vypadá fakt dost divně?
Ohledně neustálých verbálních útoku landsmačaftu - jak by vypadalo kdyby někdo z lidové strany lácal podobně o našich tancích v Mnichově?

A na závěr-tvůj příspěvek je tou nejlepší obhajobou vašeho národa-potvrdil mi , že skutečně jako celek trpíte za skupinu troubú vedených bláznem. A já jsem přesvědčen že v dohledné době si doma pořádek uděláte, do voleb zas tak daleko není. A že vypadáš jako nacionalista? NO a co. Já mámtaky rád svou zem a není mi jedno co se v ní děje a jak se o ní mluví.

Měj se a těším se další tvé příspěvky.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Lerek
Sigilan
Příspěvky: 1676
Registrován: 27.11.2005 19:37
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lerek »

CrowX: jak čtu tvoje příspěvky, tak jsem rád, že pozitivní nacionalismus na Slovensku ještě nevymřel a mimochodem nacionalista jsi, jen nechápu, proč to slovo vnímáš skoro jako nějakou nadávku
"Vycházelo se přitom ze zcela pravdivé zásady, že určitým faktorem uvěření lži je její velikost..." Adolf Hitler
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrowX »

Neviem ako sa vysporiadať s niekým takým ako je J. Slota a jemu podobní - existujú všade v každom štáte - a ja myslím, že Slotovi sa tu bude dariť dovtedy, dokým budeme mať s problém s Maďarskom a Maďarsko problém s nami.
SNS a tým pádom aj Slota sa ale do vlády resp. parlamentu dostali absolútne legitímnym demokratickým spôsobom - takže už môžeme iba sledovať akú škodu to urobí. Ja som v kútiku duše čakal, že po tých štiepeniach SNS a rôznych konfliktoch sa stanú iba históriou (bol som dosť nepríjemne prekvapený ich výsledkom) - nj. to je tá politická nátura - najprv sa s Annou Malíkovou pomaly že nepozabíjali a nakoniec, keď im už začalo prihárať tak "cmuk, cmuk a spolu až na večné časy". :evil: :roll:
Rovnako neviem, ako tvrdo zakročiť proti niekomu, kto je chránený našou všemocnou politickou imunitou (ktorú každé volebné obdobie chcú obmedziť a vždy ako sa v Čechách hovorí "skutek utek" :-? ) - dokým sa bude SNS môcť oprieť o svoje tvrdé jadro (myslím voličskú základňu) a ak tým pádom dostanú vždy aspoň minimum 5% hlasov tak to nejako pozitívne nevidím.
Možno je najlepším spôsobom ignorácia (aj keď história ukazuje, že ak bláznov ignorujeme príliš dlho a oni nakoniec dostanú príležitosť tak nám to pekne "zrátajú") - ja ako občan nezaujímajúci sa o politické dianie toho veľa neurobím - zodpovednosť leží pri takýchto "politických" vyhláseniach hlavne na ostatných pol. stranách - buď si na neho už teda nejako zvykly alebo ho ticho tolerujú - to neviem posúdiť - resp. neviem ako sa vtedy k tomu výroku a k iným vyjadrovali a vyjadrujú - počas tohto obdobia som dlhú dobu takmer vôbec nepozeral televíziu (ani správy a pod :oops: )
Napíš mi prosím tvoj pohľad na riešenie situácie s takýmito ultra-pravicovými stranami (aj keď je vlastne SNS pravicová strana? - veď je v ľavicovej vláde - to už o ich "pragmatizme" niečo hovorí. :roll: )


K vysídleniu: nuž ale podľa všetkého sa toto vysídľovanie začalo o 2 mesiace skôr ako vôbec Postupimská konferencia začala :shock: - dovolím si tu uviesť citácie z toho jedného odkazu, ktorý som uviedol v mojom predchádzajúcom poste (uvedomujem si, že pri uvádzaní historických faktov, citovaní iných článkov a názorov by som sa mal opierať o viac prameňov ale... *krčí ramenami*):
...Na konferenci se také jednalo o již probíhajícím odsunu Němců z Československa, Polska a Maďarska. Strany na požadavky Stalina a zemí, v nichž odsun probíhal, uznaly, že bude potřeba Němce z těchto zemí vystěhovat, ale odsun musí probíhat spořádaně a lidsky. Všechny tři země byly vyzvány, aby prozatím zastavily probíhající vyhošťování.

...Protiněmecké nálady spolu s názorem na nezbytnost provedení odsunu narůstaly v domácím a zahraničním odboji i většině české společnosti postupně v průběhu německé okupace Československa a vrcholily v květnu 1945, kdy se zdálo další česko-německé soužití jako nemožné. Navzdory tomu bývá některými odpůrci odsunu připisováno autorství myšlenky řešit poválečné vztahy mezi Čechy a sudetskými Němci masovou deportací výhradně osobně prezidentu Edvardu Benešovi, který pro tento záměr postupně získal podporu Spojenců. Při projevu 12. května 1945 v Brně prohlásil Beneš, že „německý problém v republice musíme definitivně vylikvidovat“, a čtyři dny nato na Staroměstském náměstí v Praze, že „bude třeba vylikvidovat zejména nekompromisně Němce v českých zemích a Maďary na Slovensku“. Přestože odsun začal fakticky již evakuací mnoha sudetských Němců před postupující frontou a k samotnému „vyhánění“ začalo docházet již v průběhu tzv. Květnového povstání, tak tento projev prezidenta byl podle odpůrcu odsunu tím konkrétním a bezprostředním impulsem k tzv. „divokému odsunu“, při kterém často docházelo k brutálním útokům na vysídlované, jež nesly znaky genocidy.

...Vyhnání Němců je ospravedlňováno postupimskou dohodou, ve skutečnosti protokolem postupimské konference, který v čl. XII uvádí: „Tři vlády prozkoumaly tuto otázku po všech stránkách a uznaly, že německé obyvatelstvo nebo jeho součásti, které zůstávají v Polsku, Československu a v Maďarsku, bude třeba přesunout do Německa. Jsou zajedno v tom, že přesun musí byt prováděn spořádaně a humánně.“ Ve skutečnosti bylo Československo vítěznou mocností a suverénním státem, kterému jiná mocnost nemohla nic nařizovat. Velmoci zde jen v podstatě uznaly fait accompli probíhajícího vyhánění Němců.

Legislativa

V zásadě se jedná o poválečné Benešovy dekrety v užším slova smyslu.

1. dekret č. 5/1945 Sb., ze dne 19. května 1945, o neplatnosti některých majetkově-právních jednání z doby nesvobody a o národní správě majetkových hodnot Němců, Maďarů, zrádců a kolaborantů a některých organizací a ústavů. Němci, Maďaři, zrádci a kolaboranti byli prohlášeni za státně nespolehlivé a na jejich majetky byla uvalena národní správa.
2. dekret č. 12/1945 Sb., ze dne 21. června 1945, o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa. Němcům, Maďarům, zrádcům a kolaborantům byl zabaven veškerý zemědělský majetek (tj. pole, louky, lesy, rybníky apod.) bez náhrady. Osobám německé a maďarské národnosti, které se aktivně zúčastnily boje za zachování celistvosti a osvobození Československé republiky, se zemědělský majetek nekonfiskoval. Nestačilo tedy trpět v koncentračním táboře nebo uprchnout před nacismem do exilu, podle úředního výkladu trpění pod nacistickým nebo fašistickým terorem pro vynětí zemědělského majetku z konfiskace výslovně nestačilo „vzhledem ke značnému potenciálu nebezpečí takové držby“. Aktivním bojem nebylo, ačkoliv za všechny tyto skutky hrozil trest smrti:
1. poslech zahraničního československého rozhlasu, rozšiřování zpráv z takového pramene, neudání osob poslouchajících takový rozhlas, sbírání a rozšiřování letáků shazovaných spojeneckými letadly
2. vědomost o existenci nebo pobytu parašutistů a partyzánů
3. neudání prchajícího vězně z koncentračního tábora nebo zajatce, anebo nemocného parašutisty
3. dekret č. 16/1945, ze dne 19. června 1945, o potrestání nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů a o mimořádných soudech (velký retribuční dekret). Retroaktivní stanovení přísných trestů za skutky, které v době spáchání zhusta ani trestnými činy nebyly. Byly jím zřízeny mimořádné lidové soudy jako stanné soudy.
4. dekret č. 28/1945 Sb., ze dne 20. července 1945, o osídlení zemědělské půdy Němců, Maďarů a jiných nepřátel státu českými, slovenskými a jinými slovanskými zemědělci. Jiný slovanský národ nebyl definován.
5. dekret č. 33/1945 Sb., ze dne 2. srpna 1945, o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské. Němci a Maďaři byli zbaveni československého občanství, pokud se v době zvýšeného ohrožení republiky se nepřihlásili za Čechy nebo nezískali vysvědčení národní spolehlivosti. Postižené osoby ztratily veškerá občanská práva.
6. dekret ze dne 18. října 1945, o zrušení německých vysokých škol v Praze a Brně. Na rozdíl od 17. listopadu 1939, kdy byly české vysoké školy uzavřeny jen dočasně, německé vysoké školy byly zrušeny trvale.
7. dekret č. 108/1945, ze dne 25. října 1945, o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy. Němcům, Maďarům, zrádcům a kolaborantům byl zabaven veškerý zbylý (tedy ne zemědělský) majetek bez náhrady. Konfiskace se netýkala osob, které prokázaly, že zůstaly věrny Československé republice, nikdy se neprovinily proti národům českému a slovenskému a buď se činně zúčastnily boje za její osvobození, nebo trpěly pod nacistickým nebo fašistickým terorem. Z konfiskace byla vyňata ta část movitého majetku, které bylo nevyhnutelně třeba k ukojení životních potřeb nebo k osobnímu vykonávání zaměstnání (jako oděv, peřiny, prádlo, domácí nářadí, potraviny a nástroje).
8. dekret ze dne 27. října 1945, o trestání některých provinění proti národní cti (malý retribuční dekret).
9. zákon č. 115/1946 Sb., ze dne 8. května 1946, o právnosti jednání souvisících s bojem o znovunabytí svobody Čechů a Slováků (tzv. amnestijní zákon). Amnestoval ty zločiny, které směřovaly ke spravedlivé odplatě za činy okupantů nebo jejich pomahačů a staly se do 28. října 1945, tedy celý tzv. „divoký odsun“.
Ospravedlňujem sa za neúmerne dlhú citáciu ale myslím, že má určitý zmysel (viem, že ľuďom sa nechce pozerať na odkazy :lol: 8-) )
Môj názor na vysídlenie: bolo to nutné o tom nie je najmenších pochýb - ale to čo sa pri tom dialo nie je ospravedlniteľné - celý odsun mal prebehnúť pod absolútnou kontrolou armády, ktorá by mala zákaz používať neprimerané násilie a zbrane (resp. iba v nutných prípadoch) - takto sa to zvrhlo na skutočné vybavovanie účtov, zbytočné zabíjanie a rabovanie - to sa nedá nevidieť a rozhodne nie akceptovať. :!:
Na záver tohto odstavca - pri formulovaní tejto odpovede som sa dostal do konfliktu pravdepodobne s jednou-jedinou vecou, ktorú na Čechách resp. českom kalendári absolútne nemám rád - názvy mesiacov - ja si ich nikdy neviem zapamätať; je to peklo :lol: :oops: :wall:

Protokol postupimskej konferencie
O čom bola postupimská dohoda - v skratke
definícia "fait accompli"

ad maďarská menšina - to je práve škoda - keby sme mali plne tolerantné vzťahy tak by tu bol pokoj a nejaké nacionalistické tendencie by boli na minime - a inak súhlasím - média ale aj politické strany (či už SMK alebo maďarské strany) majú na napätej situácii nemalý podiel viny :roll:

Ohľadom toho nacionalistu: pre mňa nie je štát krajina (uvedomujem si však dôležitosť existencie územia ako štátotvorného prvku) ale ľudia - a ja slovenských ľudí teda príliš v láske nemám (tým pádom vlastne nemám rád svoj vlastný štát :anxious: ) - každý deň stretávam neuveriteľne veľký počet hlúpych, obmedzených a prázdnych ľudí - možno je to iba moja vina, ale ani väčšina vysokoškolákov, s ktorými som sa mal možnosť stretnúť ma teda svojim rozhľadom nenadchla - taktiež pokrytectvo je vlastnosť, ktorá je tu asi už vrodená - s týmto všetkým je spojený aj tzv. slovenský "komplex" - (najviac viditeľný pri športových zápasoch práve s ČR) - neustále fňukanie a vyplakávanie ako nám kto ublížil, čo nám dlhuje a pod (týmto ho pomenúvam na "fňuk, fňuk komplex) - možno práve toto je skutočným odrazovým mostíkom pre slovenský nacionalizmus (alebo je to vlastne základ pre nacionalizmus ako taký aj v iných krajinách) - strašne mi to ide na nervy - sorry Lerek, Nef. Sr. ak som vás sklamal - ale ja pri nejakých národných záležitostiach necítim nič (ani pozitívne a ani negatívne) - ak by som existoval v jednotnom Euro-štáte tak by mi to bolo absolútne jedno - mňa vždy zaujíma iba realita (vo vzťahu k okolitému svetu - fantáziu si nechávam iba pre seba). ;-)
There is a limit to stupidity.
182
Uživatelský avatar
Lerek
Sigilan
Příspěvky: 1676
Registrován: 27.11.2005 19:37
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lerek »

CrowX: dobré, takže vidíš nějaké chyby na svém okolí, hloupí, prázdní, povrchní a pokrytečtí lidé jsou úplně všude, to nejenom u vás a definovat nacionalismus jako důsledek komplexu méněcennosti se mi trochu dost příčí, z jakých důvodů, to sám dobře víš
v nacionalismu vidím prostě systém uspořádání velké skupiny lidí se společnými znaky, který může dost dobře fungovat, ale je s ním díky radikálnosti, která ho doprovází docela problém, viz. Slota, i když za idiota Jána rozhodně nepovažuju, je v dělaní politiky docela chytrý, přesněji vychcaný jak mraky, jestli to můžu povědět takhle
vlastenectví je dost o subjektivním pocitu - ano, ta slavná láska k vlasti, takový pocit, lépe řečeno vztah samozřejmě nejde rozšířit do společnosti jen tak z legrace billboardovou kampaní, k tomu se musí budoucí generace vychovávat už od školního věku

a nějak nechápu tu poznámku o realitě, jestli mám být nějak psychicky narušený, že mám rád svou zem, či co?
"Vycházelo se přitom ze zcela pravdivé zásady, že určitým faktorem uvěření lži je její velikost..." Adolf Hitler
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“